WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Будні і свята музею Степана Бандери в Дублянах - Реферат

Будні і свята музею Степана Бандери в Дублянах - Реферат

обласного відділення НСПУ Левко Різник передав музеєві свій роман "Лідер", а академік Олександр Семкович, теж випускник університету, окрім власного тому "Село", збагатив фонди музею фотоальбомом "Українські Січові Стрільці". Список цими іменами не вичерпується. Співробітник університету, доктор с.-г. наук, Володимир Влох подарував історико-меморіальний збірник свого дядька Михайла Влоха, виданий в 1970 р. у Чикаго під назвою "Винники. Звенигород. Унів та довкільні села", а доцент Андрій Лисишин подав до музею книгу Михайла Томащука " Березови в історії Гуцульщини", колишня співробітниця ЛДАУ Ольга Козловська поповнила фонди власним дослідженням про рідне село під назвою "Село Поршна. 1939 - 1996". У цьому селі бував С.Бандера.
Якщо говорити про бібліотеки - то внесок Львівської обласної наукової бібліотеки збірник Віктора Романюка "Не вмерла і не вмре", а Львівської центральної міської бібліотеки ім.Лесі Українки - дослідження Степана Мудрика-Мечника "Закордонні частини ОУН, від Крем'янецького краєзнавчого музею в особі Гаврила Чернихівського збірник В.Адамович "На поклик волі", від меморіального музею Степана Бандери в його рідному селі Старому Угринові - внесок чималий: кілька випусків альманаху "Бандерівський край", путівники, брошури, газета "Вісник Музею Степана Бандери" тощо. Від редакції часопису "За вільну Україну " поступили "Причинки до історії "ЗУ ОУН: внутрішні справи і діяльність в еміграції" С.Мудрика-Мечника, від редакції газети "Луцький Замок" - збірка Віктора Вербича "Відлуння ночі", від часопису "Дзвін Севастополя" - дослідження Валька Кравченка "Український Севастопіль". До цього варто додати ряд книг Дрогобицького видавничого об" єднання "Відродження", серед яких "Кривава книга", "Нація, державність, націоналізм" Василя Іванишина та інші.
Поступає література і від різних спілок, партій та об" єднань. Серед них Львівський обласний осередок Конгресу Українських Націоналістів, Дублянський осередок політв'язнів і репресованих, Спілка політв'язнів Тернопільщини, Рівненщини, Волині, Львівщини. Цінні томи до слідження" Жовк і вщини" поступили від жеківської райдержадміністрації та дослідника Ореста Яцківа, том про Самбір внесла директор музею "Бойківщина "Роксоляна Данчин. Всі, хто хоч раз побував у Музеї Степана Бендери в Дублянах, вважають своїм патріотичним обов'язком прислужитися до комплектування його фондів. Музей набирає статусу скарбниці визвольної боротьби українського народу, бандерівського руху.
Створюючи музей, ректор університету В.В.Снітинський ставив собі за мету перетворити його на центр національно-патріотичного виховання молоді. Сподівання ректора справдились: за три роки становлення музей став справжнім "Храмом совісті нашої нації" за висловом Ніли Підпалої, директора Київського літературно-меморіального музею Максима Рильського. Адже функціональна діяльність музею завдяки допомозі ректорату, керівника центру НПВ академіка С.Семковича, численного загону активістів набрала таких розмахів, що про нього пишуть і говорять, відвідують і знімають телесюжети, рекламують і прагнуть побачити на власні очі.
