WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Державні освітні стандарти і українознавство - Реферат

Державні освітні стандарти і українознавство - Реферат

третього розділу). Від чого буває вітер. Чому вода називається мандрівницею (з четвертого розділу). Як виник одяг (з п'ятого розділу). Лише в шостому розділі є щось про Україну ("Україна - наша суверенна держава"). Але у цьому курсі щось дуже не в'яжеться розмова про руки, воду, вітер і Україну [6, 178 - 181].
Друга програма (автори: Ільченко В. та ін.): Як поводитись у довкіллі? (з першого розділу). Зв'язки в довкіллі (з другого розділу програми). Що в довкіллі повторюється (з третього розділу програми). Тут усе про довкілля в загальнонауковому плані і лише кілька фраз про символіку і міста України [6, 195 - 197].
Третя програма (автори: Арцишевський Р. та ін.):Хто така людина і чим вона відрізняється від предметів (з першого розділу). Відмінність між живою і неживою природою (з другого розділу). Лише в третьому розділі є матеріал про свою маленьку батьківщину (вулицю, місто, село) [6, 286 - 289].
Який же вихід із цієї ситуації і чи він є?
Звичайно, є, і безособливих втрат, бо вже створені програми і підручники, і нема потреби їх особливо переробляти. Необхідно просто зробити деякі невеликі виправлення у Державному освітньому стандарті для початкової школи саме у цій освітній галузі, так само в програмах і підручниках.
1. Потрібно з освітньої галузі "Людина і світ" виділити дві освітні галузі, які були перед цим ("Природознавство" і "Суспільствознавство") і які є у Державному освітньому стандарті для 5 - 12 класів. У цих освітніх галузях знайдеться місце і для природознавства, і для курсу "Я і Україна".
2. У тексті Державного стандарту для 1 - 4 класів освітню галузь "Людина і світ" роз'єднати на дві частини (природознавчу і суспільствознавчу), майже не змінюючи текст. Назву освітньої галузі "Людина і світ" зняти, а роз'єднаним уже двом освітнім галузям дати назви, які були до цього, - "Природознавство" і "Суспільствознавство".
3. В освітній галузі "Природознавство" виділити предмети, які вже традиційні у початковій школі: "Навколишній світ" (для 1 - 2 класів), "Природознавство" (для 3 - 4 класів). А в освітній галузі "Суспільствознавство" залишити предмет із вдало придуманою назвою "Я і Україна", але програму розробити нову - на культурологічній, а не природничій основі.
Підручники теж не дуже доведеться змінювати: весь матеріал про природу перенести у підручник "Природознавство", а новий підручник "Я і Україна" доповнити культурологічним змістом. Між іншим, такі програми уже давно створені Науково-дослідним інститутом українознавства Міністерства освіти і науки України та вчителями-практиками за науковою концепцією, розробленою цим Інститутом.
Після введення в початковій школі курсу "Я і Україна" у педагогічної громадськості виникла думка продовжити його як важливий і актуальний для розвитку сучасної національної школи в Україні у 5 - 12 класах під назвою "Моя Україна". Адже у ньому є дуже складні питання, які усвідомити можуть лише учні середніх та старших класів. І тут є дуже багато тем, які не вивчаються на уроках з інших предметів. Назвемо лише окремі з них: витоки українського етносу, його переростання в політичну націю, яка творить державу; національна ідея і формування національної свідомості; ментальність українського народу; українська діаспора, світове українство; стародавність української символіки та українського орнаменту; своєрідність кобзарського мистецтва та чумацького промислу в Україні; петриківський розпис; Україна серед світових цивілізацій ( феномен Трипілля); походження українських топонімів та гідронімів, імен та прізвищ; особливості звичаїв, побуту, обрядів українців; український народний календар та наша культура; український родовід; видатні українські науковці, педагоги, культурні діячі, митці; птахи-тотеми та рослини-символи України; українська міфологія та демонологія; мова як генетичний код народу; особливості українського довкілля та його вплив на формування особистості тощо. Якими збідненими недоучками вийдуть у світ зі стін школи наші випускники, якщо у них відібрати цей пласт нашої культури! А за сучасними програмами він не вивчається у школі. І цю прогалину може заповнити інтегрований курс "Моя Україна", який варто ввести у 5 - 12 класах, якщо ми збираємося будувати національну школу за Національною доктриною розвитку освіти в Україні у ХХІ ст.
Науковці, аналізуючи перспективи розвитку світових цивілізацій, прогнозують у ХХІ ст. зростання інтересу до етносів та їхніх культур. Отже, процеси глобалізації, про які у нас починають настирливо говорити, не виключають проблем розвитку етнонаціональних особливостей народів.
Ввівши курс "Моя Україна" у Державні стандарти для 5 - 12 класів, ми йшли б у ногу з іншими цивілізованими країнами, де вивчаються подібні курси, не відставали б від розвитку освітніх систем інших країн світу.
Тепер постає питання: де ж узяти хоча б одну годину для вивчення курсу "Моя Україна" у 5 - 12 класах?
У 5 - 6 класах несподівано з'явився предмет "Природознавство", але ж цей пропедевтичний курс є у 3 - 4 класах, то для чого ще раз вести підготовчу роботу для вивчення систематичного курсу природничих дисциплін у середніх класах. Тут можна було б вставити курс "Моя Україна". Курс "Основи безпеки життєдіяльності", в зв'язку з тим, що багато питань з нього розглядається на уроках фізкультури та природознавства, можна було б вивчати у 1 - 6 класах (для чого у всіх класах?). Отже, у 7 - 9 класах знайшлися б години для курсу "Моя Україна". А в старших класах, де запроваджується профільне навчання, ці години відшукати легше.
Думаймо про Україну. Будьмо її патріотами не на словах, а на ділі. Дбаймо про формування національної самосвідомості підростаючого покоління, бо це - нелегка справа. А інтегрований курс "Моя Україна" сприяв би цьому.
Література:
1. Стратегія реформування освіти в Україні: Рекомендації з освітньої політики. - К.: "К.І.С.", 2003.
2. Кононенко П. Українська освіта: стан, проблеми, перспективи в Україні і в світі // Українознавство. - 2006. - № 1.
3. Історія української школи і педагогіки: Хрестоматія. - К.: Знання, 2003.
4. Про невідкладні заходи щодо забезпечення функціонування та розвитку освіти в Україні: Указ Президента України від 7 липня 2005 року // Освіта України. - 2005. - 12 липня.
5. Токар Л. Українознавство в системі наук і навчальних дисциплін // Освіта України. - 2003. - 19 вересня.
6. Програми для середньої загальноосвітньої школи. 1 - 2 класи. - К.: Початкова школа, 2001.

 
 

Цікаве

Загрузка...