WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Традиційне та сучасне харчування українців - Реферат

Традиційне та сучасне харчування українців - Реферат

Україні складає четверту частину населення. Схильність до діабету, серцево-судинних та онкологічних захворювань. Тому перевагу слід віддати рослинній дієті, виключивши з неї картоплю, капусту городню, перець, помідори та оливи. Найкращі продукти: брокколі, гарбуз (сирий, варений, печений), морква, зелений салат, соя, шпинат, цибуля, рослинні олії, волоський горіх, насіння гарбуза, арахіс. Пшоно, овес, кукурудзяна крупа, як і інші зернові, не менш важливі ніж овочі. Фрукти: абрикос, грейпфрут, інжир (свіжий і сушений), диня, лимон, смородина, полуниці, малина, вишні.
Потрібне обов'язкове обмеження в споживанні алкоголю та переїданні. Виключити повністю молочні страви.
III (або В) група. Домінуюча група в Азії і 15% населення України належать до неї. Характерними є деякі психофізіологічні особливості, які призводять до некомунікабельності та схильності до депресій. Представники цієї групи мають проблеми стресового характеру, які можуть призводити і до негативного функціонування інших систем людського організму. Хоча від природи організм цієї групи цілком є самодостатнім у протистоянні серцево-судинним та онкологічним захворюванням.
Молочні продукти можна вживати і найкраще - кисломолочні. У розумних нормах - баранину, кролятину та інше м'ясо, як і рибу, печінку, яйця, навіть забутий сьогодні гоголь-моголь. Обмежене споживання хліба через погане засвоювання клітковини.
Пити корисно зелений чай з квітковими добавками, а також напій з подрібнених плодів шипшини або настоянку з кореня солодки.
IV (або АВ) групу, має дуже обмежений відсоток людей у світі, і в Україні він незначний. У представників цієї гемолітичної групи може бути низька кислотність, через це їм слід вживати м'ясо індички, кроля або баранину обмежено, малими порціями і обов'язково з овочами: баклажани, брокколі, буряк, цвітна капуста, огірок, пастернак, петрушка, часник. Менш корисною є курятина, а риба і яйця (не забуваймо про гоголь-моголь) дуже корисні та поживні. Можна й молочні продукти: йогурти, пряжене молоко, біокефір, нежирну сметану. Потрібні: арахіс, горіх волоський, соя, пшоно, геркулес, рис, толокно. Фрукти: виноград, вишня, журавлина, сливи, грейпфрут, лимон.
Пити корисно напій подрібнених плодів шипшини (залитих окропом та вистояних), листя суниці лісової та ехінацеї.
Слід зауважити, що картоплю всім групам (крім другої, якій її вживати зовсім не бажано) потрібно вживати лише як добавку (суп, борщ, салат, венігрет), а не в необмеженій кількості гарнірів, супів, чіпсів та інше. Каші на молоці придатні для вживання лише для дітей молодшого віку.
Ще суттєва заувага - сучасні дослідження показали, що споживання надмірно гарячих перших страв, чаю, а останніми роками й кави, сприяє виникненню захворювань системи травлення, навіть онкологічних хвороб. Загальновідома любов українців до гарячого борщу чи рибацької юшки "з вогню". Кубинці ж навпаки не споживають занадто гарячої їжі та напоїв, тому, може, і живуть довше за нас, росіян, угорців та інших народів. На противагу гарячій їжі, споживання морозива не є дитячою забавкою. Це дуже корисний продукт, який стимулює вироблення в організмі серотоніну. Речовина, яка, за спостереженням англійських дослідників сприяє людському організмові протистояти стресам і покращувати настрій. Можливо, саме тому діти завжди прагнули посмоктати бурульки або поковтати снігу, бо їм ще й крижана вода корисна.
Завдяки тому, що поглиблюються дослідницькі можливості, вагомішими стають знання про те, що людина споживає в їжу. Доречно наголосити, що традиційні дієти зараз зазнають значних змін - вони значно збагатились, урізноманітнились, і надалі удосконалюються і кориснішають. Бо, як наголошує відомий фітотерапевт Євген Товстуха, не слід беззастережно сприймати народну медицину, вона будувалася на багатолітньому досвіді і спостереженні, а сьогодні значно розширилися можливості для спостережень, тому сучасна медицина повинна бути синтезом досвіду народної медицини і нових досягнень сучасної медицини.
