WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Виховання національної самосвідомості засобами українознавства (з досвіду роботи ЗНЗ №40 м.Чернівці) - Реферат

Виховання національної самосвідомості засобами українознавства (з досвіду роботи ЗНЗ №40 м.Чернівці) - Реферат


Реферат на тему:
Виховання національної самосвідомості засобами українознавства (з досвіду роботи ЗНЗ №40 м.Чернівці)
По-справжньому пізнати народ, його традиції, культуру можна тільки шляхом животворного дослідження. А щоб прилучитися душею до минулого нашого народу і мати майбутнє, потрібно вивчати українознавство. В 2003 - 2004 навчальному році педагогічний колектив школи працює над проблемою: "Гуманізація, демократизація, індивідуалізація навчально-виховного процесу. Відродження національних традицій та підвищення фахового рівня вчителів". Виходячи з даної проблеми в школі планується вся робота, починаючи з річного плану школи, планів шкільних методичних об'єднань, виховних планів класних керівників, класоводів тощо.
Відродження національних традицій звучить у проблемі школи. Сьогодні ми живемо в час дії нової Конституції України, коли національно-духовне життя підростаючого покоління повинно стати на законну основу. Саме українознавство покликане допомогти у вихованні справжніх українців. Вчителі школи добре усвідомили, що завданням курсу українознавства є формування особистості, добитися, щоб школярі усвідомили правильні поняття про культуру, побут, звичаї, традиції та обряди українського народу й водночас навчилися шанобливого ставлення до матеріальних та духовних цінностей інших народів.
Українознавство нам близьке, рідне. Його люблять учні, вчителі, батьки. Тому ми вирішили спеціалізуватися по українознавству, продовжити традиції школи попередніх років.
Школа визначена базовою з українознавства Обласним інститутом післядипломної педагогічної освіти. Українознавству в школі приділяється велика увага. Предмет викладається в школі з 1 по 11 клас за рахунок варіативної частини навчального плану. У початкових класах викладають предмет вчителі-класоводи, у старших - учитель-філолог Фокі М.М.
Традиційними в школі стали тижні українознавства, дні українознавства. Четвер - день українознавства. Особливо цікаво пройшов тиждень українознавства в цьому навчальному році. У програмі тижня: конкурси, змагання, козацькі забави, вікторини, зустрічі з видатними людьми, відкриті уроки з українознавства.
У школі функціонує система виховної роботи, що забезпечує успішне розв'язання завдань національного виховання: прищеплення любові дітей до духовних оберегів пам'яті народу, формування в них національної свідомості, прилучення їх до скарбів народної творчості
У початкових класах працює дитяче об'єднання "Джерельце", спрямоване на виховання в учнів патріотичних почуттів, формування національної свідомості, любові до рідної землі, свого народу, готовності до праці в ім'я України. Усвідомлення своєї етнічної спільності, освоєння національних цінностей, виховання поваги до культури та історії рідного народу, забезпечення духовної єдності поколінь, виховання поваги до батьків, жінки - матері, культури та історії рідного краю.
З метою вивчення історії рідного краю проводиться пошукова робота в мікрорайоні, зібрано цікавий матеріал під назвою "Українські вишиванки - ніби райдуги співанки". У кожному приміщенні початкових класів створені куточки українознавства.
У школі створено козацько-стрілецьке товариство, яке працює під девізом "Щоб козацькому роду не було переводу, присягаємо на вірність Україні й народу". Створені пошукові загони, які вивчають історію, етнографію рідного краю, мікрорайону. Зібраний багатий фольклорний матеріал. Сімейний ансамбль "Родина" став лауреатом п'ятого Міжнародного слов'янського фольклорного фестивалю "Коляда", котрий традиційно проводиться в січні-лютому в м. Рівному.
На базі школи неодноразово проводились відкриті уроки для слухачів курсів з українознавства при ОІППО. Проведені міські семінари з українознавства для директорів шкіл та заступників директорів з виховної роботи, вчителів українознавства шкіл міста, обласний семінар для методистів українознавства районних та міського методкабінетів. Учні школи ставали неодноразовими призерами міських та обласних олімпіад з українознавства. У 2002 - 2003 навчальному році учениця 11 класу Шупеня Наталія стала призером Всеукраїнського конкурсу з українознавства, зайнявши друге місце. Матеріали з досвіду роботи школи друкувалися в газетах: "Крайова освіта", "Чернівці", "Буковинське віче", "Молодий Буковинець".
