WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українознавство у вихованні національної гідності - Реферат

Українознавство у вихованні національної гідності - Реферат

багата,
Життєдайна та свята, як Божая Мати?
Де ще зорі променисті такі ясні та яскраві?
Можу щиро відповісти: тільки в ріднім краї!
Де ще є така трава м'яка, шовковиста?
Де ще є така вода джерельная, чиста?
Де ще є краса така, як у ріднім краї?
Знаю добре, що нема, більш ніде немає!
І вже переконливо говорить учениця 9-го класу Валентина Черкас про своє розуміння України, народу і мови:
Українська мова - це моя країна,
Це матусі голос, золотиста нива,
Соловейко в гаю, сонечко яскраве,
Колискова мами - кращої не знаю.
Це козацька пісня, це глибокі річки,
Це коса дівчини і яскраві стрічки,
Роботящі люди, шахти і заводи -
Все це мова рідна - це душа народу.
Мова українська - це скарбів криниця.
Гостра і дотепна, і тверда, мов криця.
Не дамо зганьбити українське слово!
Тож лунай повсюди, українська мово!
Формування національної свідомості, громадянської зрілості для українців залишається актуальним і життєво необхідним питанням перед загрозою глобалізації. Звичайно, в тих державах, де міцні національні традиції, де міцний національний капітал, де влада національно зорієнтована і вищим пріоритетом для неї є відданість своєму народу, там глобалізація не є таким ворогом і руйнівником як для нашої молодої держави. Заперечити глобалізацію неможливо, але злочинно не утверджувати національну ідею українців.
І сьогодні українознавство виступає технологією реалізації національної ідеї, засобом формування громадянської свідомості, займає особливе місце у змісті навчальних предметів і, не має значення, суспільно-гуманітарного, чи природничого, чи математичного спрямування.
Вчитель історії Радько З.С. вбачає, що основними елементами змісту гуманітарної освіти є українознавча основа вивчення історії розвитку української нації, її культури, ментальних характеристик, синтезу звичаїв, вірувань, світорозуміння моральних, правових, етичних та естетичних норм, національних базових цінностей, процесу самоусвідомлення й утвердження як політичної нації і держави, усвідомлення місця українців серед народів і культур світу. Українознавство відіграє роль поєднання надбань минулих поколінь із сьогоденням. Переглядаючи набутий віками досвід, кожен народ рано чи пізно приходить до усвідомлення своєї неповторності, виробляючи свою систему поглядів на світ і на себе. І ця філософська система допомагає кожній людині розкрити себе серед людських індивідуумів, не загубити своє призначення на землі.
Ось чому при вивченні історії України вчителька звертається до репресованої української історії. Однією з таких сторінок історії є Холодноярська республіка. Урок історії в 10 класі за темою: "Холодний Яр - символ нездоланності і незнищенності духу українського народу" постає для учнів прикладом боротьби тисяч простих українців, селян за власну державу, за честь і гідність, за волю. На конкретних прикладах діти переконуються в тому, що кожен клаптик Холодноярської землі, густо зрошений кров'ю і политий потом, стає форпостом українців у боротьбі за своє соціальне і національне визволення, за створення власної соборної держави.
Героїчні постаті братів Чучупаків, Кості Степового-Блакитного, отамана Хмари, щедро обдарованих природою фізично і духовно, що до останнього подиху залишались відданими своїй землі, мають служити українським ідеалом для сучасної молоді. Бо всіх українців має об'єднувати кров і земля, всеохоплююче, інтегруюче і дієве почуття Етнічного Господаря України.
І знову, і знову історія ставить перед нами питання: "Ми - нація чи населення України, натовп? Ми можемо виконати свою історичну місію бути господарем в своєму домі, господарем своєї долі, чи маємо слухати свого північного сусіда?" Як прикро, що ті, хто мали бути духовними лідерами української нації, стали зрадниками свого народу, міняючи душу на "хатинки".
Проте, не буде їм прощення ні від людей, ні від Бога!
І на думку приходять слова Ліни Костенко:
...А хто від правди ступить на півметра, -
Душа у нього сіра й напівмертва.
Не буде в ній ні сили ні мети,
Лиш без'язикі корчі німоти.
І хто всіляким ідолам і владам
Ладен кадити херувимський ладан,
Той, хоч умре з набитим гаманцем, -
Душа у нього буде горобцем.
Куди б не йшов він, на землі і далі,
Дощі розмиють слід його сандалій.
