WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Визначні місця Верховинщини - Реферат

Визначні місця Верховинщини - Реферат

"Історичний нарис про гуцулів".
В Ільцях народився і жив талановитий народний композитор, скрипаль-віртуоз І. Курилюк (Гавиць), який зі своєю гуцульською капелою виступав у Відні, та Ю. Гулюк -автор книги документальних нарисів "Жаб'є", що вийшла у 2004 р. у місцевому видавництві "Гуцульщина" через 60 років після її написання.
Красник
У селі Красник пробивається через природну кам'яну браму річка Чорний Черемош, що утворена між двома гірськими хребтами: Кринта і Кострича. Це місце було одним із найнебезпечніших вузьких місць для керманичів, які сплавляли по річці ліс плотами (дарабами). Зараз тут навесні проводяться змагання на байдарках і катамаранах.
У Краснику жила родина відомого господаря В. Манчука, син якого - О. Манчук - талановитий народний письменник, автор збірки "Жаб'євські новели", що вийшла 2000 р. у видавництві "Гуцульщина" (США). У 1941 р. О. Манчук був убитий енкаведистами у Жаб'євській в'язниці.
Бистрець
Через село протікає високогірна річка Бистрець із чистою джерельною водою, що й дало йому назву. В урочищі Кедроватий (біля нього) зберігся природний осередок сосни кедрової. На території Бистреця знаходиться високогірна полонина Гаджіна, де випасаються великі череди корів, отари овець та збережено старовинний побут полонинського господарства. У селі Бистрець була вілла, у якій жив разом із сім'єю відомий польський письменник С. Вінценз, автор епічної тетралогії про Гуцульщину - "На високій полонині".
Дземброня
Це село, найвисокогірніше в Україні, розташоване на крутих схилах Чорногірського хребта. Із Дземброні починаються найкоротші гірські плаї на гору Чорногора (Піп Іван) з руїнами двоповерхового кам'яного будинку і вежею астрономічної обсерваторії на вершині. Гуцули вважають Чорногору своєю священною горою, на якій у давнину знаходилося язичницьке капище. Як відгомін тих далеких часів, тут збереглася давня народна традиція масового сходження на Чорногору в ніч на Івана Купала. В гірських лісових хащах Дземброні в минулому водились зубри, які і дали назву селу.
Кілька десятків років у Дземброні на присілку Степанський, звідки відкривається живописна панорама Чорногори, щоліта жив і творив відомий український графік Ю. Якутович, який був художником кінофільму "Тіні забутих предків".
Зелене
Село Зелене має найбільшу територію у Верховинському районі. У цьому селі проходить кордон ( 40 км ) між Україною і Румунією. В селі Шибене, що належить до Зеленської сільської ради, знаходиться прикордонна застава, від якої через схили Руського Долу і гору Роги іде ґрунтова автомобільна дорога на Румунію.
Село простяглось уздовж річки Чорний Черемош (від її витоків з-під гори Комен до Дземброні) на цілих 60 км. Розташоване воно поблизу третьої за величиною гори Українських Карпат - Чорногори ( Попа Івана ), на яку із сусіднього села Шибене прокладено високогірну дорогу через полонину Веснарка, поблизу озера льодовикового походження - Марічейка. По цій дорозі жителі навколишніх сіл у 20-х роках ХХ ст. гуцульськими кіньми привозили будівельні матеріали і брали участь у зведенні кам'яного двоповерхового будинку і круглої вежі астрономічної обсерваторії на Чорногорі.
Село було одним із центрів Гуцульського повстання 1920 р. Тут народився і жив талановитий народний композитор і скрипаль В. Грималюк (Могур), який у 1971 р. став лауреатом Міжнародного музичного конгресу в Москві за виконання в Концертному залі ім. П. Чайковського власної сюїти "Ранок на полонині". Музична капела В. Грималюка брала участь у зйомках кінофільму "Тіні забутих предків". У селі живе талановита вишивальниця Василина Янушевська.
