WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українознавство у школах румунською мовою навчання в чернівецькій області - Реферат

Українознавство у школах румунською мовою навчання в чернівецькій області - Реферат


Реферат на тему:
Українознавство у школах румунською мовою навчання в чернівецькій області
Чернівецька область України - унікальний край, у якому поєднані історична доля Північної Буковини та частини Бессарабії. Розташований на перехресті магістральних шляхів Центральної, Північної та Східної Європи цей шматочок української землі, в силу свого геополітичного становища, завжди був предметом зазіхань з боку сусідніх країн.
Характерною особливістю області є поліетнічний склад її населення. Корінне населення складають українці, румуни та молдовани. За переписом 2001 року українці складали 70,8%, румуни - 10,7%, молдовани - 9%.
Але протягом віків, незалежно від того, під владою якого короля чи царя перебували наші землі, тут не відбулося жодної міжнаціональної сутички. Упродовж цього часу виробилася здорова народна етика доброзичливості у національних стосунках аж до родинних взаємин включно. Це знайшло своє відтворення і в різномовній народнопоетичній творчості, пісенних запозиченнях, а також у поліетнічному характері культури нашого краю. У скарбницю не лише національної, а й європейської культури зробили помітний внесок письменники Юрій Федькович та Ольга Кобилянська, Богдан П. Хаждеу та Михайло Емінеску, творчість якого почалася в Чернівцях, КарлФранцоз та Пауль Целан, композитори Сидір Воробкевич, Чипріан Порумбеско, Євзебій Мандичевський, художники Епамінандос Бучевський, Євген Максимович і Микола Івасюк, оперні співаки Орест Руснак (більш відомий світові як Герлах), Йосип Шмідт, учені Ганс Гросс, Омелян Калужнянський, Раймунд-Фрідріх Кайндль, ІонСбієра, Степан Смаль-Стоцький та багато інших діячів.
Історично усталені традиції продовжуються і розвиваються у наші дні. Досить назвати імена співаків Дмитра Гнатюка і Софії Ротару, Назарія Яремчука і Павла Дворського, письменників Михайла Івасюка і Михайла Ткача, Василя Левицького і Аркадія Сучевяну, вчених-академіків Корнія Товстюка, Лук'яна Анатичука, Василя Пішака.
Буковинське учительство було палким пропагандистом єдності з українським народом, його культурою і літературою.
Принципово важливим у навчальному процесі стало запровадження державної мови як фактора формування інформаційно-культурного і політично-освітнього простору.
Успішно реалізується програма з українознавства.
В області збільшується кількість годин на вивчення української мови, українознавства, української літератури, історії, географії та права України, особливо в 10 - 11 класах. Велике значення в успішному вирішенні цієї проблеми має свідомий підхід І глибоке розуміння широкої батьківської громадськості. Серйозним питанням у галузі національної освіти є науково-методичне забезпечення навчально-виховного процесу у школах національних меншин, зокрема підручниками, посібниками, словниками.
Рідна мова, література, історія інколи не завжди мають відповідне забезпечення. Безумовно, держава робить кроки, які мають поліпшити становище, згадаймо хоча б видані останніми роками підручники та словники з польської, угорської, румунської та інших мов, підручники з Історії, різноманітні посібники тощо. Але на жаль, цього замало. Потреби зростають, а задовольняються надто повільно.
Чільне місце в діяльності системи освіти Буковини займає науково-методичне забезпечення формування регіонального компонента змісту освіти. В ньому акцентується увага на розвиток гуманітарного аспекту. Значною мірою шкільний компонент спрямований на відродження духовних цінностей нації. Цей аспект діяльності включає формування комплексу регіональних програм, підручників, здійснюється підготовка педагогічних кадрів.
