WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Академік Олексій Онищенко – учений, організатор науки, культуролог, бібліотекознавець - Реферат

Академік Олексій Онищенко – учений, організатор науки, культуролог, бібліотекознавець - Реферат

бібліотеки України імені В. І. Вернадського", "Рукописна та книжкова спадщина", "Українська біографістика", Українського реферативного журналу "Джерело", десятків науково-бібліографічних видань (зокрема випуски "Українська книга. 1917 - 1923" та ін.), наукових монографій, підготовлених як працівниками бібліотеки, так і спільно з іншими установами (наприклад, "Пересопницьке Євангеліє" тощо).
О.С.Онищенко завжди орієнтує керований ним науково-теоретичний і практичний журнал "Бібліотечний вісник" (заснований 1993 р.) (а отже і весь науковий колектив Бібліотеки) не тільки на відбиття історії бібліотек та бібліотечного процесу, досягнень бібліотекознавчої та книгознавчої науки, а й на порушення сучасних професійних проблем, на глибокий аналіз шляхів їх подолання. Як головний редактор, О.Онищенко безпосередньо бере участь у розробці методики, принципів видання, послідовно і прискіпливо займається його справами (від планування, забезпечення "портфеля" аж до дотримання поліграфічних технологій), розуміючи непересічне значення професійної преси для розвитку науки.
Нагадаємо, видатний російський фізик, багаторічний блискучий головний редактор часопису "Журнал экспериментальной и теоретической физики" Петро Капиця писав: "... основним фактором, що визначає злагоджену колективну роботу вчених, є організація передачі інформації, чим ефективніше вона здійснюватиметься, тим у ширшому масштабі та інтенсивніше розвиваються науки". Так само чимало десятиліть, не змінюючи "команди", керував високофаховим виданням "Труды отделения древнерусской литературы" (Пушкинский Дом, Санкт-Петербург) визначний Дмитро Лихачов, Збірник "Книга. Исследования и материалы" (Москва, Россия) став помітним явищем в історії гуманітарної думки теж тільки завдяки тому, що цим виданням керувала непересічна особистість - Микола Сікорський; унікальне місце в історії української культури посів журнал "Вісник" (Львів), ідейним керівником іредактором якого був яскравий Дмитро Донцов; неперевершене явище в світовій журналістиці становить польська "Кultura" під орудою незрівнянного Єжи Гемгольца. Так, це взірцеві видання. І ми на них орієнтуємося.
О.С.Онищенко - голова редакційної колегії "Наукових праць Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського" (видання, що стало виходити тільки завдячуючи саме директору), ряду інших видань, які випускає НБУВ. Усі видання - не тільки кінцевий результат наукової діяльності установи. За видавничою продукцією установи можна простежити, як змінювалися наукові концепції, відбувався науковий пошук, наполегливо розв'язувалися творчі та наукові проблеми.
Як керівник наукового видання (прізвище академіка НАН України О.С.Онищенка зазначено, наприклад, на академічному виданні "Пересопницького Євангелія" та інших працях), О.С.Онищенко може слугувати взірцем. Він "веде" книгу як наукове дослідження, від "фундаменту", тобто наукової ідеї, побудови системно-структурної моделі, до її випуску в світ. Велике значення має й те, що Олексій Семенович не тільки добре володіє українською мовою, а й тонко її відчуває.
Генеральний директор з огляду на те, що бібліотека - це й культурно-освітня установа, бере безпосередню участь у найважливіших заходах цього спрямування. Золоте правило: від іміджу презентатора багато в чому залежить імідж керованої ним установи.
9 - 11 жовтня 2001 р. НБУВ провела Міжнародну конференцію на тему "Бібліотечно-інформаційний сервіс". О.С.Онищенко виступив на пленарному засіданні з доповіддю "Інноваційні проблеми розвитку інформаційної ролі бібліотек". Професор, здається, переконав аудиторію в тому, що нині інтеграції наукового знання в інфоцентри-бібліотеки сприятиме комп'ютеризація; оцифровування інформації кардинально змінюватиме спеціалізацію бібліотек і прискорить їх універсалізацію. З огляду на невирішеність питання наполягав на нагальній потребі перепідготовки бібліотечних фахівців.
... Є стародавня притча про людей, які тупцюють на одному березі й ніколи не досягають іншого, а є такі, котрі не тільки бачать той інший берег, а й успішно перепливають будь-яку ріку і досягають мети. Олексія Семеновича в Академічці" між собою називають "наш академік", співробітникам приємно, що установу очолює вчений такого високого рівня, який здатний не лише сам подолати будь-яку відстань, а й як справжній керманич вивести на перспективу і керований ним корабель...
За визначні особисті заслуги перед Українською державою в розвитку науки, плідну науково-організаційну і громадську діяльність Указом Президента України Леоніда Кучми Олексія Семеновича Онищенка, академіка-секретаря Відділення історії, філософії та права НАН України, академіка НАН України, генерального директора НБУВ у березні 2003 року було нагороджено орденом князя Ярослава Мудрого V ступеня.
Література:
1. Попроцька В., Солонська Н. Від бібліотеки Ярослава Мудрого - до Національної бібліотеки України // Дивослово. Українська мова і література в навчальних закладах. - 2001. - №10.
2. Онищенко О.С., Попроцька В.Г. Наукова діяльність Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського (1993 - 1998) // Бібл. вісн. - 1998. - №3.
3. Онищенко О.С., Дубровіна Л.А. Національна бібліотека України імені В.І.Вернадського в 1918 - 1998 рр.: основні етати розвитку // Бібл. вісн. - 1998. - №5.
4. Солонська Н.Г. Міжнародна наукова конференція "1000-річчя літописання і книжкової справи в Україні" // Бібл. вісн. - 1998. - №6.
5. Солонська Н., Ковальчук Г., Баркова О. Міжнародна наукова конференція "Львівському апостолу - 425". - 1999. - №4.
6. Свобода А., Костенко Л. До питання організації обміну електронними та інформаційними ресурсами // Бібл. вісн. - 1999. - №5.
7. Бровкін А. Україна - Китай: енергія спілкування // Бібл. вісн. - 1999. - №4.
8. Солонська Н., Матусевич В., Добко Т., Солоіденко Г, Баркова О. Міжнародна наукова конференція "Бібліотечно-інформаційні ресурси: формування і розвиток" // Бібл. вісн. - 1999. - №6.
9. Дубровіна Л.А., Онищенко О.С.Історія Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського. 1918 - 1941 // НАН України, НБУВ. - К.:НБУВ, 1998.
10. Онищенко О., Попроцька В. Основні підсумки наукової діяльності Національної бібліотеки України імені В.І.Вернадського (1999) // Бібл. вісн. - 2000. - №2.
11. Бровкін А.Г. Звіт про Міжнародну науко-конференцію // Бібл. вісн. - 2000. - №1.
12. Ушканов А. Україна - Польща в ракурсі журналу "Kultura" // Бібл. вісн. - 2000. - №5.
13. Ковальчук Г. До 200-річчя першої публікації "Слова о полку Ігоревім" // Бібл. вісн. - 2000. - №6.

 
 

Цікаве

Загрузка...