WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Громадянськість як основа національного виховання - Реферат

Громадянськість як основа національного виховання - Реферат

після втрати громадянства і належить до емоційної сфери, душі.
Процес громадянського виховання вимагає постійного аналізу, науково-творчого обґрунтування, визначення, практичного забезпечення та розробки інноваційних технологій його здійснення.
Виховна робота - складова ланка навчально-виховного процесу, який здійснюється в рамках "ліцеїст - батьки - учителі" на базі експериментів "Ліцей - родина", "Перспективні освітні технології", програми "Обдарованість", а також концепції Національного виховання "Громадянин XXI століття", фундаментом якої є особистісно зорієнтована педагогіка та педагогіка успіху. Вона спрямована на цілісний розвиток ліцеїстів, орієнтацію в системі духовно-моральних цінностей, створення таких умов навчання і виховання, в яких учень розвиває власні природні обдарування.
"Виховна система в ліцеї - це цілісний організм, який виникає в процесі інтеграції основних компонентів виховання (мета, суб'єкти виховання, їхня діяльність, спілкування, відносини, кадровий потенціал, матеріальна база), що сприяє духовному розвиткові і саморозвиткові особистості, створенню своєрідного, за визначенням К Ушинського, "духу школи" Сазоненко Г.С., ж. "Українознавство" №1, 2001р.).
Окреслимо найважливіші змістові лінії громадянського виховання в ліцеї. Це, по-перше, діяльність виховних моделей кожної академічної групи. Виховні моделі (це система виховних впливів, яка має певну мету, цілі, завдання, план реалізації) ми будували, враховуючи те, що наш навчальний заклад є урбанізованим, ми живемо у місті, яке є геополітичним і культурним простором - центром держави.
Цікавим, на нашу думку, є досвід кураторів Ткач А.А., Гребенюк Л.І., Шкрабалюк Т.М.
"На відродженні національних освітніх традицій навчальний заклад вибудовує стратегію розвитку, в основі якої концепція розбудови національної школи, створеної під керівництвом проф. П. Кононенка: "Система національної освіти", "Українознавство", "Школа нової генерації - українська національна школа-роди на", "Освіта XX століття: філософія родинності" та ін. Вони є методологічним фундаментом педагогічного дослідження "Розвиток інтелектуальної національне свідомої особистості з активною державотворчою позицією в ліцеї-родині", що реалізується в ліцеї з 1995 року. (Сазоненко Г.С. "Виховання як цілісна система", "Українознавство" №1,2001).
По-друге, це зміст навчальних дисциплін. Ми прагнемо, аби зміст навчальних дисциплін безпосередньо був пов'язаний з традиціями українського народу, сучасними досягненнями в опануванні інноваційними технологіями, а також висвітлення правдивої історії українського народу, історії культури та культурних надбань, нове відкриття призабутих пам'яток нашої спадщини. Як бачимо, інтегрування елементів громадянської освіти у зміст існуючих навчальних дисциплін, насамперед соціально-гуманітарного циклу, формують "базовий комплекс" громадянських понять, навичок, систему демократичних пріоритетів і цінностей. Героїчні сторінки минулого спонукають ліцеїстів замислитися над роллю громадян у суспільстві, дослідження культурної спадщини - дає змогу вивчити своє коріння, основу, на якій має базуватися громадянськість кожної особи. Наші ліцеїсти виховуються на прикладах козацтва, героїв Крут, на легендарних постатях князів Святослава Хороброго та Ярослава Мудрого, славних гетьманів, отаманів, січових стрільців і бійців ОУН - УПА, на традиціях Київської Русі та національно-визвольної боротьби, на творах і чинах Тараса Шевченка і Лесі Українки, Євгена Маланюка, Олега Ольжича, Олени Теліги, Василя Стуса, Валерія Марченка, В'ячеслава Чорновола, Олександра Ємця та інших полум'яних борців за українську національну ідею. Отже, по-третє, це повернення до витоків - подорожі (екскурсії) до Переяслава-Хмельницького, Чернігова, Чигирина, Батурина, Канева, Кам'янця-Подільського, Вінниці, Качанівки, а також реквієм пам'яті героїв Крут (покладання квітів на могилу), вшанування пам'яті В.Стуса, В.Чорновола. Це незабутні сторінки духовного становлення кожного з ліцеїстів. Зі статті Тимоша Мартиненка "Про Крути": "Крути... Крути - це не просто слово і навіть не просто населений пункт. Крути - це легенда, це трагедія і це подвиг. Це - кривава пляма в душі українського народу, який навіки став прикладом сміливості і жертовності во ім 'я України. Це - пересторога..."