Буркут
Це село відоме джерельною мінеральною водою (схожа на "Єсентуки", "Боржомі"), яка називається "Буркут", що означає "кисла, винна". Вона і стала назвою населеного пункту. Влітку 1901 р. у Буркуті більше 40 днів проживала Леся Українка, яка лікувалася цією мінеральною водою. Тут вона написала окремий цикл своїх поезій. Двічі Лесю Українку в Буркуті відвідував І. Франко, пригощав її власноручно зловленою "царською рибою"- фореллю.
Кривополе
Розміщене воно на схилах гірського хребта Кострича, із якого відкривається прекрасний вид на Чорногірський масив. Автомобільний шлях з Верховини до Ворохти проходить через вузькі кам'яні ворота в урочищі Крива і через високогірний Кривопільський перевал, з якого відкривається вид на Верховину. В Кривополі живе і виготовляє прекрасні вироби із дерева заслужений майстер народної творчості Гуцульщини Р. Бортейчук. Відомим вихідцем із цього села є кіносценарист В. Портяк.
Буковець
Село є одним з найвисокогірніших в Україні, розкинулося на гірській сідловині між горами Писаний Камінь та Ігрець. Тому його ще називають "селом на семи вітрах". Через нього, як через перевал, проходить автомобільний шлях із Верховини до Косова.
З Буковця починається гірська дорога на гору Писаний Камінь, на вершині якої височить гігантська кам'яна скеля із загадковими жертовними криницями і чисельними вирізьбленими написами і знаками. Мабуть, у далекі дохристиянські часи Писаний Камінь був язичницьким капищем.
У Буковці живе талановитий народний майстер і музикант М. Тафійчук, який не тільки виготовляє гуцульські трембіти і дудки, а й створив родинну капелу, яка виконує автентичні мелодії на старовинних музичних інструментах.
Верхній Ясенів
Це село належить до найбільших у Гуцульщині, має багато віддалених гірських присілків. Тут жив відомий в цьому краї народний філософ, багатий полонинський господар Фока Шумеїв, про якого писав польський письменник С. Вінценз у своїй тетралогії "На високій полонині".У Верхньому Ясенові живе талановитий мосяжник, майстер по виготовленню гуцульських дримб та народний лікар М. Нечай. Він створив у селі ансамбль дримбарів, який виступав на столичних сценах та в інших містах України. Щорічно в цьому селі проводиться свято - День села Верхній Ясенів.
Устєріки
Знаходиться воно у Покутсько-Буковинських Карпатах, там, де зливаються річки Чорний і Білий Черемош. Через нього проходять автомобільні шляхи на Чернівці, Кути і до верхів'я річки Білий Черемош, аж до кордону з Румунією.
У селі знаходилась підземна кам'яна споруда, в якій тримали закованими у ланцюги опришків Олекси Довбуша. Звідси перевозили схоплених опришків до в'язниць у Кутах і Коломиї. Про нескореність гуцульських опришків - гордих козаків Карпат - писали: І. Франко, Г. Хоткевич та М. Ломацький.
Хороцево
Це найменше село Верховинського району, яке знаходиться в нижній частині течії річки Черемош. У селі Барвінково, яке належить до Хороцевської сільської ради, через річку Черемош споруджено металевий автомобільний міст, що з'єднує Верховинський район із Чернівецькою областю.
У 50-х роках ХХ ст., коли по Черемошу сплавляли ліс плотами (дарабами), чимало чоловіків із цього села були вправними керманичами, хоча постійно наражались на небезпеку у вузьких і крутих місцях цієї бурхливої гірської річки.
Білоберезка
Село розташоване в нижній частині течії річки Черемош і належить до найбільших сіл Верховинщини. Природно-кліматичні умови його найкращі у цьому районі. Тут живе відома на Гуцульщині родина Ї. Минайлюка (Шкапа) та його синів - Петра і Семена -

 
 

Цікаве

Загрузка...