Одним із найважливіших елементів регіонального компонента змісту освіти в області є вивчення державної мови в школах з румунською мовою навчання. З метою створення повноцінних умов для реалізації цього завдання проводиться формування навчально-матеріальної бази, підготовка відповідних кадрів, підвищення кваліфікації педагогів-україністів, здійснюється ряд організаційних заходів, спрямованих, зокрема, на видавничу діяльність у цьому напрямку.
У 1994 р. при ОІППО були створені авторські колективи для написання регіональних підручників з української мови. У 1997 - 1998 рр. вийшла у світ низка підручників з української мови і літератури для румунських шкіл:
Бабич Н.Д. Українська мова: Підручник для 10 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - Львів: Світ, 1997. - 128с.
Бабич Н.Д. Українська мова: Підручник для 11 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - 1997. - 140с.
Білогорка М.В. Іонел вивчає українську мову. - Чернівці, 1996. - 140с.
Гуйванюк Н.В. Українська мова: Підручник для 8 - 9 класів шкіл України з румунською мовою навчання. - 1998. - 254с.
Джука К.Г. Українсько-румунський словник лінгвістичних термінів. - Чернівці: Прут, 1998. - 58с.
Скаб М.В., Скаб М.С. Українська мова: Підручник для 5 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - Львів: Світ, 199/. - 176с.
Джука К.Г., Лук'янюк К.М. Українська мова: Підручник для 6 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - Львів: Світ, 1998. - 168с.
Усі навчальні заклади Буковини на сьогодні повністю забезпечені цими підручниками. Необхідна їх кількість направлена в інші області України, що мають румуномовні школи. Вийшли з друку підручники з української мови для початкової румуномовної школи, розроблені в Обласному Інституті післядипломної педагогічної освіти.
Для вдосконалення вивчення державної мови педагогічними колективами загальноосвітніх навчальних закладів області з різними мовами навчання (на даний час у краї українською мовою навчається 80,5% учнів, румунською - 17,2%, російською - 2,3%). Різноманітними предметами, курсами, спецкурсами, факультативами україномовного циклу охоплено 30140 учнів (22%). Порівняно з 1996/1997 навч. роком удвічі зросла кількість учнів, які поглиблено вивчають українську мову (з 2235 до 4532).
Науково-методична діяльність працівників освіти області значною мірою спрямована на становлення і вдосконалення курсу "Українознавство" в загальноосвітній школі. Даним курсом охоплено понад 40% учнів області.
У 1995 р. ОІППО розроблено і затверджено регіональну програму "Українознавство в 1 - 11 класах" (Д.Д. Жмундуляк). Відповідно до цієї програми написані та видані посібники:
Жмундуляк Д.Д., Вержак Р.Д. Українознавство в старших класах. - Чернівці: Митець. - 1996. - 180с.
Жмундуляк Д.Д., Вержак Р.Д. Українознавство в початкових класах.
Жмундуляк Д.Д. Українознавство в запитаннях і відповідях.
Мінченко Т.А. Бережемо традиції рідного краю.
Мінченко Т.А. До скарбниці спадщини Буковини.
Мінченко Т.А. Збірник завдань з українознавства.
Лук'янюк К.М. Українська мова. Підручник для 7 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - Львів: Світ, 1999. - 148с.
Криган С.Г. Буквар. Пробний підручник для шкіл України з румунською мовою навчання. - Чернівці: Букрек, 2000. - 144с.
Криган С.Г Українська мова. Усний курс:Пробний підручник для 1 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - Чернівці: Букрек, 2001. - 144с.
Криган С.Г. Українська мова: Пробний підручник для 3 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - Чернівці: Букрек, 2001. - 256с.
Криган С.Г. Українська мова: Пробний підручник для 4 класу шкіл України з румунською мовою навчання. - Чернівці: Букрек, 2001. - 250с.
Джука К.Г. Румунсько-український розмовник. - Чернівці: Прут, 2000. - 256с.
Мінченко Т.А. У творчості - цвіт нації (Тези науково-дослідницьких робіт з українознавства).
Відповідно до наказу Управління освіти і науки облдержадміністрації від 13 грудня 2002 р. №481 15 березня 2003р. проведено обласну олімпіаду з українознавства.
Протягом січня - лютого 2003 року відбулися районні та міські олімпіади. В обласній олімпіаді брали участь 84 учні, з них призерами стали 42, у тому числі 20 учнів з румуномовних шкіл Герцаївського,

 
 

Цікаве

Загрузка...