WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Позашкільна освіта – одна з найважливіших ланок неперервної системи освіти - Реферат

Позашкільна освіта – одна з найважливіших ланок неперервної системи освіти - Реферат

спрямування гуртків, їхня робота набуває наукового, науково-дослідницького характеру, переростаючи в секції МАН та НТУ. Мала академія наук Київщини існує з 1994 року, а зародилася ще в 1964 році в Криму, її мережею охоплено близько 350 дітей. Основні наукові осередки - Миронівський інститут селекції і насінництва пшениці ім.В.М.Ремесла, Інститут садівництва Української аграрної академії наук, Інститут зоології НАН України. Нині на Київщині діють 8 СЮН та ЕНцентрів, які охоплюють понад 5000 учнів. Багато гуртків природничого профілю працюють на базі будинків та центрів школяра та інших позашкільних закладів.
Це гуртки не лише любителів традиційної юннатівської тематики, а й таких забутих видів діяльності як конярство, бджільництво, шкільне лісництво. З 1991 року координує юннатівську роботу в районах та містах області еколого-натуралістичний відділ Центру творчості дітей та юнацтва.
Великого значення набули шкільні лісництва, де впроваджується форма організації суспільне корисної праці та реалізується принцип всебічного розвитку особистості підлітків. Вперше шкільні лісництва були організовані при середній школі № 4 м. Радомишля та Виступовицькій СШ Овруцького району. Базові лісгоспзаги закріпили за ними лісові квартали, організували навчання учнів лісової справи, обладнали кабінети лісу. Юні лісничі починали з охорони лісу від пожеж, браконьєрів та недозволених рубок. За роки свого існування вони перетворились на своєрідну одиницю лісгоспзагів, стали резервом його кадрів.
Сімдесятип'ятирічний досвід засвідчив, що юннатівський рух - невід'ємна частина процесу виховання дітей, він сприяв і продовжує сприяти розвиткові самостійності, ініціативи, творчої активності, любові до рідної природи, орієнтації у виборі професії, розвиткові інтересу до науки, формує світогляд дитини.
Нині Національний еколого-натуралістичний центр здійснює координаційну роботу з науково-дослідної, інформаційно-методичної, природоохоронної та практичної діяльності.
У структурі Центру працюють чотири відділи: біологічний, сільськогосподарський, екологічний та інформаційно-методичний. Відділи об'єднують ряд лабораторій (гідробіологічну, орнітологічну, тваринницьку, дендрологічну, ентомологічну, народних ремесел і т.д.). Науковий супровід всіх підрозділів Центру здійснюється кафедрою теорії і методики позашкільної освіти.
Кафедра працює з 1998 року. Основна мета її - це здійснення науково-методичного забезпечення, організація навчання на курсах підвищення кваліфікації педагогічних працівників позашкільних еколого-натуралістичних закладів України. У структурі кафедри з 2002 року працює лабораторія інтегрованої екологічної освіти.
Десять років тому в Центрі створено музей хліба, який є навчально-методичним центром з пропаганди в школах і позашкільних закладах та серед широкого загалу бережливого ставлення до хліба, поваги до праці вченого-селекціонера.
З 1998 року на базі Центру працює Природничий ліцей, основна мета якого - збагатити учнів старших класів знаннями понад шкільний мінімум-стандарт, забезпечити ґрунтовну допрофесійну підготовку, створити умови для самореалізації та всебічного розвитку особистості.
За останні роки значно зріс фонд бібліотеки. Для кращого обслуговування читачів та педагогічних працівників Центру в бібліотеці працює програма "Природа і людина", яка включає такі розділи: "Зелене диво Землі", "Світ тварин", "Знай, люби, бережи", "Мандруємо по планеті і рідному краю", "Охороняється законом" тощо.
Центр першим в Україні започаткував журнал для дітей і юнацтва "Паросток". Його читають як педагоги, так і батьки - взагалі всі, хто захоплюється природничими науками і природою взагалі; тут є проза і поезія, репродукції картин; широкої тематики науково-популярні статті про лікарські рослини, народні звичаї, легенди. "Паросток" ставить собі за мету допомогти читачам збагнути таємниці природи, усвідомити, що нині вкрай потрібні гармонійні взаємини людини з довкіллям.
