WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Ідея збалансованого (сталого) розвитку як чинник консолідації українського суспільства - Реферат

Ідея збалансованого (сталого) розвитку як чинник консолідації українського суспільства - Реферат

іноземних держав. Виникає ситуація, коли, за словами академіка М.М.Мойсеєва, починає працювати "диявольський насос", який перекачує у розвинені країни природні й людські ("витік мозків") ресурси і повертає у країни, що розвиваються, видобувні і брудні виробництва, а також відходи.
Ця небезпека існує і для України, де склалася вкрай нераціональна структура природокористування, яка посилює свій негативний вплив. У 1991-2000 р.р. у структурі валового внутрішнього продукту України значно зросла частка сировинно- та енергоємних, але водночас найбільш забруднюючих довкілля галузей промисловості - гірничо-металургійної і паливно-енергетичної, а також хімічної і нафтохімічної (з 17,3% у 1991 р. до 59,2% у 2000 р.) [6, 139].
Для України залишається актуальним формулювання ідеологічних цілей суспільного розвитку, адекватних новим реаліям. За основу нової парадигми розвитку може бути використана парадигма збалансованого розвитку. Збалансований розвиток України ґрунтується на таких найголовніших ідеях: ідея відродження України як соціоприродної цілісності, ідея історичної тяглості культури, екологічна ідея як ідея незалежності України, антимілітарна ідея, ідея єдності національного і вселюдського.
Суспільна свідомість як системна характеристика залежить від ідеологічної роботи в суспільстві, яку цілеспрямовано проводить влада. Залишена напризволяще, сама по собі свідомість може еволюціонувати лише в напрямі до егоцентризму, споживацтва, гедонізму, або в суспільстві виникатимуть окремі групи людей, які будуть локально формувати, проголошувати свої корпоративні цінності і дотримуватися їх. Тому політична еліта має створити по-справжньомуперспективний проект - національно-консолідаційний і солідаризаційний за своїм потенціалом, функціональністю та суспільним призначенням.
Першочерговим завданням для інтелектуальної, політичної та бізнес-еліти повинна стати підготовка проекту стратегії збалансованого розвитку, що ґрунтується на аналізі тих дисбалансів, які існують в економічній, соціальній політиці та в екологічній сферах і на подальшому визначенні шляхів подолання цих дисбалансів. Стратегію збалансованого розвитку України повинні спільно готувати фахівці в галузі економіки, соціальної політики та збереження довкілля. Вже на цьому етапі представникам інтелектуальної та політичної еліти необхідно консолідувати свої зусилля. Власне здатність еліти підготувати обґрунтоване бачення майбутнього шляху розвитку України стане перевіркою здатності української еліти дбати не тільки про свої власні інтереси, а й нести відповідальність за безпечний розвиток суспільства.
Підготовка стратегії збалансованого розвитку стане тестом на зрілість не тільки для столичної еліти, але й для регіональних еліт, оскільки стратегія збалансованого розвитку України повинна ґрунтуватися на стратегіях збалансованого розвитку кожного регіону. Потужним фактором консолідації суспільства може стати всенародне обговорення регіональних стратегій і всеукраїнської стратегії збалансованого розвитку. У цьому випадку усі групи населення, громадські організації, державні установи, бізнес, наука, освіта зможуть залучитися до формування стратегії розвитку України. Важливо, щоб думки й побажання кожного громадянина України були розглянуті, проаналізовані і враховані в разі їхньої доцільності, що стане показовим в сенсі вироблення й налагодження механізмів співпраці держави і суспільства для забезпечення повноцінної участі українських громадян у виробленні спільного бачення майбутнього України. Консолідовані зусилля державних структур і різних верств населення на стадії розробки стратегії збалансованого розвитку України будуть передумовою виконання цієї стратегії, яка стане чинником стабілізації, консолідації та мобілізації українського суспільства.
Щоб консолідувати націю, треба орієнтуватися не на минуле і не на сьогоденні реалії, а на майбутнє. Суспільство саме має конструювати бачення того суспільства, в якому воно хоче жити, й до якого воно має прагнути. Наявність такого бачення є елементом стратегічного мислення, що допомагає формулювати цілі й завдання розвитку [7, 90, 133].
Яким же є бажаний образ майбутньої України? Це - не смітник, поплямований радіоактивними зонами чи місячними ландшафтами териконів, й не сировинний додаток багатих країн з отруєною землею, стічними канавами замість річок та ядучим повітрям, а квітучий край, де будуть збережені "і лани широкополі, і Дніпро, і кручі", де залишаться вишневі садки і хрущі і де море буде синім. Люди в цім краю не блукатимуть "чорніше чорної землі" і не шукатимуть щастя на чужині, а житимуть, будучи впевненими у собі, активними, творчими, здатними "розбити живе серце за свою країну". Політичні еліти не питатимуть "Що ж нам будувати?", тим часом збільшуючи свої особисті капітали і "гірше ляха розпинаючи Україну", а працюватимуть задля блага своєї країни. Люди нарешті схаменуться, "полюблять щирим серцем велику руїну", поважатимуть один одного і зможуть консолідувати зусилля для покращання свого суспільства, свого життя і свого довкілля. "Научаючись чужому", вони будуть жити все ж таки власним розумом і мудрістю визначатимуть шлях розвитку Батьківщини. "І забудеться срамотня давняя година, і оживе добра слава, слава України".
Література:
1. Липа Ю. Призначення України. - Львів: Просвіта, 1992.
2. Цит. за: Панарин А. Философия политики. - М.: Новая школа, 1996.
3. Самчук З. Сцилли та харибди новітньої української влади: до питання про принципи політичної інтеграції //Актуальні проблеми внутрішньої політики. - 2005. - Вип. 1.
4. Яницкий О. Н. Социология риска. - М.: Издательство LVS, 2003.
5. Грабовська І., Грабовський С. Екологія і національна ідея на теренах України //Арка. - 1994. - № 2-3.
6. Пріоритети національної стратегії збалансованого (сталого) розвитку України: погляд НУО //Предложения по переходу к устойчивому развитию стран Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии. Пріоритети національної стратегії збалансованого (сталого) розвитку України: погляд НУО. - Київ: ДІА, 2003.
7. Почепцов Г. Г. Стратегия. - М: Рефл-бук; К.: Ваклер, 2005.

 
 

Цікаве

Загрузка...