WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Національно-патріотичного виховання молоді - Реферат

Національно-патріотичного виховання молоді - Реферат

купуй російське!". Також і в Інтернеті з'явилося WEB-коло та доброчинна акція під тим же гаслом: "Свій до свого по своє!" [13].
Образи минулого - об'єктивні та ідеалізовані
Справа патріотичного виховання завжди потребує пошуку в минулому народу постатей, які б слугували взірцем для прийдешніх поколінь. В українській історії таких постатей не бракує. Щороку до неї повертаються нові імена, піддані замовчуванню більшовицьким режимом. Чи справді добре їх знаємо? Ось кілька прикладів.
Пересічному патріотично налаштованому українцеві-галичанину нині однаково дорогими є постаті митрополита Андрея Шептицького та провідників ОУН. Та чи настільки знаним є факт, що на початку 1930-х років протистояння їх було досить гострим? Митрополит гостро засуджував політичні вбивства (тепер їх би назвали терактами), що їх повсюдно практикувала ОУН для боротьби і залякування як польської окупаційної влади, так і власних "колаборантів". Націоналістично налаштовані діячі закидали митрополитові угодовство з польською владою, львівське студентство у своїй більшості саботувало заходи, дозволені цією владою (з'їзд "Українська молодь - Христові" 1933 року...). Лише в роки війни це взаємопоборюваннястихло.
Також, чи багатьом нині відомо, що Роман Шухевич - майбутній головнокомандувач УПА генерал Тарас Чупринка - був у передвоєнний час не лише відомим спортовцем, але й успішним підприємцем та одним з новаторів рекламної справи? А, між тим, фірма "Фама", яку він провадив разом з Богданом Чайківським, була першою українською рекламною фірмою в Галичині та дала роботу десяткам молодих націоналістів, які не мали можливості отримати працю в державних структурах. Користаючи з західних взірців, власники "Фами" запровадили в Галичині чимало новацій у цій сфері бізнесу: рекламні заставки на початку кіносеансів, скляні скриньки з взірцями товарів на вулицях, створення адресного довідника українських торговців, підприємців та ремісників (аналога нинішніх "Золотих сторінок").
Задля об'єктивності слід додати, що фірма Шухевича започаткувала й речі, які понині не зовсім однозначно сприймаються, наприклад, розлив солодких газованих вод з дешевих привізних концентратів у сільських цехах та запровадження елементів еротики у рекламі. Також вона вела подвійну бухгалтерію та не гидувала застосуванням економічного шпіонажу щодо конкурентів та партнерів [14]. Зрештою, за перерахування частини прибутку на фінансові потреби УВО, ОУН та слугування "прикриттям" для мережі їх членів нині, у часи "Аль-Каєди", "Фама" легко могла б бути окресленою як "структура міжнародного тероризму".
Видається, що коли для добре поінформованого читача такі чи схожі факти є лише додатковими рисами до відомого образу, то для молодої людини, яка вперше зіткнеться з подібною інформацією (зокрема, отримавши її з неприхильних до нашої національної справи джерел у відповідному трактуванні), вони можуть стати причиною правдивого згіршення та розчарування у колишніх ідеалах, що подавалися раніше лише у привабливому світлі. Так уже сталося з героїзованими радянською пропагандою Павликом Морозовим, Олександром Матросовим, "молодогвардійцями" (історію яких, до того ж, було відверто перекручено) тощо.
На жаль, доводиться констатувати, що і в сучасній Україні чимало популярних видань, розрахованих для масового читача, потерпають від надто поверхневого, одновимірного зображення діячів нашої історії та культури, або прославляючи їх, або ж вкриваючи ганьбою, оскільки автори не завдали собі труду глибше розглянути обставини та мотиви їх життя і вчинків.
Поміж тим, як визнають самі історики, їх предмет ніколи не є до кінця об'єктивний, оскільки завжди несе на собі відбиток того, хто його подає. Але має рацію Валентин Мороз, кажучи, що неправильним є лише "чорно-біле" бачення минулого, ідеалізація одних та демонізація інших постатей. Свідоме ж замовчування певних фактів задля уявного блага тих, кому вони можуть стати відомими, втрачає сенс у добу, коли майже будь-яка інформація, завдяки значному розвитку інформаційних технологій (насамперед, Інтернету) та свободі преси стає загальнодоступною.
Зрозуміло, що час стирає несуттєві риси, а "велике бачиться здаля", та знання деталей дозволяє бачити відомі постаті минулого живими людьми, з їх слабкими та сильними сторонами, яких, отже, можна і варто наслідувати, тобто правдивими ідеалами. Натомість навмисне, штучне "залаковування" та "прилизування" породжує ідолів, яким повсякчас загрожує розвінчання. Тим, хто дбає про виховання молоді, варто повсякчас пам'ятати про це.
Література:
1. Ярема Я. Українська духовність в її культурно-історичних виявах // Перший Педагогічний Конгрес у Львові (1935 р.): тези, висловлювання, ідеї (до 70-річчя з часу проведення). - Львів: ЛНУ, 2005. - С. 17 - 18.
2. Закон України "Про Загальнодержавну програму підтримки молоді на 2004 - 2008 роки". - http://www.sta.gov.ua/news.php3?3703
3. Протокол про спільні наміри між СУМ в Україні та Пласт НСОУ. - http://plast-scouting.org/structure/board/kps/Doc/Sum_i_Plast
4. Фестиваль молоді "Зашків-2006". - http://www.cym.org/UA/news/doc/Zashkiv2.doc
5. Матеріали III Архієпархіального Собору Львівської Архієпархії Української Греко-Католицької Церкви "Ісус Христос - джерело відродження українського народу". - www.ugcc.org.ua/ukr/church_in_action/ sobor/eparchial/lviv/resolution2/
6. Лосев И. Феномен бандерофобии в русском сознании. - http://oun-upa.org.ua/articles/losiew.html
7. Амчук Л. Відставці Олексія Івченка присвячується... // Українська правда. - 11 травня 2006 р. - http://www.pravda.com.ua/news/2006/5/11/41639.htm
8. Всеукраїнський перепис населення 2001. - http://www.ukrcensus.gov.ua/
9. Олексюк Б. Несподівані результати перепису населення Польщі // Критика-Коментарі. - 8 вересня 2003 р. - http://krytyka.kiev.ua/comments/Oleksjuk15.html
10. Сирник М. Перепис населення 2002 року. Спроба аналізу // Наше слово. - 2003. - № 41. http://nslowo.free.ngo.pl/nasha_sprava/perepys_naselennia_sproba_analizu.htm
11. http://www.uvkr.com.ua/ua/news/wz.html; Концепція Державної програми "Закордонне українство" на період до 2010 року. - http://www.mfa.gov.ua/mfa/ua/publication/content/5706.htm
12. Етнографічний склад людности Української Галичини на 1.І.1939 (р.)] // Етнографічна карта Південно-Західної України (Галичини). / Упор. В. Кубійович. - M?nchen: Zeichnung, Reproducktion und Druck Karl Wenschow GmbH, 1983.
13. http://www.iu.org.ua/activity/591/594/726.html; Акція "Свій до Свого по Своє". - http://3c.vox.com.ua/
14. Чайківський Б. "Фама". Рекламна фірма Романа Шухевича. - Львів: Мс, 2004. - 104 с.

 
 

Цікаве

Загрузка...