WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Князівське ім’я Ізяслав та українське прізвище Ідзьо на індоарійсько-угорському тлі - Реферат

Князівське ім’я Ізяслав та українське прізвище Ідзьо на індоарійсько-угорському тлі - Реферат

argentum"срібло", у зв'язку з чим згадується Князь Серебряний у східнослов'янських середньовічних переказах), пов'язане й прізвище Ардзінба, що його має, зокрема, відомий учений-хеттолог і недавній президент Абхазії - Віталій Ардзінба.
Саме ім'я Бгішма воїнське, означає "Грізний, Кого бояться вороги" й тотожне українському прізвищу Бушма. Тобто Бгішма-Бушма значеннєвий двійник імені Уґра. Їм відповідає і ім'я Бгішмака у батька царівни Рукміні, дружини Крішни, український відповідник якому - прізвище Бушмака. Причому парі Бгішма-Бгішмака відповідає пара Уґра-Уґрака. Діда Бгішми звали Пар'яшравас, а це ім'я тотожне слов'янському Переяслав, відбитому в Україні і як ім'я (його літопис пояснює від переяти славу), і як назва Переяслав (після 1943 р. з додатком Хмельницький) на Київщині та в інших слов'янських ареалах. Санскр. parya "багато, дуже, вкрай" відповідає слов'янським префіксам пере, пре, а shravas те саме, що й слав у численних слов'янських іменах і назвах. Так що індійське Пар'яшравас і слов'янське Переяслав насправді означають "Багатославний, Преславний".
Старшого брата Шантану й дядька Бгішми звали Бахліка, а внука Бахліки - Бгурішравас, теж "Преславний", бо в санскриті й bhuri - теж "дуже, багато". Це ім'я, в свою чергу, відповідає слов'янському Борислав, теж відбитому в українців і як ім'я (поет Борислав Степанюк), і як назва міста (Борислав на Львівщині). Бгурі також імена Брахми, Вішну й Шіви, які й уособлюють тризуб. Санскритсько-слов'янським парам Пар'яшравас-Переяслав і Бгурішравас-Борислав значеннєво тотожна й пара Багушравас-Богуслав (в Україні теж місто).
Імена з Уґра мають і Вішну й Крішна, у "Влес-книзі" Вишень та Кришень: Уґранарасімха "Грізний людинолев" означує аватару Вішну в подобі людинолева, ім'я Уґрасенані "Могутньосилий" має Крішна - восьме земне втілення Вішну, бога-захисника землі і людей, що уособлює в тризубі ліве вістря. Уґрасена "Грізносилий" звали царя, столиця якого - Матхура, де народилися Крішна і його старший брат Баладева-Білобог. Канса, син Уґрасени й брат матері Крішни, одібрав трон у батька, за що згодом Крішна покарав його і повернув трон своєму дідові по матері.
4. Іще деякі цікаві імена з Уґра
Уґрабаху - "Могутньорукий". Є індійські воїнські імена Дірґхабаху, Дірґхахаста, Дірґхабгуджа "Довгорукий", де санскр. dirgha cпоріднене з рос. долгий та укр. довгий, а Дірґха - ще одне ім'я Шіви. Пор. Князі Довгорукі.
Уґрабгата - "Могутній воїн", "Грізний богатир". У запорожців часте прізвище Бут, яке може споріднюватися з санскр. bhata, хінді bhat "воїн".
Уґравіра - "Могутній герой". Слово вір або бір, винятково активне в індійському іменотворенні, наявне і в низці українських прізвищ, зокрема, в запорожців - Бальвір, Балбир, Балбиренко, Банбир, Банбиренко, Шалбир тощо [детальніше: 6, 185-196, 397-425].
Уґраданда - "Грізножезлий, Могутньоскипетрий, Могутньокиїй". Санскр danda "кий, жезл, скипетр" на теренах України відбите в етнонімі дандарії "жезлодержці", що його мало індоарійське плем'я на Південному Бузі й Кубані й назві Дандака біля колишнього Херсонеса Таврійського (літописний Корсунь, нинішній Севастополь), причому Дандака виявляється семантичним двійником назви Київ [детальніше про це див. у статті "Українські дандарії, індійські кияни": 7, 18-27].
