WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Національно-патріотичного виховання молоді - Реферат

Національно-патріотичного виховання молоді - Реферат


Реферат на тему:
Національно-патріотичного виховання молоді
Виховання молоді - справа державна чи громадська?
Після розпаду Радянського Союзу з його потужною системою ідеологічного виховання громадян, а особливо молоді, маятник виховного процесу хитнувся в інший бік, і цю справу було цілковито занедбано. Брак протягом більш як десятиріччя виробленої цілісної державної програми національно-патріотичного виховання підростаючого покоління так згубно відбився на значній частині останнього, що ці втрати вже, мабуть, неможливо буде компенсувати. Поміж тим, як зазначав іще 1935 р. д-р Яким Ярема, " держава сама себе засудила б на смерть, якби відмовилася від державно-громадянського виховання молоді та передала те виховання тим, що поруч або, частіше, проти держави схотіли б молодь виховувати..." [1].
Очевидно, навіть попередня українська влада зрозуміла це, оскільки у "Загальнодержавній програмі підтримки молоді на 2004 - 2008 роки", затвердженій Законом України від 18 листопада 2003 р. № 1281 - IV, сказано наступне: "Для України одним із найважливіших завдань є громадянське, національно-патріотичне виховання дітей та молоді..." [підкреслення автора] та далі: "Основними напрямами виконання Програми є: ... 5) сприяння вихованню патріотизму, розвитку духовності, моральності дітей та молоді, організації їх змістовного дозвілля, що передбачає: сприяння утвердженню у свідомості молодих людей притаманних Українському народові моральних цінностей, ... вихованню любові до Батьківщини; ... удосконалення організації та проведення молодіжних культурно-мистецьких, спортивних та дозвіллєвих, туристично-краєзнавчих заходів, спрямованих на розвиток інтелектуальних, творчих і спортивних здібностей молоді; ... пропаганду культурних цінностей Українського народу...; ... сприяння проведенню державних, народних та традиційних свят із залученням молоді; ... удосконалення проведення заходів, присвячених визначним подіям, ювілейним датам вітчизняної історії; ... підтримку трудових та волонтерських загонів молодіжних громадських організацій, діяльність яких спрямована на реставрацію та відновлення пам'яток історії, культури та архітектури, меморіальних комплексів...; ... Розроблення і здійснення Програми покладається на Кабінет Міністрів України. ... Спеціально уповноважений центральний орган виконавчої влади у сфері соціального становлення та розвитку молоді за участю інших центральних органів виконавчої влади, а також Ради міністрів Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських державних адміністрацій, всеукраїнських молодіжних та дитячих організацій щорічно розробляє заходи щодо реалізації Програми, які затверджуються Кабінетом Міністрів України. ... Програма здійснюється за участю молодіжних громадських організацій, їх спілок... Очікувані результати виконання Програми: ... В результаті виконання Програми очікується: утвердження почуття патріотизму та національної самосвідомості" [2].
Відомо, однак, що чимало подібних докладно розроблених державних програм у нас так і не виконуються. А за умови пасивності державних чинників, що панувала в Україні у недавні часи, ініціативу цілком закономірно перебрали на себе громадські організації та партії. Низка масових заходів, які проводяться тою чи іншою молодіжною організацією, стали вже традиційними. Серед них варто згадати: вишкільні табори у с.Сприня ("Пласт"), табори "Стежками героїв" (Спілка української молоді), військово-теренові ігри "Гурби" на місцях боїв УПА (Молодіжний націоналістичний конгрес), табори молодіжних організацій релігійного спрямування (ТУСК "Обнова", МХО "Витанія" та ін.) тощо.
Традиційною стала і акція "Різдво разом", покликана долати стереотипи взаємного сприйняття молодих мешканців сходу та заходу країни. Минулого року, з ініціативи Українського католицького університету та Львівського національного університету ім. І. Франка, акція отримала справжнє "нове дихання", організовано прийнявши лише у Львові близько тисячі юнаків та підлітків зі східних областей. Окрім того, що існують координаційні центри для прийому і розселення великих груп, чимало менших груп та окремих осіб самостійно приїжджають на запрошення сімей чи інституцій, які приймали їх у попередні роки.
Водночас досвід проведення чергової (цьогорічної) акції свідчить про те, що взимку 2005/06 рр. у Львові було вже важче знайти охочих прийняти до себе гостей зі східних регіонів України, аніж попереднього року. Причина - певне розчарування наших земляків наслідками дій нової влади та становище у державі, на противагу до піднесення, що панувало після перемоги "помаранчевої революції", а також і звикле збайдужіння. Як легко помітити, відвідавши близькі і дальші села, наші люди із запалом беруться до спорудження й освячення монументів "народної слави": пам'ятників, хрестів та могил, однак дуже часто за життєвими буднями швидко "холонуть" до них і навіть не підтримують у належному стані. Свіжий штрих: у традиційних поминальних богослужіннях під час Зелених Свят на могилах воїнів Української Галицької Армії та Січових Стрільців на львівських кладовищах за участю архієпископа взяли участь лише п'ятеро священиків та близько двохсот вірних. Поблизу сотні інших відвідували лише могили своїх рідних, а десятки священиків не втрачали нагоди підзаробити на відправах.
Тут нам є чого повчитися у сусідів-поляків: програма перебування кожної з польських делегацій у Львові включає, на їх побажання, два обов'язкові пункти - участь у літургії в костелі та відвідини військових поховань на "Кладовищі Орлят". Така поведінка - результат міцно засвоєного з дитинства почуття патріотизму (що відображено у відомому вірші "Єстем поляк мали...").
Окрім того, між різними молодіжними організаціями в Україні, схожими за метою і формами діяльності, часто бракує порозуміння. Так, відомим фактом є тривала неприязнь між "Пластом" та Спілкою української молоді, пов'язана з давнім протистоянням між двома крилами ОУН. З діаспори цю неприязнь було перенесено в Україну, однак нині вона потроху долається: СУМ в Україні та НСОУ "Пласт" вже здійснили певні кроки для налагодження подальшої співпраці [3].
Очевидно, що оптимальним для успіху справи є поєднання, як про це йдеться у Програмі, організаційних можливостей і коштів відповідних органів державної влади і місцевого самоврядування та практичного досвіду й ініціативи молодіжних організацій. Так, для прикладу, позитивним слід визнати досвід відповідних підрозділів Львівської облдержадміністрації та Львівської міської влади, що плідно співпрацюють на цій ниві з молоддю. Ними, зокрема, було проведено відзначення 60-річчя створення Української Головної Визвольної Ради (с. Сприня,

 
 

Цікаве

Загрузка...