WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українознавство як функціональна та невід’ємна складова прикладної лінгвістики - Реферат

Українознавство як функціональна та невід’ємна складова прикладної лінгвістики - Реферат


Реферат на тему:
Українознавство як функціональна та невід'ємна складова прикладної лінгвістики
Утвердження та поєднання українознавства із системою прикладної лінгвістики - нове наукове досягнення українських вчених, які ставлять завдання висвітлювати і втілювати українознавство як систему історичних, філологічних та філософських знань у науково-освітню та дослідну систему прикладної лінгвістики. Власне українознавство покликане реалізувати українські наукові та освітні цінності, які напрацювали, сконцентрували українські вчені впродовж віків, і особливо, за останнє століття.
Поєднання систем українознавства та прикладної лінгвістики розвиватиме у новому столітті українське історичне, філологічне, лінгвістичне світобачення у контексті мовно-лінгвістичної та перекладацької концепції з метою доведення науково-освітніх цінностей Української держави до народів Європи [2, 2-3]. У контексті просування українознавства та прикладної лінгвістики як наукової та освітньої системи стандартів Болонського процесу, українознавство стане науковим та освітнім рупором, зокрема, факультету прикладної лінгвістики Університету "Львівський Ставропігіон" [1, 198-201].
Українознавство та прикладна лінгвістика поєднають роботу і досвід, кращі досягнення, традиції науково-освітньої роботи НДІУ МОН України, факультету прикладної лінгвістики Університету "Львівський Ставропігіон", які очолюють, відповідно, основоположник наукового українознавства, доктор філологічних наук, професор, академік, директор НДІУ П.П.Кононенко, а також професор, декан факультету прикладної лінгвістики Університету "Львівський Ставропігіон" С.Г.Борзенко. Об'єднання зусиль учених кафедри українознавства факультету прикладної лінгвістики Університету "Львівський Ставропігіон" з науково-освітньою структурою НДІУ сприятиме координації та спільній науково-освітній роботі. Нині необхідно впроваджувати поєднання наукових устремлінь українознавства та прикладної лінгвістики, вдосконалювати методологію вивчення і введення у педагогічну практику систему знань, яка поєднує українознавство та прикладну лінгвістику. Це розвиватиме українську гуманітарну систему знань, підтримуватиме науково-освітні процеси у світовому українському просторі, синтезуватиме та аналізуватиме українознавчі та лінгвістичні гіпотези, концепції попередніх епох, поколінь українознавців та фахівців з прикладної лінгвістики для науково-освітніх потреб української науки в плані розбудови Української держави та суспільства, української мови і літератури [2, 2-3].
Факультет прикладної лінгвістики в Університеті "Львівський Ставропігіон" відкрито у 2001р. Декан факультету - кандидат педагогічних наук, професор С.Г. Борзенко. На факультеті функціонують: кафедра прикладної лінгвістики (завідувач кафедри - С.Г. Борзенко) та кафедра українознавства (завідувач кафедри - доктор історичних наук, професор В.С. Ідзьо).
У такому поєднанні кафедра українознавства (в системі факультету прикладної лінгвістики) здійснює комплексне вивчення історії, літератури та мови. При цьому зростає потреба у фахівцях, які здатні вирішувати завдання в галузі комплексного вивчення історії, літератури та мови в узагальнюючому курсі українознавства, який полегшує обробку комплексної інформації в усіх галузях наук.
Поглиблене вивчення українознавства, загальних гуманітарних і мовознавчих дисциплін, комп'ютерних технологій та іноземних мов може забезпечити відповідний рівень підготовки фахівця з прикладної лінгвістики, що дасть можливість розв'язувати завдання в різних галузях, передусім, у науковій та прикладній сферах.
Слід наголосити, що кафедри українознавства відкриті сьогодні в більшості університетів та інститутів України. Плідно функціонує відділ українознавства в Академії наук - "Вища школа" - України.
Майбутньому країни потрібні українознавці, які б поряд з перекладачами-лінгвістами підтримували високий рівень української гуманітарної науки. Кафедра українознавства зміцнює факультет прикладної лінгвістики, який здатний здійснювати переклади історичних та художніх текстів, розробляти нові методики викладання, впорядкування історичної та літературної термінології, допоможе оволодіти основами історичної лінгвістики.
Для діяльності кафедри факультет прикладної лінгвістики, як і в цілому Університет "Львівський Ставропігіон", має відповідну матеріально-технічну базу, може забезпечити навчання та видання друкованого органу кафедри - журналу "Українознавець" - на потрібному навчально-методичному рівні.
Підготовка спеціалістів за кваліфікацією лінгвіст-інформатик та перекладач матиме також базу знань, яку забезпечить кафедра українознавства в галузі гуманітарних та соціально-економічних дисциплін. У процесі вивчення цих дисциплін на кафедрі українознавства студент закріплює знання з історії, літератури, мови та культури України на високому фаховому освітньо-кваліфікаційному рівні та матиме можливість:
- знати основні історичні події в українській історії, літературі, культурі, які об'єднує українознавство;
- знати основні українознавчі теорії;
- розуміти основи українознавства;
- мати уявлення про основні етапи розвитку українознавства: історії, мови, культури, бачити взаємодії духовного і матеріального;
- знати Конституцію України, права і свободи громадян, засади сучасного українознавства;
- вміти обґрунтувати свою точку зору в контексті вивчення українознавчих дисциплін;
- розуміти наукову, філософську, релігійну структуру українознавства;
- володіти основами документознавства;
- знати рідну мову (як загальнолітературну, так і ділову) як основу українознавства;
- розуміти значення українознавства в умовах науково-технічного прогресу;
- розуміти значення українознавства для розбудови держави.
На кафедрі українознавства студенти набуватимуть знання та вміння для фахового підходу до комплексного вивчення українознавства та лінгвістики. Це суттєво новий підхід до комплексного поєднання та вивчення

 
 

Цікаве

Загрузка...