Проте, на наш погляд, сучасне харчування стає занадто інтернаціональним, тобто більш уніфікованим, і в цьому криється прихована небезпека. Як зауважують деякі автори (Сніжко, 2001): "харчування - це не лише психоетнічна традиція, воно є тією функцією, завдяки якій до організму потрапляють у різноманітних сполуках хімічні речовини, а організм напрацьовує нові органічні сполуки, які здійснюють стимуляцію певних систем мозку. Тому традиційне харчування або зміна його впливає на ендокринні залози, опосередковано впливає і на психічний стан особини".
Погляньмо, нарешті, на традиційну українську кухню, а для неї вагомий пріоритет - рослинна їжа. Але нашу кухню неможливо вважати лише вегетаріанською, оскільки в ній в достатній кількості присутні і елементи тваринного походження. Домінування в їжі ферментів рослинного походження запобігає хворобам шлунку та кишковика у зв'язку з тим, що більшість населення України належить до І(0) гемолітичної групи, - це досить суттєва обставина. Тут слід зауважити, що національна особливість українського традиційного харчування враховує використання сала, біохімічний вплив якого на людський організм має лужний, а не кислотний характер, притаманний тваринним продуктам. За багатолітньою традицією, в Україні головує борщ.
За давніх часів, можливо, ще до Київської Русі, юшкою називали бульйон, навар, рідку частину першої страви і підкреслювали, яка юшка: куряча, рибна, горохова, м'ясна тощо. Згодом ця назва почала означати саме рідку страву, приготовлену з риби. На противагу цій їжі існувала й інша страва, що виготовлялася на основі борошна, і була юшка, що готувалася з різноманітних дикоростучих рослин природної флори. Згодом, зі значним поширенням городини, виникла страва, яка отримала назву "український борщ". Але цеузагальнена назва, бо існує багато найрізноманітніших борщів (київський, чернігівський, львівський та інші), готуються вони чи на бульйоні, чи з м'ясом. Але з часу, коли в Україні почали культивувати квасолю, і вона набула значного поширення, стали готувати борщі з квасолею і без м'яса, вони виявилися не лише дієтичними, а й лікувальними, бо борщ корисно споживати тим, хто хворіє на хронічні холецистити, коліти та панкреатити, особливо дітям, тому, що всі компоненти цієї страви не викликають алергічних розладів організму.
Буряк звичайний, капуста городня та петрушка потрапили до нас з Балканів так давно, як і морква з Малої Азії, що повністю адаптувалися як сільськогосподарські овочеві культури і всіма сприймаються, як аборигени нашої землі. Це південноамериканська картопля, центральноамериканські квасоля, перець овочевий гіркий та помідори (томати). Велика кількість різноманітних приправ рослинного походження, які сьогодні присутні в кожній страві, потрапили до нас лише в ХІХ ст. Тому, досліджуючи тему "Питання природи в українознавстві" у безпосередньому зв'язку з концентром українознавства "Україна - природа, здоров'я", ми спробували розглянути, а що ж складало прадавній український борщ з рослин дикої флори України.
Хоча капусту городню досить давно вирощували у нас, проте, спочатку, мабуть, використовувалась так звана заяча капуста. З пагонів та листя варили юшку, борщ і овочевий фарш, а м'ясисте коріння споживали замість картоплі. Але найдавнішою овочевою культурою була лобода, сьогодні всім відома як бур'ян. Це не одна рослина, що поширена лише в Україні. Наприклад, у горах Південної Америки є рослина квіновія з родини лободових, яка вирощується як зернова сільськогосподарська культура. По всій Україні росте лобода біла, а лобода доброго Генріха росте лише в Західній Україні, і з молодого її листя робили раніше лікувально-профілактичні салати; лобода ж запашна має приємний аромат, росте в кам'янистих місцевостях, на вапняках, пісках, крім південних районів; а на півдні та в південно-східних районах поширена лобода остиста; лобода ж червона - по всій Україні. Усі ці види лободи здавна використовували в їжу (у борщі та юшки). В усі лихоліття наш народ, не маючи можливості вирощувати овочеві рослини і капусту городню, широко використовував лободу, і вона завжди рятувала. Чому ж не звернути увагу на неї зараз? Досліджено, що

 
 

Цікаве

Загрузка...