Бо так воно у Господа ведеться -
Дорога ницих в землю западеться!
Визначний філософ Гердер стверджує, що в поняття національна освіта вкладається якісна освіта, яка б давала можливість отримувати нації належне місце у світовій цивілізації. Освіту очолюють люди: як вчителі, так і посадовці, які визначають магістральні напрямки розвитку цієї стратегічної галузі. А чи завжди люди, в чиїх руках майбутнє держави, поєднували і "поєднують професіоналізм і патріотизм"? (П.Кононенко)
Відповідь може бути лише одна. Не завжди. Тому й українознавства як навчального предмета до цього часу ми не бачимо в навчальних планах шкіл.
Працюючи у просторі українознавства, ми, вчителі відчуваємо свою відповідальність перед дітьми, батьками, державою, тому намагаємося створити необхідні умовидля реалізації здібностей дітей, прагнемо підвищення рівня педагогічної майстерності.
Педагогічний колектив школи має досить добрий якісний склад та рівень педагогічної майстерності, що дає змогу забезпечити стійкий, якісний навчально-виховний процес. Достатньо високий рівень педагогічної майстерності досягається шляхом добре налагодженої науково-методичної роботи, самоосвіти, участі у різноманітних проектах та конкурсах. Рівень педагогічної кваліфікації вчителя за 2003 - 2004 н.р. можна порівняти на діаграмі:
Програма "Обдаровані діти" передбачає створення умов для самореалізації дитини, розкриття її здібностей, таланту, професійної спрямованості. "В красі і творчості вчимося, живемо, зростаємо" - цей принцип є основою, на якій будується робота з дітьми в школі. Спецкурси, факультативні заняття, довузівська підготовка, індивідуальна робота створюють для дітей сприятливі умови росту і розвитку розумових здібностей. Про це яскраво свідчить порівняльна діаграма кількості призових місць у районній олімпіаді учнів нашої школи:
перемоги у конкурсах з української мови ім. П.Яцика "Вірю в майбутнє твоє, Україно!", "Таланти твої, Україно", тісна співпраця з Національним політехнічним університетом (КПІ), Київським економічним інститутом менеджменту (ЕКОМЕН), Міжнародною академією управління персоналом (МАУП), Інститутом українознавства МОН України, Педагогічним коледжем Головного управління освіти і науки КМДА при Київському національному університеті ім. Т.Шевченка, Київським міжнародним університетом дає можливість створювати профільні класи (економічний, фізико-математичний, педагогічний) та отримувати випускниками вищу освіту в цих вузах.
Розвивати свій талант діти мають можливість при хореографічній студії "Оріяна", яка є неодноразовим призером районної олімпіади з художньої самодіяльності. До неї входять діти трьох вікових категорій. Пишаємося ми і своїм ансамблем бандуристів "Мальва", який складається з молодшої і старшої групи. Чули голоси нашого ансамблю і у французькому місті Ретель, і на просторах нашої країни. Дзвінко й радісно лунають голоси в дитячому хорі "Лілея", вдосконалюють свою майстерність діти у вокально-інструментальному ансамблі "Водограй". Прилучаються до світу прекрасного у гуртку художнього ліплення "Умілі руки", "Писанкарочка", "Вишиванка", загартовують свою волю і здоров'я діти в ансамблі спортивного танцю та спортивних секціях.
Рада старшокласників "Сузір'я" та дитячого об'єднання "Райдуга" разом із педагогічним колективом проводять змістовну позакласну роботу: зустрічі з видатними людьми, поїздки по історичних місцях нашої держави, вивчення традицій українського народу, спілкування з французькими однолітками, обмін делегаціями з ліцеєм м. Ретель (Франція) та школою № 66 м. Мінська.
Особливе місце у діяльності школи займають партнерські зв'язки зі школою І - ІІ ступенів с. Кобижча Чернігівської області та відділом освіти Бобровицького району Чернігівської області. Спільні педагогічні та методичні наради, семінари, експедиції "Джерела української духовності", дають наснагу до співпраці, до подолання труднощів, до розбудови держави, наповнюють серце радістю і теплотою побратимства.
Добрі справи завжди породжують добрі почуття. І ми вдячні нашим випускникам за теплі слова про нашу школу:
Пишаюся тобою і люблю.
Та й як же тебе можна не любити?
Ту школу, про яку завжди кажу,
Що це найкраща школа в цілім світі.
Що б доля в подарунок не дала,
Ти промінь сонця серед хуртовини,
Ти крапля щастя, часточка тепла, -
Школа моя, школа - зоря,
Школа-родина.

 
 

Цікаве

Загрузка...