WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Реєстр географічних назв населених пунктів і природних об'єктів Верховинщини - Реферат

Реєстр географічних назв населених пунктів і природних об'єктів Верховинщини - Реферат


Реферат на тему:
Реєстр географічних назв населених пунктів і природних об'єктів Верховинщини
На території Українських Карпат, завдяки їх природно-географічній ізольованості від навколишнього світу, протягом багатьох століть збереглася унікальна система старовинних автентичних географічних назв населених пунктів і природних об'єктів, у яких зафіксовано давнє історичне минуле; гірське господарство краю; уклад життя гуцулів; особливості сільських населених пунктів; форма і величина навколишніх гір, урочищ, скель, лісів, полонин, річок, потоків, озер; породи дерев та ін.
Автентичні географічні назви населених пунктів і природних об'єктів цього гірського краю можна порівняти із старовинним живописом, на який нанесено багато шарів різних фарб. Чужоземними державами, що сотні років безроздільно володіли цим краєм, насильно створювалися "картини автентичних географічних назв Гуцульщини". Потрібна трудомістка реставраційна робота, щоб обережно зняти ці спотворюючи шари австрійської, польської, румунської, угорської і російської "фарб".
Тому проблема повернення автентичних географічних назв населеним пунктам і природним об'єктам Гуцульщини вимагає проведення тривалих та копітких топонімічних досліджень, виконати які можна тільки спільними зусиллями науково-освітньої громадськості краю із широким залученням до збирання топонімічного матеріалу студентської та учнівської молоді.
Метою нашого дослідження є постановка практичного топонімічного завдання і спроба його розв'язання на прикладі Верховинського району Івано-Франківської області, бо він географічне є центральним районом Гуцульщини і ще тому, що у смт.Верховині знаходиться Філія "Гуцульщина" НДІ українознавства МОН України, проведення тут польових топонімічних досліджень не потребує великих фінансових затрат, а, крім того, Верховинщина є малою батьківщиною для авторів цієї статті, і тому більшість автентичних гуцульських географічних назв населених пунктів та природних об'єктів району нам, її корінним мешканцям, добре відома.
Якщо для вивчення і подорожування Гуцульщиною користуватися сучасними великомасштабними топографічними картами районів України (масштаб 1:100 000), то дослідникам і туристам доведеться зустрітися із багатьма розбіжностями між інформацією, нанесеною на картах, та інформацією, яку можна одержати від місцевих жителів краю. Основною причиною таких розходжень є те, що більшість топографічних карт районів України великого масштабу, які видані російською та польською мовами, містять застарілі географічні дані, крім того, на них залишено полонізовані та русифіковані варіанти українських топонімів (ойконімів, оронімів, гідронімів). Тому видання сучасних топографічних карт районів України великого масштабу українською мовою є актуальною проблемою, а для цього необхідні детальні топонімічні дослідження.
Наше дослідження має науково-практичну мету і є спробою на прикладі одного адміністративного району розпочати роботу над "Проектом повернення автентичних географічних назв населеним пунктам і об'єктам природи Гуцульщини" із подальшим нанесенням їх на великомасштабні топографічні карти районів України.
До цієї копіткої і об'ємної науково-практичної й пошуково-збиральницької роботи необхідно залучити місцевих учителів географії, українознавства та інших гуманітарних предметів, які разом з учнями можуть допомогти науковцям регіону у збиранні топонімічного матеріалу і створенні вичерпного "Топонімічного банку даних" свого населеного пункту у кожному середньому загальноосвітньому навчальному закладі краю.
Ґрунтовні науково-практичні і пошуково-збиральницькі топонімічні дослідження Гуцульщини можливі тільки після прийняття офіційного рішення Івано-Франківського, Чернівецького та Закарпатського обласних управлінь освіти про практичну участь в організації збирання топонімічного матеріалу педагогів і учнів місцевих загальноосвітніх навчальних закладів. Тільки тоді створення в кожній школі Гуцульщини "Топонімічних банків даних" із мікротопонімів, гідронімів та оронімів буде вважатися конкретною українознавчою роботою навчального закладу, яка матиме велике навчальне і виховне значення.
У наукових дослідженнях топоніміки всієї території Гуцульщини винятково важливою є участь викладачів та студентів університетів Івано-Франківської, Чернівецької та Закарпатської областей. Цю важливу науково-практичну роботу можна організувати у формі студентських курсових і дипломних робіт із подальшим використанням зібраного матеріалу для підготовки і видання регіональних топонімічних словників і топографічних карт.
Топоніми Гуцульщини не змінювалися протягом багатьох століть. Вони містять у собі цінну історико-культурну інформацію і тому є важливим джерелом українознавчих досліджень цього краю. Українські Карпати - це унікальний край із специфічними особливостями природи, гірського господарства та історичного минулого. Наші далекі предки відтворили їх у формі географічних назв населених пунктів, присілків (кутків), гір, урочищ, полонин, лісів, річок, потоків, озер. Аналізуючи автентичні топоніми Гуцульщини, можна також виявити впливи сусідніх держав, які мали постійні стосунки з цим благодатним гірським краєм.
Гуцульські топоніми є суттєвим достовірним доповненням до рідкісних писемних і археологічних пам'яток краю і разом із ними мають стати джерельною базою для його комплексних українознавчих наукових досліджень.
Повернення населеним пунктам та природним об'єктам Гуцульщини їх українських географічних назв і нанесення їх на великомасштабні топографічні карти районів України є актуальним завданням ще й тому, що в наш час відбувається різке зменшення заселеності Карпатського регіону України, через що проведення тут детальних польових топонімічних досліджень стає проблематичним.
Для підготовки "Реєстру географічних назв населених пунктів і природних об'єктів Верховинщини" ми використали сучасні великомасштабні топографічні карти районів України (масштаб 1:100 000) Київської військово-картографічної фабрики (2002 р.), видані російською мовою та топографічні карти Українських Карпат (масштаб 1:100 000) Військового географічного інституту у Варшаві (2001 р.), видані польською мовою, на яких зображена територія Верховинського району Івано-Франківської області України.
Одержаний нами "Реєстр географічних назв населених пунктів і природних об'єктів Верховинщини" складається із трьох частин:
1. Назви населених пунктів Верховинщини.
2. Назви гір, хребтів і урочищ Верховинщини.
3. Назви річок, потоків і озер Верховинщини.
Для зручності користування одержаним "Реєстром географічних назв Верховинщини" і топографічними картами районів України власні назви об'єктів у Реєстрі наведено не в алфавітному, а в "географічному" порядку, відповідно до нашого зчитування їх з топографічних карт під час проведення дослідження: "рядками" - із заходу на схід та "стовпчиками" - із півночі на південь.
У наведеному нижче Реєстрі слова, що означаютьгеографічну назву одного об'єкта, розміщені окремими рядками у певній послідовності. На першому місці подається географічна назва об'єкта російською мовою, на другому місці - ця ж назва наводиться гуцульським діалектом (для

 
 

Цікаве

Загрузка...