Справді, робота музею різноманітна і значима. Для цього тут використовуються такі форми, доступні для одного штатного працівника, як екскурсії, виставки, зустрічі з видатними людьми, обговорення і презентації книг, бесіди, радіопрослуховування, виготовлення фотоальбомів, влаштування вечорів у гуртожитках і академгрупах, тощо. Значної уваги надає музей висвітленню своєї роботи в засобах масової інформації, як в Україні, так і за кордоном. І, звісно, постійно дбає про його наповнення новими матеріалами і експонатами і за три роки скрупульозної праці фонди музею вже налічують понад тисячу одиниць збереження - від найдрібнішого експоната - марки "Підпільної Пошти України" з портретом Степана Бендери - до найбільшого за розміром - живописного полотна Миколи Горди "Освячення каменя під пам'ятник Степанові Бандері в Дублянах". Все це облікується, використовується в роботі з відвідувачами, для оформлення вітрин, для влаштування виставок, для огляду і бесід.
Серед предметних експонатів - центральна композиція музею "Вікторія-Перемога" з державного й оунівського знамен, Тризуба і скульптури Ярослава Лози "Степан Бандера - студент", портрети С.Бандери і Є.Коновальця, макети Академічного корпусу, гуртожитку, хати, І.Колодія, церкви Пресвятої Богородиці - місць, пов'язаних з перебуванням С.Бендери в Дублянах. Експонується план-експлікація побудови пам'ятника С.Бандері в Дублянах, зразок обмундирування сотенного УПА /автор Б.Любів/, шоломи, гільзи від патронів, ложка-виделка, металевий носок від взуття вояка 2 дивізії "Галичина", що вела бої і в Дублянах, друкарська машинка, яку використовували підпільники, земля з-під рідної Степанової хати в Старому Угринові, стрічка від вінка з могили С.Бандери в Мюнхені, годинник з символікою УПА, чоловіча крайка, виткана спеціально для постаменту з скульптурою Провідника членкинями товариства "Рідна школа", вишивані закладки з портретом С.Бандери і Тризубом з рідного села, панно з національною символікою і текстом гімну "Ще не вмерла Україна", різьблений футляр яворівської роботи для "Книги відгуків", скляна і дерев'яна булави, дерев'яний різьблений таріль з Тризубом, дерев'яна різьблена композиція "Урожай", медалі" 90 років С.Бандері, "100 років Рільничої Академії в Дублянах" і "Музей Степана Бандери. ДЦАУ. Дубляни". Особливе місце в музеї займає велика експозиція відзнак і нагород українських військових формувань XX ст. від Січових Стрільців - до УПА, подарована краєзнавцем-фалеристом Степаном Пахолком. Студенти і учні часто знайомляться з цією цікавою експозицією. Особливо привабливими для них е розділи, присвячені Січовим Стрільцям, Повстанській Армії, спортивно-молодіжним організаціям "Сокіл", "Січ", "Пласт" і, зокрема, такі відзнаки, як "Хрест Легіону Українських Січових Стрільців" /Гуцульський/, встановлений у 1918 р., "Відзнака вояка УПА", "Бронзовий Хрест Бойової Заслуги", яким нагороджувались тільки вояки УПА, "Відзнака Віденської Січі", заснованої в 1868 році, відзнаки Сокільських товариств Галичини, Пластові нагороди з використанням символу свастики та багато інших.
Значної уваги надає музей видавничій справі. При підтримці ректора університету, академіка В.В.Снітинського здійснено видання документальної розвідки сл. п.Галини Гордасевич "Степан Бандера: людина і міф", бібліографічного покажчика П.Гоця і Галини Куприк "Степан Бандера - лицар ідеї та чину", буклетів Петра Гоця " Музей Степана Бандери в Дублянах", "Слава Коновальця", "Лесина зоря" , Повернення у бронзі", "З Україною в серці", його ж кольорових фотолистівок "Музей Степана Бандери в Дублянах /ЛДАУ/", "Степанові Дублянки", "На відкриття пам'ятника Степанові Бандері в Дублянах". Великою популярністю у відвідувачів користується піврічний ВістіСтепана Бандери в Дублянах", шість випусків якого стали подією в житті університету та й усієї країни, бо відвідувачі музею охоче розвозять його по всіх українських регіонах та й за кордон.
Організація екскурсійного обслуговування відвідувачів музею одна з найважливіших ділянок роботи музею. Екскурсія для груп, але часто й для

 
 

Цікаве

Загрузка...