WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Академік Арнольд Панасович Грищенко – мовознавець і педагог - Реферат

Академік Арнольд Панасович Грищенко – мовознавець і педагог - Реферат

така любов до історії мови.
З-поміж викладачів кафедри української літератури Арнольд Панасович вирізняє три визначні особистості: О.Королевича (Леся Гомона), М.Чубача й Л.Коцюбу. Усі троє були фахівцями найвищого ґатунку, і тому він радіє, що мав щастя спілкуватися з ними. Навіть після знаменного 1956 р., коли студенти дізналися про моторошні жертви сталінського терору, їм так і не стало відомо, що О.Королевич - визначний письменник і літературознавець. Його лекції з історії української дожовтневої літератури (так тоді називали цей предмет) можна кваліфікувати як взірцеві за змістом і формою викладу. Тільки тепер Арнольд Панасович припускає, що О.Королевич, підступно зневажений і викреслений з літературного процесу, оживав у своїх лекціях, знаходив у них життєву силу й натхнення. Він прекрасно знав українську літературу, бо сам був з цієї літератури. М.Чубач викладав на найвищому рівні зарубіжну літературу. Фахові знання в нього, як і в О.Королевича, поєднувалися з бездоганною лекторською майстерністю і "безконспектністю" викладу матеріалу. Емоційний і запальний, він боляче переживав тогочасну українську національно-культурну ситуацію. Арнольд Панасович і, очевидно, всі, кого навчав М.Чубач, пройшли справжню школу національного виховання, формування національної свідомості на тлі тих інтернаціональних сюжетів і мотивів, які в багатьох випадках визначали зміст лекцій із зарубіжної літератури. Л.Коцюба викладала виразне читання й керувала педагогічною практикою. Вона працювала над кандидатською дисертацією, присвяченою фольклористичній діяльності Опанаса Маркевича, до деталей з'ясувала проблему свого дослідження, виявила справжню ерудицію науковця. Українська справа стала девізом її життя. "Порівняння й зіставлення потребують обережного ставлення до них, - говорить А.Грищенко, - але я наважуся все-таки на порівняння Лесі Йосипівни з Оленою Телігою, відомою нам тепер з її поетичних творів та публікацій про неї. Л.Й.Коцюба - з особистостей типу, репрезентованого О.Телігою".
Особливопам'ятається Арнольдові Панасовичу особисте - знайомство в стінах інституту з дорогою для нього людиною - дружиною Ніною Миколаївною. Уже 45 років він дякує долі, що та подбала про переведення її англійського курсу з Вінницького педагогічного інституту до Ніжинського. Між іншим, до цього знайомства стала причетною й наука. Ніна також одержала диплом за наукову роботу з психології, виконану під керівництвом викладача М.Кругляка. Поєдналися два дипломи, назавжди поєдналися два серця. Ніна Миколаївна й Арнольд Панасович зростили сина Тараса, який пішов батьковою дорогою - став відомим ученим-істориком.
Учитель учителів, лінгвіст "милістю Божою" А.Грищенко сьогодні повен творчих задумів. Він весь у праці, у розмислах, у пошуках. Учений занепокоєний, що наука переживає не кращі часи, сподівається, як і всі ми, що негаразди скоро забудуться і все стабілізується. Учні Арнольда Панасовича продовжують справу свого Вчителя, створюють власні наукові школи, які своїм корінням тісно переплітаються з його ідеями. Уроки його вони запам'ятали на все життя, захоплюючись його ерудицією, "багатомов'ям", гострим і дотепним "грищенківським" словом. А воно, якщо треба, може прижурити, а може надихнути, піднести й окрилити. Замітки, які лишає науковий керівник на берегах кандидатських і докторських дисертацій, можна без щонайменшого сумніву вводити до словника крилатих виразів, сентенцій, афоризмів. Через щире кепкування він примушує задуматися молодого вченого, критично поглянути на власну нібито таку мудру, але насправді ще "крихку", точку зору, поглибити й розширити мовознавчий світ. Усі учні бажають своєму науковому керівникові довго й плідно засівати лінгвістичне поле зерном мудрості й збирати щедрий, рясний, добірний урожай.
Література:
1. Безвзенко С.П. Рецензія: Грищенко А.П. Прикметник в українській мові // Українська мова і література в школі. - 1979. - №9. - С.76 - 77.
2. Наші лауреати: Премії імені видатних учених України: Грищенко Арнольд Панасович, Жовтобрюх Михайло Андрійович, Німчук Василь Васильович // Вісник Академії наук Української РСР. - 1985. - №7. - С.112.
3. Плющ М.Я. Рецензія: Арполенко Г.П., Грищенко А.П., Німчук В.В., Русанівський В.М., Щербатюк Г.Х Історія української мови: Синтаксис // Українська мова і література в школі. - 1985. - №5. - С.78 - 80.
4. Безвзенко С.П. Історія українського мовознавства: Історія вивчення української мови. - К.: Вища шк., 1991. - С.109, 110, 111, 112, 178, 179, 181, 182, 187, 219.
5. Кулібаба Д. Відомі діячі культури, науки, політики Чернігівщини. - Чернігів: Редакційно-видавничий відділ інформації, 1998. - С.52.
6. Грищенко Арнольд Панасович // Українська мова: Енциклопедія / Редкол.: В.М.Русанівський, О.О.Тараненко (співголови), М.П.Зяблюк та ін. - К.: Укр. енцикл., 2000. - С.114.
7. Кафедрі української мови - 80 // Проблеми граматики і лексикології української мови: Збірник наукових праць. НПУ імені М.П. Драгоманова / Відповідальний редактор М.Я. Плющ. - К.: НПУ, 2001. - С.3 - 7.
8. Грищенко Арнольд Панасович // Українська мова: Енциклопедія / Редкол.: В.М.Русанівський, О.О.Тараненко (співголови), М.П.Зяблюк та ін. 2-е вид., випр. і доп. - К.: Укр. енцикл., 2002. - С.122.
9. Грищенко Арнольд Панасович // Інститут мовознавства ім. О.О.Потебні НАН України-75, 1930 - 2005: Матеріали до історії / Редкол.: В.Г.Скляренко (відп. ред.) та ін. - К.: Довіра, 2005. - С.435.
10. Наукова школа доктора філологічних наук, заслуженого діяча науки і техніки України, професора Грищенка Арнольда Панасовича "Історія та сучасний стан функціонування граматичної системи української мови" // Наукові школи Національного педагогічного університету імені М.П.Драгоманова / Ред. В.П.Андрущенко, укл. В.П.Бех, Г.І.Волинка. - К.: Четверта хвиля, 2005. - С.139 - 141, 151 - 156.
11. Степаненко М.І. Патріарх українського мовознавства (до 100-річчя з дня народження професора Михайла Жовтобрюха). - Полтава: АСМІ, 2005. - С.4, 9 - 10, 28.
12. Факультет української філології: кафедра української мови // Національний педагогічний університет імені М.П.Драгоманова: 1834 - 2004: Історія. Сьогодення Перспективи / Авт.: В.П.Андрущенко, Г.І. Волинка, Н.Г.Мозгова та ін. - К.: Навч. книга, 2005. - С.142 - 144.

 
 

Цікаве

Загрузка...