WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Роль церкви у збереженні духовних, моральних і національних вартостей українського соціуму - Реферат

Роль церкви у збереженні духовних, моральних і національних вартостей українського соціуму - Реферат

показати, й італійці це прекрасно розуміють. Наша глибока традиція захоплює їх, бо в ній збереглися давні звичаї, які живуть і розвиваються Церквою та через Церкву. Тому саме Церква, як гарант цих традицій, є однією з основних запорук ідентичності українця, де б він не був - в Україні, Італії чи Америці. Вона його виховує у традиції, закликаючи водночас і надалі її розвивати. Ще в 1914 р. Митрополит АндрейШептицький у "Пам'ятці для руських робітників в Англії, Аргентині, Бразилії, Данії, Канаді, Німеччині, Сполуч. Державах, Франції, Швейцарії і Швеції" писав: "Не один з тих, що з великими надіями йшли в чужину на роботу, згинув марно. Не один при тяжкій роботі стратив здоров'я, вернувся домів калікою, жебраком; а ще інші дістались в таку неволю, що хоч ціле життя тужать за домом, за селом, домів не можуть вернутися... Але і не хочу і не можу боронити і здержувати, бо ті, що свій розум мають, або є повнолітні, або з позволення і благословення родичів пускаються в світ, самі за себе відповідають, мають свою долю ніби у своїх руках. Великою мірою від Вас самих залежить, чи далека подорож, чи робота на чужині вийде на добро Ваше чи на нещастя"[6].
Проблематика "четвертої хвилі еміграції" в Італії
На жаль, нещастям цієї порівняно нової хвилі еміграції, яку ми називаємо "еміграцією мимоволі" або "четвертою - економічною - еміграцією", є її нелегальність, яка сумно свідчить про образ нашої держави в очах світового співтовариства. А в Італії нелегальне становище українських заробітчан на початках мало фатальний характер і окреслювалося поняттями "кландестіні" (з іт.: "підпільні, таємні; без виду на проживання"), "іллеґалі" (з іт.: "нелегали") чи - в найкращому разі - "страніері" (з іт.: "чужинці, іноземці"), що зовсім не допомагало та не прикрашало українського емігранта.
Надзвичайно ускладнював ситуацію гендерний чинник, оскільки переважна більшість українських трудових емігрантів в Італії - це жінки, зокрема матері, молоді й літні, що вже є негативним явищем. Так, соціологічне дослідження, яке проводила у 2003 р. п. Наталія Шегда, охопивши італійські регіони: Абруццо, Венето, Емілію, Романію, Калабрію, Кампанію, Лаціо, Ломбардію, П'ємонт, Марке, Сан-Марино, Венецію та ін., виявило таке: зі ста відсотків опитаних респондентів 91,1% - особи жіночої статі й лише 8,9% - чоловічої. За національністю 96,7% опитаних є українцями, 2,9% - росіянами і зовсім незначним виявився відсоток білорусів, молдаван, татар. Проте 99,9% респондентів на час опитування були громадянами України. Сімейний стан з усіх опитаних: одружені - 64,4%, неодружені - 8,4%, розлучені - 16,4%, вдови чи вдівці - 10,7%. При тому, 90,1% мають дітей, з котрих лише 5,5% перебувають разом із батьками в Італії. Ще болючішою виявляється ситуація, коли проаналізувати статистику освітнього рівня українських працівників-емігрантів в Італії. Наприклад, середню або неповну середню освіту мають 14,2% опитаних, середню спеціальну - 35,8%, вищу або неповну вищу здобули 36,4%. Відтік з України висококваліфікованих спеціалістів і людей інтелектуальної сфери діяльності - очевидний. Найбільший відсоток українських фахівців, котрі виїхали за кордон, - це педагоги (15,1%), економісти і бухгалтери (13,9%), інженери (12,3%), медпрацівники (10,3%). Для порівняння: найнижчий показник мають держслужбовці, що становить 0,7% [7].