Відбулися суттєві зміни в технічному оснащенні кабінету інформатики Центру. Отримані сучасні персональні комп'ютери, йде підготовка до створення локальної мережі. Пріоритетним в роботі кабінету інформатики є ведення реальної дослідницької та експериментальної роботи за природничою тематикою.
На базі НЕНЦ працюють 100 гуртків, клуби, кінолекторії, літня школа юних екологів, квітоводів -аранжувальників, тваринників, заочна біологічна школа та Мала академія наук талановитої молоді. З січня 2000 року учні НЕНЦ працюють в рамках програми Міжнародного співробітництва в сфері екологічної освіти та наукових досліджень.
Зберігаючи та розвиваючи багаторічні традиції інструктивно-методичної установи, працівники НЕНЦ щороку розробляють і видають авторські програми і методичну літературу, подають практичну допомогу вчителям шкіл і працівникам позашкільних дитячих закладів через семінари-практикуми, консультації, виїзди на місця, екскурсії. Крім того, проводиться робота із студентами вищих педагогічних навчальних закладів (Київського, Криворізького, Переяслав-Хмельницького, Уманського, Ніжинського) з питань організації позашкільної роботи з дітьми.
Багаторічний досвід навчально-виховної роботи з школярами і студентами природничих факультетів педагогічних університетів України на базі тепер Національного еколого-натуралістичного центру, обласних, районних, міських його підрозділів стверджує важливу роль і унікальні можливості позашкільних закладів такого типу щодо забезпечення умов, які допомагають зацікавленому, цілеспрямованому учневі поглибити знання з природничих наук та набути вміння і навички практичної роботи з об'єктами природи.
Значна роль еколого-натуралістичних позашкільних закладів полягає у створенні системи пошуку і підтримки юних талантів, шляхів забезпечення творчої роботи з обдарованими дітьми, в організації дозвілля підростаючого покоління, а також наданні конкретних порад, як співпрацювати з природою, оберігати і примножувати їїбагатства.
Довкілля це вже не лише природна система, а і творче середовище, що пронизується ідеями. В рамках якого проекти, методології, технології діяльності, програми, творчі задуми, цінності фізичної і духовної сфери життя відіграють з кожним днем все суттєвішу роль.
Функціонування системи позашкільної освіти залежить від наявності таких основних груп факторів: бажання учнівської молоді отримувати поглиблені знання з окремих питань біології, екології, сільського господарства та професійні навички і вміння; кадрове забезпечення педагогами-позашкільниками, що володіють певним досвідом позашкільної роботи та науково-дослідницької діяльності; наявність інфраструктури системи позашкільної роботи як сукупності матеріальних умов, необхідних для здійснення навчально-виховного процесу.
Сьогодні в Україні функціонують 172 позашкільних еколого-натуралістичних заклади, навчання в них здійснюється за 8 природничими напрямами, які об'єднують понад 90 тис. цілеспрямованих учнів.
Глибинним підґрунтям збереження інтересу до позашкільної еколого-натуралістичної освіти залишається на сьогодні відчуття дітьми своєї природовідповідності та збереження закладами своєї особливої освітянської діяльності, яка пропонує вибір, творчість і насичена досвідом дослідницької справи, що сприяє відновленню народних традицій, культурної спадщини в новому поколінні людей. Саме це залучає дітей до позашкільної установи навіть у критичні періоди суспільного життя і не дає можливості їх занепаду.
Література:
1. Вербицький В. В. Юннатівський рух в Україні. - К.: Деміур - 2001, - 304 с.
2. Грабовська І. М. Українська ментальність та проблема виживання // Довкілля життя: шляхи оптимізації. - Чернівці: Митець. - 1999. - С.242 - 247.
3. Державна національна програма "Освіта"(Україна XXI століття) - К.: Компас, 1992. - 30 с.
4. Закон України "Про позашкільну освіту" із змінами і доповненнями від 7 грудня 2000 року № 2120 - 111 / Освіта України: нормативно-правові документи. - К.: Міленіум. - 2001. - С. 229 - 251.

 
 

Цікаве

Загрузка...