WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Віхи і перспективи спілки краєзнавців - Реферат

Віхи і перспективи спілки краєзнавців - Реферат

підтримувати зв'язок між центром і областями, коли і у нас, і у вас бракує коштів навіть на невідкладні потреби, не кажучи вже про відрядження. На превеликий жаль, ми поки що так і не знайшли належної підтримки у Міністерств культури і мистецтв та юстиції щодо вирішення визначеного Указом Президента і постановою Уряду України питання віднесення Всеукраїнської спілки краєзнавців до числа творчих спілок національного значення. Хоча плекаємо надію, що це питання все ж буде вирішене позитивно і значно сприятиме подальшому припливу до спілки нових творчих сил, спроможних на основі сучасних історичних, економічних та інших наукових досягнень розв'язувати актуальні та перспективні завдання краєзнавчого руху.
Як мені здається, ми маємо всі можливості вже в наступних роках створити краєзнавчі осередки у всіх містах і районах та навчальних закладах, і ми повинні це зробити.
З метою координації наукових досліджень Президія НАМ України 7 листопада 2002 року створила міжвідомчу координаційну раду з питань краєзнавства. До її складу увійшли академіки НАН України, відповідальні працівники Міністерств освіти і науки, культури і мистецтва, декани історичних факультетів університетів, діячі краєзнавства, провідні наукові співробітники Інституту історії України, на який і покладено забезпечення роботи ради. Бажано було б створити такі краєзнавчі ради в областях. Пріоритетним у найближчі роки є широке відзначення 60-річчя визволення України від фашистських загарбників, присвячених 60-річчю Перемоги у Великій Вітчизняній війні, Другої світової війни, 360-річчя національно-визвольної війни українського народу середини ХVІІ ст., 90-річчя української революції та інших знаменних дат України, її регіонів, міст і сіл, визначних постатей проведенням наукових сесій, симпозіумів, створенням наукових і науково-популярних праць.
Наша спілка успішно співпрацює в останні роки з науковими інституціями регіональних досліджень - Буковинським центром археологічних досліджень, Центром дослідження історії Середнього Подніпров'я у Черкасах, Центром дослідження історії Поділля у Кам'янці-Подільському та інших регіонів України. Велику і повсякденну допомогу надає нам керівництво Інституту історії України НАН України і його директор академік Валерій Смолій.
Державною програмою передбачено значно поглибити і розширити засобами краєзнавства виховання молоді, яку ми, треба чесно визнати, втрачаємо в сенсі національно-патріотичної свідомості через засилля в друкованих виданнях, на телебаченні, в кінематографі згубних для ще не сформованої психіки підростаючого покоління чужоземної масової субкультури, пропаганди способу життя, що не відповідає менталітету української нації. Ось конкретний приклад: потужне колись видавництво "Молодь", яке мільйонними тиражами випускало літературу для дітей та юнацтва, в результаті відсутності будь-якої допомоги з боку держави, нині перебуває на межі закриття.
На жаль, у наш час відсутня організація, яка б системно займалася питаннями виховання молоді, як це, приміром, було в комсомолі. При цьому зазначу, що ми, засудивши все погане, що було в минулому, на жаль, не взяли хорошого, передовсім героїчних традицій молоді попередніх поколінь. Звичайно добре, що Міністерство освіти і науки нині впровадило в школах уроки футболу чи, приміром, вивчення азів податкового законодавства, а от прищепленню любові до рідної землі, її безцінної історико-культурної спадщини уваги приділяється ще не достатньо. Та хіба можна сподіватися, що виховані переважно на чужих ідеалах наші молоді люди, яких дехто з заможних батьків прагне навчати лише за кордоном, у разі виникнення екстремальної ситуації боротимуться за Батьківщину, кидаючись на кулемети чи йдучи на таран, як це мужньо робили їхні молоді попередники у Велику Вітчизняну війну.
З цією метою вкрай нагальними є розробка наближених до вимог часу програм з курсу "Краєзнавство" для вищих навчальних закладів, загальноосвітніх шкіл, удосконалення підготовки та перепідготовки фахівців з краєзнавчої роботи. Всі ці вимоги записані в Державній програмі розвитку краєзнавства. Про це, зокрема, йшлося і на Всеукраїнській конференції "Історичне краєзнавство в системі освіти України: здобутки, проблеми, перспективи", що торік відбулася в Кам'янці-Подільському. У цій сфері маємо певні напрацювання - навчальну програму "Історичне краєзнавство" для студентів Львівського національного університету ім. І.Франка, що враховує новації в краєзнавчому русі, комплект з 8 підручників "Історія рідного краю" для 4 - 11 класів шкіл Запорізької обл. під редакцією відомого краєзнавця Федора Турченка, навчальний посібник до шкільного курсу "Київщинознавство", впровадженого у школах столичної області, "Методику краєзнавчої роботи в національній школі" Ярослава Треф'яка та ін.
Важливою складовою діяльності правління спілки є турбота про розвиток краєзнавства у позашкільних закладах. Цю роботу очолює Український державний центр туризму і краєзнавства учнівської молоді Міністерства освіти і науки України (відповідальний за цю ділянку член правління Спілки, заступник директора центру Дмитро Омельченко). У 2002 році в освітніх закладах туристсько-краєзнавчого профілю, палацах і будинках дитячої творчості працювало близько 7000 гуртків історичного, географічного, літературного, екологічного краєзнавства, народознавства, юних археологів, геологів, етнографів, музеєзнавців, декоративно-ужиткового мистецтва, народних промислів, туристсько-екскурсійних та ін. з охопленням понад 115 тисяч учнів. За участю спілки центр провів Всеукраїнські історико-географічні експедиції учнівської молоді "Сто чудес України","Краса і біль України", акцію "Пам'ять". Значна увага розвиткові шкільного краєзнавства традиційно приділяється на Хмельниччині, де облорганізацію спілки очолює начальник управління освіти держадміністрації Володимир Войтенко, найбільш цікаві форми роботи запроваджені в Дунаєвецькому (голова Віктор Прокопчук) і Красилівськрму районах. Практичного досвіду краєзнавчої роботи набувають під час навчання в Слов'янському педагогічному інституті Донецької області майбутні вчителі, які є членами організації спілки, очолюваної відмінником освіти України Валерієм Романьком.
Варто наголосити, що тенденцією розвитку краєзнавства на сучасному етапі є дедалі більше виокремлення його в особливу наукову галузь. За роки нашої незалежності за темами регіональних досліджень захищено понад 300 кандидатських і кілька докторських дисертацій.
Кафедра теорії та історії педагогіки Національного педагогічного університету ім.М.Драгоманова (зав. кафедрою - доктор педагогічних наук, професор Вовк Людмила Петрівна) в комплексну підготовку спеціалістів вищої кваліфікації включає краєзнавчу освіту вчителя. Ця тема також є напрямком наукової роботи аспірантів та пошукачів. Під керівництвом Л. Вовк підготовлена та захищена докторська дисертація на тему: "Краєзнавча освіта в системі професійної підготовки вчителя" Обозним Василем Васильовичем.
Кафедра географії України та краєзнавства цього університету підготувала підручник "Географічне краєзнавство в Малій академії наук: навчання і пошук" (автори Бабкова С.В. та Обозний В.В.).
Інститут педагогіки Академії педагогічних наук також розробляє тему шкільного краєзнавства.
Світлана Гаврилюк захистила докторську дисертацію "Становлення і розвиток українського пам'яткознавства Волині, Холмщини, Підляшшя у XIX - на початку XXст." тощо. Усе це дає

 
 

Цікаве

Загрузка...