WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Віхи і перспективи спілки краєзнавців - Реферат

Віхи і перспективи спілки краєзнавців - Реферат

події і факти минувшини, повертаються із забуття прізвища реабілітованих її діячів, які були викреслені з пам'яті народної. Регіональна та краєзнавча тематика присутня практично в усіх наукових форумах гуманітарного і навіть природничого профілю.
Загалом бурхливий розвиток краєзнавчого руху спричинив до його подальшої демократизації та появи нових організаційних засад і форм діяльності, консолідації, координації і вдосконалення, увібрав у себе набутий досвід за минулі десятиріччя наукової, пошукової і популяризаторської роботи, вийшов за межі заполітизованості.
Той факт, що краєзнавство нині перебуває в авангарді національно-культурного відродження в суверенній Україні, є надійною опорою її державності, промовисто підтверджує та увага, з якою до його розвою ставляться суспільство та влада. Це яскраво засвідчує Указ Президента України Л. Д. Кучми "Про заходи щодо підтримки краєзнавчого руху в Україні" від 23 січня 2001 року, який накреслив принципово нові шляхи подальшого розвитку. Згідно з вимогою Указу Кабінет Міністрів України 10 червня 2002 року ухвалив постанову "Про затвердження Програми розвитку краєзнавства на період до 2010 року".
Важливою рисою суті обох доленосних для краєзнавства документів є те, що роль його організатора, координатора і керманича покладена насамперед на Всеукраїнську спілку краєзнавців. У цьому ми вбачаємо визнання ваги й авторитету спілки в українському краєзнавчому русі й того факту, що вона є спадкоємицею та правонаступницею всеукраїнських краєзнавчих інституцій минулих років.
Для реалізації вимог президентського Указу та Державної програми в Україні існують усі можливості. Запорукою цього є подвижницька, за покликом серця, без будь-якої матеріальної винагороди, невтомна робота тисяч і тисяч вчених і аматорів у всіх без винятку великих і маленьких населених пунктах України. Незалежна Українська Держава, її Президент високо оцінили безкорисливу громадську діяльність дослідників рідного краю. Десятки членів Спілки отримали почесні звання і державні нагороди.
Шановні делегати з'їзду, керуючись положеннями статуту Спілки за звітний період, Президія і правління, обрані II з'їздом, звершили значну роботу. Було проведено 5 пленумів правління Всеукраїнської спілки краєзнавців, які відбувалися не лише в столиці, а й у Харкові, Дніпропетровську, Донецьку.
Щокварталу відбувалися засідання Президії правління, на яких розглядалися питання практичної реалізації рішень II з'їзду, виконання вимог президентського Указу про розвиток краєзнавчого руху, розроблялися документи про надання спілці статусу творчої організації національного рівня, питання участі спілки у створенні нової редакції "Історії міст і сіл України", "Зводу пам'яток історії та культури України", реалізації програми "Реабілітовані історією", випуску журналу "Краєзнавство" і краєзнавчої літератури, спільних заходів з розвитку краєзнавчих досліджень разом з Міністерствами освіти і науки, культури і мистецтв, Фондом імені О. Гончара, Українським фондом культури, Українським товариством охорони пам'яток історії та культури, Іншими державними і громадськими організаціями. Оперативно розглядалися поточні питання діяльності правління Спілки.
