WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Академік Олексій Онищенко – учений, організатор науки, культуролог, бібліотекознавець - Реферат

Академік Олексій Онищенко – учений, організатор науки, культуролог, бібліотекознавець - Реферат

початок стратегії проектування бібліотеки XXI століття.
Скоординувати зусилля на дослідженні стародруків, насамперед кириличних, на підготовці наукових попримірникових описів колекцій названих видань закликав генеральний директор НБУВ учасників Міжнародної наукової конференції Львівському Апостолу - 425" (травень 1999 р.). Він говорив про копіювання, переклад на сучасну українську мову, перевидання, про необхідність розробити програму збереження рукописів і стародруків, створити у машиночитаній формі загальний каталог стародруків усіх бібліотек України, виставити електронні копії стародруків на www-сервері НБУВ, розробити концепцію підготовки "Енциклопедії стародруків", розглянути питання про підготовку біобібліографічного довідника друкарів, видавців, художників-оформлювачів книги, книгознавців та ін., видати бібліографічний покажчик "Іван Федоров і Україна", започаткувати факсимільне перевидання стародрукованих пам'яток, підготувати друге, доповнене видання національного реєстру стародруків, розробити програму "Дезидерати", де передбачити створення банку даних про розшук і можливість придбання в копіях рукописів і стародруків, розробити йреалізувати програму повернення в Україну рукописної та стародрукованої книжки, яка по праву належить їй історично [5, с.44 - 51].
У 1998 р. у НБУВ було проведено наукові книгознавчі читання присвячені бібліотеці Ярослава Мудрого. У ній "було, на думку О.С.Онищенка, закладено структуру універсальної бібліотеки , власне, полігалузевої". Учений оприлюднив намір Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського порушити перед Національною комісією ЮНЕСКО питання про внесення питання щодо реконструкції бібліотеки Ярослава Мудрого.
Велика підготовча робота проводиться О.С.Онищенком з метою відновлення історичної справедливості і надання Центральній науковій бібліотеці імені В. І. Вернадського статусу національної. 5 квітня 1996 р. Президент України Леонід Кучма підписує відповідний Указ. У зв'язку з визначною подією журнал "Бібліотечний вісник" друкує його вітання Національній бібліотеці України імені В. І. Вернадського.
Опікуватися книжкою, бібліотекою на благо суспільства - то значить опікуватися державними справами. У 1996 р. з ініціативи О.С.Онищенка створено Фонд Президентів України, де мають збиратися, зберігатися та впроваджуватися в науковий і культурний обіг документи й матеріали, що відображають політичну й державну діяльність, життя президентів України. 11 жовтня 1996 р. вийшов Указ Президента України про Положення про Фонд Президентів України за № 936/96.
На початку жовтня 1997 р. НБУВ проводить конференцію "Проблеми вдосконалення каталогів бібліотек". О.С.Онищенко виступає на ній з доповіддю "Каталоги - інформаційне ядро бібліотек (роль і значення в період комп'ютеризації). Він указав на актуальні проблеми бібліотек, зокрема на повноту проекції в каталогах бібліотечного фонду, повноту відображення всіх видів документів, на проблему повноти і рівня повноти опису та відбиття в каталогах існуючих у бібліотеці документів, ББК та УДК ("що краще - багатство класифікаційних систем чи їх уніфікація? Звичайно, уніфікація"); мовного забезпечення і транслітерації іншомовних текстів, іншомовних понять і прізвищ та ін. Підкреслив, що нагальним є обговорення питань корпоративного електронного каталогу, зведеного стандарту біографічних описів, конвертації каталогів, створених на різних системах, що недостатньо вирішується питання фундаментальної підготовки професіоналів-каталожників, висунув думку про можливість організації в НБУВ курсів підвищення кваліфікації і наголосив, що "каталоги - це одночасно й пам'ятки історії культури в цілому, і нашої бібліотечної справи зокрема". Він переконано зазначив: "Бібліотеки будуть змушені дедалі більше концентрувати увагу на інформаційній діяльності, інформаційному забезпеченні нових структур - і державних, і недержавних".
Висновок: "Інформаційне суспільство, котре для нас є поки що маревом, інформаційні процеси, які ведуть до реалізації цього суспільства, повсякчас привертатимуть увагу громадськості до центрів інформатизації, а бібліотеки були й завжди будуть першими й головними осередками інформації". Завдання бібліотеку 1997 р. О.С.Онищенко вбачає у перетворенні бібліотек в інформаційні центри суспільства. Безперечно, такі масштабні завдання потребували розробки нової кадрової стратегії.
27 квітня того ж року НБУВ та Інформаційно-бібліотечна рада НАН України провели семінар з проблем інформаційного забезпечення наукових досліджень в Академії.
О.С.Онищенко відкрив захід і підкреслив, що одним із головних завдань бібліотеки він вважає забезпечення розвитку книгозбірень та інших інформаційних підрозділів академічних інститутів як єдиної інформаційної системи і наголосив на необхідності своєчасного придбання так званих нетрадиційних джерел інформації - масивів інформаційних матеріалів провідних інформаційних центрів світу, які видаються на оптичних компакт-дисках, а також журналів, збірників, бюлетенів, що виходять в електронній формі. Перспективним напрямом активізації інформаційного обміну, на думку професора, є перенесення баз даних на компактні оптичні диски та розвиток СD-ROМ-технологій [6, с.50 - 51].
У травні 1999 р., під час однієї із зустрічей з почесними гостями із Китайської Народної Республіки О.С.Онищенко пропонує заснувати при НБУВ Китайську бібліотеку, при ній розгорнути роботу постійно діючих курсів китайської мови [7, с.53]. У цьому відбивається нове бачення академіком перспектив розбудови Національної бібліотеки України, де генеральний директор мріє відкрити ще ряд подібних структур - бібліотек провідних країн світу.
Він бере під власний контроль роботу комплексної, аналітичної, прогностичне-консультаційної системи для інформаційного забезпечення органів державної влади й ініціює організацію в НБУВ відповідної Служби, яка, на думку О.С.Онищенка, мала б "на основі документних матеріалів та електронних потоків інформації аналізувати політичні, соціально-економічні процеси в Україні, ставлення до суспільного життя в ній державних структур та громадської думки країн СНД і далекого зарубіжжя; державотворчого законодавчого процесу в зарубіжних країнах" і зіставляти його з практикою законотворчості в нашій державі; "позиції політичних партій, громадських рухів, релігійних об'єднань у питаннях суспільного життя і державотворення, відображаючи в загальноукраїнських та регіональних періодичних виданнях, у пресі СНД ситуацію в Україні та її міжнародне становище" [2, с.6].
На початку жовтня 1999 р. НБУВ проводить чергову Міжнародну наукову

 
 

Цікаве

Загрузка...