Така статистика, звичайно, має певну похибку, та й ситуація за три роки змінилася, але, мушу наголосити, в гірший бік. Бо чисельність української трудової еміграції в Італії з кожним днем зростає, що знову ж таки доводить безвихідь економічної ситуації в Україні. Це ніщо інше, як вихід нації з власної держави! І саме цю, останню, "четверту хвилю" трудової української еміграції я не побоюся назвати національним лихом. Звичайно, Церква зі свого боку бажає допомогти і допомагає всім, чим може, та цього замало. Ефективність допомоги залежить, насамперед, від іще одного чинника - Держави. Лише коли така співпраця Церкви та Держави буде, ми зможемо говорити про значний крок уперед.
За відсутності певних структур на державному рівні, Церква була змушена братися за координацію та інтеграцію українського населення в Італії. І не один раз церковні інституції озвучували потреби та допомагали в їх вирішенні. Проте всі ми, навіть на рівні інтуїції, розуміємо, що це не завдання Церкви - заступати Державу чи бути альтернативною її сублімацією. Церква має тільки співпрацювати з нею, дбаючи про духовний вимір людини - спасіння.
Насамкінець хотів би закінчити словами Митрополита Андрея Шептицького, з якими він звернувся до всіх емігрантів: "Їдьте з Богом, з Богом повертайтеся, здорові душею й тілом, вертайтеся кращими, як ви виїхали, вертайтеся з Божою ласкою.
Всіх Вас, дорогі, виїжджаючих і тих, що вже там, за границею, працює, прощаю словами св. Письма "Обитай на небеси Бог, благоустроит путь ваш и ангел єго да спутешествуєт вам" (Тов. 5:17)" [6].
Література:
1. Душпастирська Конституція про Церкву в сучасному світі //Документи ІІ Ватиканського Собору. - Львів, 1996. - С. 499,509.
2. www.foreignpolicy.org.ua/ua/papers/index.shtml?id=2436
3. Клеман О. Влада і віра // Соціальна Доктрина Церкви. - Львів, 1998. - С. 105.
4. Дукас Л. Репортаж зі Свята Матері в Римі // До Світла. - 2002. - №7-8 (9-10) (червень). - С. 6-15; Нестерова О. Відгомін Свята Матері // До Світла. - 2003. - №6 (19) (червень). - C. 11-12; Лебіщак В. Всі дороги ведуть до Риму //До Світла.-2003.-№6(19) (червень).- С. 12-13; Дулеба Г. Спогади гріють душу... // До Світла.-2003.-№6(19)- С. 13-14; Гаврущенко Л., Сковронський П. Свято Матері. Репортаж... // До Світла. - 2004. - №6 (29) (червень). - С. 6-22; Рентюк О. Залишайся з нами, Господи // До Світла. - №6-7 (39-40) (червень - липень). - С. 68-69;Котляр С. Свято Матері // До Світла.-№6-7.- С. 70-71; Лазоришин І. Свято материнської молитви //До Світла.-№6-7.- С. 71-72; Ваврик О. Експериментуємо на собі. Що в цьому поганого? // До Світла.-№6-7.- С. 72-73.
5. Лебіщак В., Городецький О. Форум українців... // До Світла. - 2003. - №5 (18) (травень). - С. 1-14.
6. Шептицький А., Митр. Пам'ятка для руских робітників в Англії, Аргентині, Бразилії, Данії, Канаді, Німеччині, Сполуч. Державах, Франції, Швейцарії і Швеції // Шептицький А., Митр. Церква і душпастирство: Пастирські листи і послання. 1901-1914. - Івано-Франківськ, 2000. - С. 421-445.
7. Городецький О., Шегда Н. Стан сучасної української еміграції в Італії: результати соціологічного дослідження // До Світла. - №8-9 (21-22) (вересень - жовтень). - С. 13-17.

 
 

Цікаве

Загрузка...