В українознавчій світлиці школи працює виставка робіт декоративно-прикладного мистецтва, зібрано і впорядковано багато експонатів нашого мікрорайону.
Вже не перший рік у школі плідно працює творча група вчителів "Оберіг" над проблемами:
- виховання громадянина України, як національно-свідомої, вільної, демократичної особистості;
- відродження національних традицій рідного краю.
Керує роботою "Оберегу" учитель-методист українознавства Фокі Марія Миколаївна.
Члени:
Басараба Віра Миколаївна - учитель-методист української мови та літератури,
Воєвідко Галина Василівна - учитель початкових класів,
Одовійчук Олеся Корніївна, Данилюк Олександра Іванівна,
Басараба Лариса Василівна - класні керівники,
Берега Ольга Денисівна - вчитель музики, педагог-організатор.
За останні три роки вчителями творчої групи проведено багато цікавих та змістовних відкритих уроків, позакласних та виховних заходів, організовано цікаві зустрічі з митцями рідного краю, учасниками бойових дій УПА, старожилами.
34 роки тому розпочала свою педагогічну діяльність вчителька українознавства Фокі Марія Миколаївна. Крок за кроком удосконалювалась її майстерність, формувався професіоналізм. Нині Марія Миколаївна - учитель-методист, відмінник освіти України.
Основні риси характеру вчительки - неспокійна вдача, вимогливість до себе й до інших, творчість, неповторність, пошук. Педагог тісно пов'язує вивчення культурно-побутової спадщини краю з вивченням культури, побуту, традицій, звичаїв та обрядів мікрорайону Ленківці.
Вдало організована пошуково-дослідницька робота учнів, зібрано цікавий матеріал з тем "Рух січових стрільців", "Художник Микола Бідняк" тощо. Така форма роботи з учнями сприяє розвитку пізнавальних інтересів, збагачує їхній світогляд, виховує почуття національної гідності, любові до рідного слова, до України.
Фокі Марія Миколаївна працює над проблемою "Виховання національної гідності майбутніх громадян України засобами українознавства". Досить часто вчителька практикує проведення нестандартних уроків: урок - пошук, урок-зустріч, урок - подорож, урок - конкурс. Такі форми роботи з учнями забезпечують високий розвиток пізнавальних інтересів учнів.
Родовід відомих родин, описи обрядів і звичаїв, топоніміка місцевості, велика кількість оригінальних експонатів забезпечують належний рівень викладання українознавства в школі.
Уроки та відкриті заходи, проведені Марією Миколаївною: "Рослини - символи, рослини-обереги", "Пісня - душа народу", "Хата моя, біла хата", "Домашні обереги" характеризує оригінальне підібраний та багатий за змістом навчальний матеріал, доцільне стимулювання учнівдо активних дій на уроці, створення атмосфери зацікавленості кожного учня предметом українознавства.
Належну увагу приділяє педагог вихованню майбутніх громадян України: вона вивчає кожну дитину, як особистість, забезпечує індивідуальний підхід до кожного зокрема, співпереживає невдачам, радіє успіхам.
Уроки , проведені вчителем початкових класів Воєвідко Галиною Василівною "Земля на зерняткові стоїть", "Тато ,мама і я - дружна сім'я", "Родовідне дерево" , захопили дітей мудрими народними легендами, переказами, цікавими іграми, конкурсами.
Активну участь у роботі творчої групи "Оберіг" беруть і класні керівники, приділяючи особливу увагу вихованню громадян України, як національне - свідомих особистостей.
Проведені відкриті виховні години "Українська писанка" (Одовійчук Л.К.), "Дивна річ - у хаті піч" (Данилюк О.І.), "Від сповиточка - до віночка " (Басараба Л.В.), "Ленківська клака" (Верекга О.Д.) забезпечують виховання любові і поваги до традицій і звичаїв українського народу.
Так, у листопаді 2003 року проведено семінар-практикум з участю наукових співробітників Інституту українознавства Міністерств освіти і науки України: Кононенко П.П., Баранівська Л.І., Пономаренко Л.І., Усатенко Т.П., Токар Л.К.
Вчителі українознавства області, які перебували на курсах фахової перепідготовки ознайомилися в школі з різноманітними формами і методами роботи, що сприяли підвищенню фахової підготовки вчителів, від яких залежить успіх національно-патріотичного виховання дітей, здійснюється духовне відтворення людини через національне мистецтво. З візитною карткою школи та системним впровадженням українознавства познайомила директор школи Іванович О.П, відмінник освіти України, учитель-методист.
Будуть змінюватись часи, школа вирішуватиме нові завдання, проте актуальною є і буде одна проблема - виховання громадянина України, який знає і пам'ятає свій рід, мову материнську, цінує минуле і буде гідно творити майбутнє.

 
 

Цікаве

Загрузка...