Уґрадева - "Могутній бог, Грізнобог". Ім'я Шіви. Дева, дев "бог" як дей відбите в боспорських іменах ІІІ ст. Балодей, Сакдей, Хардей, Гармодей і сучасних українських прізвищах Дей і Матирдей. Балодей відбите в запорозьких козаків (ХVII ст.) як Болудей і Білдей, а в сучасних українських прізвищах як Бельдій, Більдій, Більдієнко тощо [6, 106-125]. В індійській міфології Бальдев (санскр. Баладева) "Могутній бог" або "Білобог" - старший брат Крішни, землеробське божество, атрибут і зброя якого - рало, плуг. Інше його ім'я Балвір (санскр. Балавіра) "Могутній герой" теж рясно відбите в українських прізвищах (див. Уґравіра).
Уґрадухітар - "Дочка Уґри (Шіви)". Інд. duhitar, іран. духт і слов. дщерь тотожні. Останнє наявне в імені Гурандухт, яке мала половчанка, дружина грузинського царя Давида Будівничого й бабуся цариці Тамари. Ім'я Гурандухт означає "Дочка Гуран", де Гуран - різновид імені Ґаурі, яке мала богиня-воїтелька й дружина Шіви, відома під іменами Діва-Деві, Дурґа, Дургадеві, Партенос, Махеші-Мокоша тощо. Дот в імені відомої принцеси Турандот теж сходить до духт, дохт "дочка, дівчина", а саме ім'я означає "Туранська дочка, Туранська діва" [6, 71-80].
Уґрака - "Хоробрий, Мужній, Грізний, Якого бояться вороги".
Уґракалі - "Грізночорна". Ім'я Дурги. У Криму засвідчені назви Кала-міта, Кала-рас, Калі-ера "Чорногора", Калі-стана, Калі-тіра, Калі-варді, де перший компонент означає "чорний" або "чорна". Він же наявний і в гідронімах Калка, Калець, Кальчик, Калище, Калигірка, Кальна, Кальник, Кальнівка, Кальничка, Кальновець, Калуш, Кальміус, Кальниболотка [10, 228-232]. Сюди стають і українські прізвища Калакура, Калатура, Калнавіл, Кальміус, Калниш, які означають "Чорновіл, Чорнотур". На Закарпатті рясно саме "чорних" назв: урочище Калатура на Косівщині, історичне Чорне Місто, Калуш і Чернівці, Чорна Тиса й Чорний Черемош, Чорногора та ін. [6, 29-42].
Уґрарава - "Могутньоревий (від ревти)", "Грізноревий". Пор. означення Дніпра - Ревучий, а також ім'я Раван "Ревун" у злого демона з "Рамаяни", який викрав Сіту, дружину царевича Рами зі священного лісу Дандака (про Дандаку, одне з трьох найбільших міст у Криму, пишуть у ІІ й IV ст. Птолемей і Амміан Марцеллін). "Рамаяна" виявляє багато спільного з українським фольклором, обрядами й звичаями [7, 210-221]. У "Влес-книзі" згадується руський князь Болорев, ім'я якого може відповідати індійському Баларева "Сильноревий" (санскр. bala "сила").
Уґрашакті - "Грізносилий, Могутньосилий, Грізномогутній". Із санскр. шакті "сила, могуть" споріднені етнонім шаки (іран. саки) "скіфи", печенізька фортеця Сакаката на Дністрі (Х ст.), назви Саки й Сквира, українські прізвища Сакович, Скварук, кімерійське ім'я Сакіта. Шакті - ім'я Дурґи-Деві, шакті й термін, що означує жіночу творчу енергію, зображається як трикутник вершиною вниз, тоді як чоловіча шакті-сила - вершиною вгору. Накладання їх один на один творить шестикутник, що символізує єднання двох могутніх енергій і творення нового життя; така емблема й нині ужиткова в Індії на святах та весіллях [6, 133-135].
Уґрашравас - "Грізнослав, Славний могутністю". Ім'я низки епічних персонажів, яке, певно, можна співвіднести зі слов'янським князівським іменем Горислав. Жіночий варіант його - Горислава мала Рогніда Рогволодівна, дружина Володимира. Гориславою звали й полоцьку княжну, яка зі своєю сестрою Передславою постриглася в черниці [14, 450-451].
5. Що означає українське прізвище Ідзьо?
Очевидно, що до прізвища Ідзьо має прямий стосунок давньо-слов'янське князівське ім'я Ізяслав, жіночий варіант якого - Ізяслава. На честь одного з численних носіїв цього імені - ІзяславаЯрославича - було назване місто

 
 

Цікаве

Загрузка...