Саме за їх ініціативою і безпосередньою участю, разом з Міністерством культури було розроблено і підготовлено до затвердження урядового проекту згаданої вище масштабної програми розвитку краєзнавства на 2000 - 2010 роки. Спільно з Інститутом історії України НАН та іншими зацікавленими інституціями ми провели три Всеукраїнські наукові конференції: Восьму - "Історичне краєзнавство і культура" (Харків, 1997), Дев'яту - "Історичне краєзнавство на межі тисячоліть: досвід, проблеми, перспективи" (Дніпропетровськ, 1999), Десяту - "Історія міст і сіл України в контексті регіональних досліджень" (Донецьк, 2001). До речі, підтримані широкою громадськістю рекомендації останньої конференції були практичним відгуком на розпорядження Президента України Про забезпечення комплексного розвитку малих міст України" від 19 жовтня 2000 року, яким, зокрема, Кабінету Міністрів доручено "забезпечити підготовку за участю Національної академії наук "Історії міст і сіл України" у новій редакції.
Разом із Федерацією профспілок України та Інститутом туризму було проведено III науково-практичну конференцію "Туризм в Україні: економіка та культура" (Світязь, 1998).
Промовистим свідченням спадкоємності традицій українського краєзнавчого руху, глибокої пошани до пам'яті дослідників рідного краю попередніх поколінь, передовсім фундаторів і діячів Українського комітету краєзнавства, стало проведення урочистого пленуму правління, присвяченого 75-річчю Всеукраїнської спілки краєзнавців. Теплі вітання пленуму надіслав Леонід Данилович Кучма. Від його імені Всеукраїнській спілці краєзнавців було вручено Грамоту Президента "За визначний внесок у дослідження історії рідного краю, відродження духовності народу України".
Під час святкування ювілею нами було відкрито меморіальну дошку на будинку в Харкові, де свого часу працював Український комітет краєзнавства. Широко було відзначено і 100-річчя Товариства дослідників Волині, зокрема 19 - 20 вересня 2000 року з цієї нагоди в Житомирі було проведено Міжнародну науково-краєзнавчу конференцію, а будинок публічної бібліотеки, де у 1900 році засновано Товариство, прикрасила меморіальна дошка.
Збагачену досвідом різноманітну роботу по виконанню статутних вимог ведуть краєзнавчі організації в областях.
Сучасне Житомирське науково-краєзнавче товариство дослідників Волині, що діє на правах обласного осередку Спілки (голова правління Микола Костриця), об'єднує 248 дійсних і 20 почесних членів. За їхньою ініціативою було встановлено пам'ятні знаки на честь відомих місцевих краєзнавців - С.Липка (у Любарі) і Г.Богуна (у с. Бистрик Коростенського району), до 850-річчя Болохівської землі (Любар) і на могилі древлянського князя Ігоря у селі Немирівці поблизу Коростеня. Товариство практикує проведення науково-краєзнавчих конференцій не лише в обласному центрі, а й у Бердичеві, Новограді-Волинському, Коростені, Любарі, Малині та інших райцентрах області. Організація веде перед в Україні не лише за кількістю наукових заходів, а й у випуску краєзнавчої літератури, для чого створено спеціалізоване видавництво "Волинь", яким керує наш активіст, заслужений журналіст України Георгій Мокрицький.
За участі Волинської обласної організації Спілки (голова Геннадій Бондаренко) останнім часом відкрито пам'ятники засновнику Любомля князю Васильку,князю Володимиру Святославовичу у с.Зимному, Адаму Кисілю в Низкиничах, В.Липинському у Затурцях, М.Грушевському у Луцьку, музей-кімнату видатного математика Михайла Кравчука у школі-гімназії №21 в обласному центрі, проведено краєзнавчі конференції у музеї-садибі Лесі Українки в Колодяжному, селах Четвертня (до 1000-річчя), Старий Чорторийськ (до 900-річчя), Любомлі, Маневичах. Створено нові осередки Спілки у Нововолинську, Володимирі-Волинському, Ковелі, Любомлі.
У Хмельницькій області за ініціативою нашої обласної організації відбулися конференції, присвячені Устиму Кармалюку, Юхиму Сіцинському, Миколі Леонтовичу, Григорію Костюку, Дмитру Прилюку, відкрито меморіальну дошку в Дунаєвцях видатному краєзнавцю Федору Шевченку, видано чимало літератури з історії міст і сіл. Велику допомогу в розвитку краєзнавчого руху у Хмельницькій області надає Кам'янець-Подільський Національний педагогічний

 
 

Цікаве

Загрузка...