Невгамовний біль тяжкої втрати В'ячеслава Чорновола (члена Піклувальної Ради) "лягає" рядками вірша Наталії Палій
Висока ідея ушляхетнює
Всюди -
Поза межами часу
І простору,
Поза злістю чужих
І байдужістю близьких
Висока ідея ушляхетнює.
Треба тільки її створити -
І бути готовим
За неї вмерти.
А коли звучить улюблена пісня В.М. Чорновола "Червона ружа" у виконанні нашого випускника Олексія Ананова (тепер журналіста), зал встає і в тишу проникає струм "ми - українці", ти думаєш.., звіряєш кожен свій крок з ідеєю вірності своїй Вітчизні.
Серед рис Громадянина слід виділити: Громадянську спрямованість - це націленість на проблеми державного та громадського життя. Вона проявляється у прагненні особи глибше пізнати свою Батьківщину, осягнути її політичні, економічні, наукові, освітні та культурні здобутки і проблеми, жити національними інтересами держави, громадянином якої вона є, постійно співвідносити їх з особистими потребами, інтересами. Громадянська спрямованість є виразником найвищих духовних потреб людини, її волі, прагнень, інтересів, захоплень, базується на визнанні цінності кожної людини - суб'єкта відродження держави України.
Громадянську ерудицію, що проявляється в обізнаності ліцеїстів у таких галузях знань, як українознавство, правознавство, географія, історія України та всесвітня історія тощо. Ефективним педагогічним засобом розвитку компонента громадянської культури є вивчення основ держави і права, прав людини, етики та естетики, світової художньої культури.
Громадянську свідомість - усвідомлення себе як виразника національних інтересів своєї держави, гордість та вболівання за увінчані славою і трагічні сторінки її історії, шанобливе ставлення до державної мови, символіки.
Громадянські почуття - це почуття любові до рідної землі, своїх батьків, свого народу, його мови, природи, мистецтва, культури, звичаїв, традицій, почуттявідповідальності за долю держави, її майбутнє. Вони складають той емоційний фонд, на якому визрівають громадянська воля і рішучість людини.
Чи властиві вони кожному з ліцеїстів? Одні відповідають ствердно, інші сумніваються, ще інші заперечують. Ми ж знаємо наскільки це неоднобічний (односторонній) рух, тут є і відступи, і перемоги, і падіння.
Специфіка роботи педагогів ліцею і полягає у здійсненні особистих індивідуальних контактів, під час яких проявляється педагогічний такт, взаємоповага, толерантність, співпраця, підтримка, людяність, милосердя, доброта. Тому то в ліцеї визнають "індивідуальний" навчальний план, "індивідуальний" щоденник ліцеїста, індивідуальну траєкторію розвитку, індивідуальний темп навчання. Отже, ядром громадянського виховання є індивідуальна робота особистісне опанування знаннями. Визначальним чинником діяльності вчителя є також досвід.
В умовах становлення й розбудови Української держави ефективним засобом емоційного впливу на розвиток у ліцеїстів патріотичних почуттів є уроки пам'яті ("Листи до матері Валерія Марченка", "В'ячеслав Чорновіл та його ідеї в моєму житті", "Голодомор 1932 - 1933 рр." та ін.), захисти колективних проектів груп ("О.Гончар - сумління України, любов пречиста, пісня і зоря", "Кам'яна Могила - визначна пам'ятка світової культури в Україні") - це допомагає ліцеїстам осмислити нашу історію й зрозуміти, що ми є часткою великого і гордого народу, що нам є чим

 
 

Цікаве

Загрузка...