WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Ярослав Стецько: націоналіст і державний діяч - Реферат

Ярослав Стецько: націоналіст і державний діяч - Реферат

положення, багатства землі, величина території, ідейно-політичні моменти (Україна як носій ідей християнських, національних, соціальної справедливості й особистої свободи) визначають особливу роль України на міжнародній шахівниці. З появою української суверенної держави буде доконана доктрина реконструкції карти Сходу Європи" (2, 321).
У питанні геополітичної орієнтації України в майбутньому Я.Стецько розвивав глибоку й цікаву концепцію видатного вченого-енциклопедиста, філософа Юрія Липи. Погоджуючись з концептуальним його висновком про необхідність творення союзу чорноморських держав, Я.Стецько вважав, що спільність психологічних уподобань народів та їхніх геополітичних інтересів вимагають поглиблення відносин України із середземноморськими і чорноморськими країнами, зокрема з Туреччиною, Грецією, Італією, Іспанією, Болгарією, Румунією, Балканами.
Узагальнюючи свої роздуми про сутність націоналістичної боротьби українства та перспективи розвитку майбутньої української держави, Я.Стецько обґрунтував власне визначенняпоняття нації: нація - найвища духово-органічна спільнота, яка кристалізувалася і виросла з означених господарських і соціально-політичних умов як живе, самобутнє єство. Вона - біологічно-суспільна реальність, культурна єдність. Складовим суттєвим її чинником є елемент відвічного. Живі, мертві і ненароджені - це синтез поняття "нації" (2, 119). Він стверджував, що найвищою цінністю для української людини на землі є українська нація, а метою життя українця чи українки має бути сила, добро і розвиток української нації. Надзвичайно актуальним є його висновок про взаємозалежність в цивілізаційному розвитку таких основних цінностей, як культура нації, соціальна справедливість у суспільстві і внутрішня творча свобода людини. Тобто основним чинником становлення людини та задоволення її соціальних і культурних потреб вважалася нація як спільність людей, яка зберігає історичну спадщину та втілює різноманітні й багатогранні інтереси й уподобання представників різних соціальних верств суспільства.
Націоналізм у його розумінні - це вища форма патріотизму, що виражений у прагненні до моральної, культурної і матеріальної величі власної нації на її природному терені.
У теоретичних статтях Я.Стецько зосереджував увагу на багатьох питаннях організаційної роботи структур Організації Українських Націоналістів і значного подальшого розвитку ідеології націоналізму. Поза сумнівом, що ОУН очолювана С.Бандерою і Я.Стецьком у 40 - 50рр. ХХ ст., в надзвичайно складних умовах мобілізувала до непохитної боротьби з польською, німецько-фашистською і радянсько-більшовицькою окупаційними системами молоде покоління українців. Загальновідомо, що великий вплив на діячів ОУН справили ідеї Д.Донцова, який у своїй праці "Націоналізм" зазначав, що перемогти в боротьбі зможе той політичний рух, котрий в основу своєї роботи поставить добір і навчання членів організації, світоглядне та духовне становлення їх характерів. Цю думку завжди стверджував і Я.Стецько, коли характеризував визначальні ознаки ідеологічної та політичної діяльності Організації Українських Націоналістів.
Я. Стецько розумів і другий важливий аспект діяльності Організації - її світоглядні орієнтири. Тому постійно наголошував у програмових документах ОУН, що націоналістична ідеологія, політична провідна організація, народні маси - це три складові елементи суспільства. ОУН визначалася провідницькою елітою українського народу, яка має базуватися на національних світоглядних засадах і відображати не інтереси окремих психологічних структур чи соціальних груп, а всього середовища українства.
Як політикові й ідеологові, Я.Стецьку притаманний значний філософізм мислення. На кожну суспільну чи моральну проблему він дивився онтологічно, прагнув виявити й осмислити її джерела, державне чи світове значення, дошукуючись як витоків, так і перспектив. На противному марксистській, матеріалістичній системі у її поясненні розвитку світової цивілізації, Я.Стецько зазначав, що від волі людей та втілення і досягнення спільнотами певних ідеалів залежить розвиток людства, а не від нагромадження матеріальних багатств чи економічних взаємовідносин у суспільстві.
Завжди й усюди поряд із Головою Проводу ОУН (з 1968р.) була його вірна подруга життя, визначний сподвижник та політичний діяч Слава Стецько.
Після смерті видатного українця (5 липня 1986р.) вона перебрала на себе головування Проводом ОУН, а також обов'язки Голови Антибільшовицького Блоку Народів, після утворення у 1992 р. Конгресу Українських Націоналістів і до дня смерті (12 березня 2002р.) вона була його головою.
Ярослава Йосипівна Стецько як найстарший за віком депутат Верховної Ради виголошувала у 1998 і 2002рр. тексти присяги народних депутатів на вірність Україні. У короткому слові, під час затвердження її як народного депутата Верховної Ради України 19 березня 1997 року Слава Стецько сказала: "Я ніколи не думала над тим, ким я буду в Українській державі, але свято вірила в майбутність українського народу, вірила, що він буде вільний, бо ж скільки мільйонів загинуло в боротьбі за його волю. Я вірила в божу справедливість. Я вдячна виборцям, що обрали мене народним депутатом, але я свідома того, що не моя скромна особа перемогла на виборах: це перемогли Степан Бандера, Роман Шухевич, Ярослав Стецько, тисячі незнаних бійців ОУН-УПА, перемогли ідеї українського націоналізму… Я вірю, що український нарід стане господарем на своїй землі. Я вірю в силу українського націоналізму, я вірю в Українську Націю".
Отже, ідеали, сповідуванні і втілювані в життя українським державним діячем і політологом Я.Стецьком, мають бути взірцем для молодих людей, які приходять нині до керівництва Українською державою, українською наукою, освітою, культурою, виробничою сферою.
Література:
1. Стецько Я. Українська Визвольна Концепція. Мюнхен. Видання Організації Українських Націоналістів 1987:1991 рр. Вибрані твори. Т.1.
2. Стецько Я. Українська Визвольна Концепція. Мюнхен. Видання Організації Українських Націоналістів 1987:1991 рр. Вибрані твори. Т.2.
3. Стецько С. "Міжнародна політична діяльність Ярослава Стецька" // Українознавство. 2003. Число 1(6) с. 50 - 52.
4. Сніжко В.В. "Читаємо Ярослава Стецька". // Всеукраїнське Наукове та Професійне Товариство імені Миколи Міхновського. Бюлетень Товариства 1, 1998. с.66 - 73.
5. Сніжко В.В. "Для нас усіх вона була… пані Слава" / Українознавство. 2003. Число 2 - 3 (7 - 8) с. 18 - 25.
6. АБН в світлі постанов Конференції та інших матеріалів в діяльності 1941 - 1956 рр. // Зб. документів - Видання ЗЧ ОУН. 1956р.).

 
 

Цікаве

Загрузка...