WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українська мова у школах з угорською мовою навчання у соціолінгвістичному аспекті - Реферат

Українська мова у школах з угорською мовою навчання у соціолінгвістичному аспекті - Реферат


Реферат на тему:
Українська мова у школах з угорською мовою навчання у соціолінгвістичному аспекті
За даними першого Всеукраїнського перепису населення 2001 р., на Закарпатті проживає 151516 угорців, які складають 12,1% населення області. 74% угорців Закарпаття проживають компактно у населених пунктах, де складають 75 - 100% від загальної кількості населення. У 2005/2006 навчальному році в області є 107 загальноосвітніх шкіл з угорською мовою навчання. За радянських часів у школах з угорською мовою навчання українську мову не викладали зовсім, лише російську. Це призвело до того, що та частина угорського населення області, яка проживає компактно, не змогла оволодіти українською мовою у школі, тільки російською. Від часів настання незалежності України державну мову вивчають у всіх школах Закарпаття, у тому числі і в школах з угорською мовою навчання. Але до сьогоднішнього часу немає всіх умов для того, щоб в угорськомовних школах діти змогли вільно оволодіти державною мовою. Найперша проблема з навчальними програмами та з підручниками. Шкільний предмет "Українська мова" вимагає від учителів зовсім іншого підходу у школах з українською, ніж у школах з угорською мовою навчання. У школах з українською мовою навчання на уроках "Українська мова" вивчається рідна мова, якою дитина вже володіє. А у школах з угорською мовою навчання учень з українською мовою не знайомий, він починає її вивчати у першому класі. Але діючі навчальні програми для шкіл національних меншин зобов'язують дітей вже у початкових класах вивчати граматику української мови, коли вони цієї мови навіть не розуміють. Також велика проблема щодо вивчення української мови в угорськомовних школах через кадрові недоліки. Направленням українських філологів до сільських шкіл з угорською мовою навчання неможливо вирішити проблему відповідних педагогічних кадрів. Фахівці, які отримали диплом учителя української мови і літератури підготовлені викладати українську мову як рідну, але не знають, як це робити у класах, де для дітей рідна інша, якою більшість учителів не володіє. Проблема умов і рівня викладання державної мови у школах з угорською мовою навчання не лише мовна або освітня, а й суспільно-політична. Не володіючи на належному рівні українською мовою, угорська меншина не зможе рівноправно брати участь у громадському, економічному, політичному житті країни. Оскільки проблеми, пов'язані з викладанням української мови в угорськомовних школах є мовного, освітнього і суспільного характеру, їх можна вирішити лише у соціолінгвістичному аспекті, тобто враховуючи мовну ситуацію угорської спільноти Закарпаття. Під час розробки навчальних програм та написання підручників з української мови, а також під час підготовки педагогічних кадрів для шкіл із мовою навчання національних меншин обов'язково треба враховувати специфічні мовні, демографічні й суспільні ситуації окремих національних груп.
За даними першого Всеукраїнського перепису населення 2001 р., на території України проживає 156,6 тисяч осіб угорської національності, які складають 0,3% загальної кількості населення держави [12]. З них 151516 (96,7%) проживає в Закарпатській області, де угорці складають 12,1% населення області [12; 23].За даними перепису населення 2001 р. переважна більшість (74%) угорців Закарпаття проживає компактно, у населених пунктах, де угорці складають 75 - 100% від загальної кількості населення, а 54% - де угорці складають 75 - 100% (Рис. 2).
У 2005/2006 навчальному році в області є 107 загальноосвітніх шкіл з угорською мовою навчання. У місті Берегові з 1996 р. Закарпатський угорський інститут ім. Ф.Ракоці II готує педагогічні кадри.
Сучасна територія Закарпаття з давніх часів є багатонаціональною та багатомовною. Наприклад, за даними перепису населення 1880 р., на сучасній території області українці (русини) складали 59,8% від загальної кількості населення, а 25,5% - угорці [30, 24 - 25].
У 1944 р. сучасна територія Закарпаття потрапила до складу СРСР. Зміна влади й політичних умов вплинули і на характер мовних контактів. Наприклад, за радянських часів у школах з угорською мовою навчання зовсім не викладали українську мову, лише російську [21, 30]. Це призвело до того, що та частина угорського населення області, яка проживає компактно, не змогла оволодіти українською мовою у школі, тільки російською. У 2003 р. ми провели соціолінгвістичне анкетування на репрезентативній вибірці 516 угорців Закарпаття і запитали їх про те, як вони володіють угорською, українською та російською мовами. Дані показують, що закарпатські угорці російською мовою володіють на більш вищому рівні, ніж українською (див. Рис. 3). Це пояснюється тим, що радянська влада з метою русифікації населення надала російській мові всі привілеї [1; 7; 14; 22; 29].
Після 1991 р., від часів настання незалежності України, державну мову вивчають у всіх школах Закарпаття, у тому числі і в школах з угорською мовою навчання. Але, на жаль, до сьогодні немає всіх умов для того, щоб в угорськомовних школах діти могли вільно оволодіти державною мовою.
У нашій роботі ми спробуємо показати, які проблеми щодо вивчення української мови є у школах з угорською мовою навчання.
Перша проблема стосується навчальних програм та підручників, навчальних посібників. Шкільний предмет "Українська мова" вимагаєnвід учителів зовсім іншого підходу у школах з українською мовою навчання, ніж у школах з угорською мовою навчання. У школах з українською мовою навчання на уроках "Українська мова" вивчається рідна мова учнів, якою вони володіють уже з дитинства. А у школах з угорською мовою навчання учень з українською мовою не знайомий і починає її вивчати у першому класі. У закарпатських угорських сім'ях мова домашнього спілкування угорська (Рис. 4 і 5). "Жоден інший етнос, окрім росіян (зауважимо, що за російською мовою в часи існування СРСР був закріплений статус мови міжнаціонального спілкування), не показав такої стійкої орієнтації на рідну мову, як угорці", - дає аналіз даних перепису населення 1989 р. В.Бедзір [3, 8]. Тобто: оскільки переважна більшість угорців проживає компактно і вдома користується тільки рідною мовою, то у дошкільний період не має можливості вивчати українську мову.
Дитина в українськомовній школі вже у 1-му класі володіє українською мовою, і мета вивчення шкільного предмету "Українська мова" - розвивати мовлення і мовні навички учнів. У школах з угорською мовою навчання першокласник лише починає знайомитися з державною мовою, і навчальним програмам і підручникам це треба враховувати. Але діючі навчальні програми для шкіл національних меншин зобов'язують дітей уже в початкових класах вивчати граматику української мови, коли вони цю мову навіть не розуміють.
Українська й угорська мови не є близькоспорідненими мовами. За типологічною класифікацією українська мова належить до групи флективних мов, а угорська - до аглютинативних [ 18, 324 - 329]; за генеалогічною класифікацією східнослов'янські мови (у тому числі й українська)належать до індоєвропейської мовної сім'ї, а угорська - до фінно-угорської групи уральських мов [18, 69 і 84]. Навчальним програмам це теж треба було б ураховувати: вивчати українську мову

 
 

Цікаве

Загрузка...