WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Психотипові ознаки українських підлітків І. Конативні компоненти - Реферат

Психотипові ознаки українських підлітків І. Конативні компоненти - Реферат


Реферат на тему:
Психотипові ознаки українських підлітків І. Конативні компоненти
Постановка задачі
Як відомо, розвиток етносів супроводжується поступовою еволюцією основних психоетнічних настанов і їх психології загалом. При цьому найбільш помітних змін зазнають динамічні компоненти психології етносів - національні почуття й національні смаки. На противагу їм, статичні компоненти (національна свідомість, національний характер, національний темперамент, національні традиції та звичаї) змінюються доволі уповільнено, за більш тривалі проміжки часу. Та в історії кожного етносу існують відносно короткотривалі періоди, пов'язані із внутрішнім соціокультурним (у тому числі - суспільно-політичним) розвитком, зовнішнім впливом, катастрофічними природними явищами тощо, коли всі психоетнічні ознаки можуть зазнавати швидких і помітних змін.
Маємо вагомі підстави вважати, що саме на такому етапі свого розвитку перебуває вже близько 20 років українське суспільство, яке за цей проміжок часу опинилося у принципово інших геополітичних, ідейно-політичних, соціально-економічних, культурно-інформаційних умовах.
Ця обставина не може не позначитися на психологічних ознаках сучасних українців. І наука зобов'язана вже тепер шукати прояви тих змін у психоетнічних ознаках, які, можливо, саме зараз закладаються у психотип. А наука інноваційна, понад це, має своїм прямим та опосередкованим впливом намагатися закріпити у психотипі позитивні зміни і нейтралізувати зміни негативні. Крім того, дослідження психоетнічних ознак сучасних українців має не лише науково-пізнавальний інтерес, але й глибоке практичне значення, оскільки воно повинно стати підґрунтям для розробки методичних рекомендацій для застосування у навчальному процесі та у створенні національної системи виховання й освіти загалом. А постановка і розгляд цієї проблеми у системі знань українознавства, котре за означенням є інтегративною, синтетичною науковою галуззю, є цілком закономірним.
Результати експериментальних досліджень
Відділом природи та психології етносу Інституту українознавства МОН України з 2006 р. розпочато роботу над плановою темою "Дослідження психоетнічних ознак та особливостей менталітету сучасного населення України". Планом роботи за цією темою передбачено узагальнення висновків стосовно психоетнічних ознак та особливостей менталітету українців, одержаних нашими попередниками, проведення ґрунтовних експериментальних досліджень у цьому напрямі, аналіз одержаних результатів та вироблення пропозицій щодо їх практичного застосування.
Експериментальна частина цієї роботи передбачає проведення анкетувань серед різних прошарків українського суспільства. З цією метою були розроблені три варіанти анкет, призначених для різних вікових груп. Кожний з варіантів анкет включає кілька груп запитань і дає змогу визначити головні психологічні, ментальні, поведінкові особливості респондентів.
Одразу ж варто зауважити, що, за умов відсутності необхідного фінансування, ми не ставили перед собою завдання проводити експеримент за класичними соціологічними методиками, оскільки у нас немає можливостей для формування повноцінної репрезентативної вибірки. Та й умови, за яких мали проводитися анкетування (шкільні класи, університетські аудиторії), не давали гарантій одержати повністю незалежні відповіді респондентів. Тому результати, які ми одержали і одержуватимемо надалі під час анкетувань, слід розглядати не як результати соціологічного дослідження (бо по суті такими вони і не є), а як певний експериментальний матеріал, призначений для подальшого поглибленого аналізу. Деяку частину цих результатів та відповідний аналіз представлено у даній роботі.
Навесні 2006 р. було проведено анкетування підлітків (вікової групи 15 - 17 років), яким вдалося охопити 438 осіб. Структура цієї групи респондентів наведена у таблиці 1. Належить пояснити, що серед підлітків, підданих анкетуванню в Національному еколого-натуралістичному центрі (НЕНЦ), було четверо киян (двоє дівчат і двоє юнаків), результати яких аналізувалися сукупно з іншими киянами; тому у таблиці зроблено відповідну корекцію цифр.
Таблиця 1. Відомості про респондентів
Місце проведення Кількість Дівчата Юнаки
Київ, ЗОШ №134 105 65 40
Київ, ЗОШ №186 22 14 8
Київ, ЗОШ № 242 89 51 38
Київ, Разом (+4) 216+4=220 130+2=132 86+2=88
НЕНЦ 161=165-4 93=95-2 68=70-2
Нова Каховка, ЗОШ №10 22 13 9
Берислав, медичне училище 35 29 6
Регіони, Разом (-4) 218 135 83
ЗАГАЛОМ 438 267 171
Анкета для цього анкетування розрахована на школярів-старшокласників і студентів-першокурсників, тобто на ту вікову групу сучасної української молоді, формування свідомості якої відбувалося після 1991 р. Вона містить 20 різнопланових за змістом і складністю запитань - від найпростіших до таких, що потребують деяких розумових зусиль та декількох варіантів відповідей на кожне запитання. Підбір запитань є таким, що, як буде показано далі, із сукупного аналізу відповідей на деякі з них можна отримати також і відповіді на запитання, які взагалі не ставилися в самій анкеті.
За умов обмеженого часу анкетування, неминучими були механічні помилки, коли окремі респонденти відмічали більше одного варіанта відповіді на деякі запитання. Частково поява таких помилок була зумовлена і браком досвіду у проведенні анкетувань. Через це під час обробки результатів у деякій частині анкет довелося вибраковувати окремі відповіді, тому кількість респондентів, чиї відповіді аналізувалися по кожному з питань анкети, була неоднаковою.
У цій публікації ми розглянемо групу запитань анкети, пов'язаних із поведінковими ознаками підлітків, їх стосунками з батьками, їх уподобаннями у дозвіллі, спілкуванні, розвагах. Належить підкреслити, що ці питання не були розміщені в анкеті підряд (займали відповідно 1, 5, 6, 8, 10, 14, 17 позиції); тому у респондентів не повинно було виникати підстав для спроб надання цілеспрямовано нещирих відповідей, намагання ідеалізувати чи прикрасити себе чи в очах педагогів, чи у власних. Результати анкетування за зазначеною групою запитань наведені у таблиці 2.
Таблиця 2. Результати анкетування
1. Мені найбільше подобається проводити вільний час:
Всього 400 Ж 248 Ч 152 Київ 200 Інші 200
з батьками чи рідними 10,0% 10,1% 9,9% 6,5% 13,5%
на дискотеці, у великій кампанії тощо 15,0% 16,5% 12,5% 16,0% 14,0%
у спілкуванні з друзями 57,8% 58,9% 55,9% 62,0% 53,5%
наодинці - слухання музики, читання, ігри 12,5% 10,1% 16,4% 10,0% 15,0%
Інше 4,7% 4,4% 5,3% 5,5% 4,0%
5. Коли у вас виникають

 
 

Цікаве

Загрузка...