WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Геополітика та геостратегія – складова частина українознавства - Реферат

Геополітика та геостратегія – складова частина українознавства - Реферат

глибинний геополітичний зміст, тому що акцентує увагу на духовних, прагматичних і інтелектуальних здобутках нації.
Безперечним фактом є те, що українська нація протягом останніх століть створила найчисельнішу і наймелодійнішу народну пісню, яка стала однією з основ сучасної європейської музики.
Просторове поширення українців у світі функціонально пов'язане з чорноземом. Українці освоїли величезні простори Росії, Казахстану, Канади, США, Аргентини. Інтелектуальні здобутки нації полягають у її схильності до створення космічної техніки і в розробці теорії космічних польотів. Серед усіх теоретиків і практиків освоєння космічного простору є лише генетичні українці, що не може бути випадковим. Відзначаючи ці унікальні фактологічні аспекти, П.Масляк розкриває ситуацію із сучасним ганебним станом економічного та інформаційного просторуУкраїнської держави у зв'язку з політичним і економічним тиском Російської Федерації. Принципова позиція з цього проблемного питання висловлена ним на Круглому столі з геополітичних питань, який відбувся в Національній спілці письменників України на початку травня 2003 року.
Петро Масляк, аналізуючи глибоко і всебічно сучасні взаємини України і Росії, звертає увагу на цільові завдання російської держави відносно української території: встановити контроль над українськими нафтотранспортною і газотранспортною системами, насамперед над магістральним нафтопроводом Одеса-Броди; підпорядкувати російським компаніям нафтопереробні, промислові і транспортні підприємства, нафтовий термінал "Південний", систему електроенергетичного забезпечення; посилити русифікаційний тиск у засобах масової інформації, сферах культури, освіти, державного управління.
Національні інтереси України, за оцінкою вченого-геополітика, - є тотожними з прагненням країн Східної Європи і Балтики щодо створення спільного економічного простору з країнами Європейського союзу. У контексті цієї моделі вибору для України вважається економічно вигідною війна Сполучених Штатів Америки та Великої Британії проти Іраку.
Внаслідок падіння режиму Саддама Хусейна, як прогнозує геополітик, можливе збільшення видобутку нафти та імпорту її з Близького Сходу - Нафтопровід Одеса-Броди-Плоцьк-Гданськ може закономірно виявитися стратегічною магістральною опорою нового європейського простору, основою якого може бути взаємопоєднаний економічний простір України і Польщі між Чорним і Балтійським морями. Для Росії можливе падіння цін на нафту та наявність України як конкурента в нафтотранспортній сфері є факторами, які обумовлюють економічну стагнацію і занепад.
Таким чином, об'єктивні економічні інтереси України є протилежними Росії у контакті з країнами Європи. Суб'єктивна відмова державного керівництва від реалізації політичних і економічних інтересів України означає можливість перетворення її у перспективі в один із регіонів Російської Федерації.
З 1994 року економічний простір України є відкритий для Росії та контрольований через політичні партії та органи державної влади.
Поневолення України, за баченням П.Масляка, відбувалося у два етапи. У 90-х роках XX століття Росія діяла методами силового тиску, встановлюючи контроль над Чорноморським флотом у Севастополі, привласнюючи заощадження громадян України, тактичну ядерну зброю, закордонну власність СРСР, активи союзних валютних фондів і фондів коштовностей.
На початку XXI століття методи стали досконалішими, тобто спрямовані на формування чи реанімацію певних Ідеологем, зокрема у контексті Року Росії в Україні чи святкування 350-річчя Переяславської Ради.
Але для геополітично-свідомих українців є зрозумілим, що в основі всіх тактичних заходів Росії є намагання втримати Україну як сировинну і транзитну колонію. Створення спільного економічного простору з Росією, за оцінкою геополітика, - це консервація технічної, технологічної та організаційної відсталості України, яка була запрограмована в так званому "народногосподарському комплексі СРСР".
Україна внаслідок цієї обставини втрачатиме геостратегічні можливості самодостатнього використання природних ресурсів та транзитних комунікацій.
Нинішня влада, яка є маріонетковою адміністрацією російських фінансово-промислових корпорацій, відповідно до розроблених у Росії геополітичних технологій розчленування й повного економічного, а потім і політичного поневолення України "пропонує" варіанти реформ. Сутнісні моменти цих "реформ" полягають у введенні двопалатного парламенту, формуванні економічного інтеграційного простору з Росією та її сателітами - Білоруссю і Казахстаном.
П.Масляк зазначає, що керівництво держави здійснює заяви про європейський вибір, а реально відбувається інтеграція в Росію. Тобто внаслідок досягнення потенційної залежності України від поставок російських енергоносіїв - нафти, газу, ядерного палива перестають існувати перешкоди для формального об'єднання Росії та України в єдину державу чи входження регіонів України до складу Російської Федерації.
Реальні події підтверджують висновки професійного українського геополітика. У столиці Бельгії Брюсселі 27 травня 2003 року віце-прем'єр міністр України Віталій Гайдук, віце-прем'єр Польщі Марек Пол та віце-президент європейської комісії Лойола де Паласіо підписали Декларацію про підтримку проекту транзиту нафти по українському нафтопроводу Одеса-Броди, а також його добудови до польського міста Плоцька.
Напередодні цієї події, 22 травня 2003 року, Верховна Рада України підтримала заяву про підготовку Угоди про формування єдиного економічного простору, яку підписали 23 лютого 2003 року в Москві президенти України, Росії, Казахстану та Білорусі.
За спільний простір проголосували 266 із присутніх 436 народних депутатів. Того ж дня Верховна Рада України прийняла звернення до урядів та громадськості держав Європейського союзу, в якому запропонувала започаткувати процес переходу взаємин України та ЄС від партнерства до асоційованого членства. Країни Європи сприймають Україну як геополітичну реальність, яка відображає певну природно-просторову конструкцію. Росія та її сателітні маріонеткові адміністрації в інших державах СНД намагаються сформувати штучно економічний простір, політичною надбудовою якого має бути Євразійський економічний союз. Для української нації постають актуальні дилемні завдання щодо осмислення свого державного історичного розвитку, унікальності культури, розробки моделі геостратегічної діяльності у світі.
У статті "Українська геостратегія у XXст. (Доктрина Фенікс" П.Масляк систематизує досліджувані ним природні,

 
 

Цікаве

Загрузка...