WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Текстотвірний потенціал заголовка - Реферат

Текстотвірний потенціал заголовка - Реферат

компонентами/елементами системи комунікації. Заголовок є початковим репрезентантом комунікативної функції тексту. Він може актуалізувати у своїй структурі одну з глобальних текстових категорій: а) простір: На майдані (В.Яворівський) // Літературна Україна. - 2005. - 6, 13 жовтня; б) час: Завтра розпочинається нині // Україна молода. - 2005. - 14 липня; в) події-дії: У Львові чекають на "Чорноморець" // Поступ. - 2005. - 18-24 серпня; г) адресанта: Нампощастило на нього. - Літературна Україна. - 2005. - 13 жовтня; ґ) адресата: Страхувати чи ні? // Правозахисник України. - 2005. - 28 травня - 9 червня.
Текст - поняття, що належить до системи мови або формальних лінгвістичних знань, лінгвістичної компетентності. М.А.К.Халлідей і Р.Хасан визначають текст як "одиницю у вживанні", де заголовок, постаючи рамковим знаком і вимагаючи повернення до себе (категорійна властивість ретроспекції), свого змісту, водночас є синергетичним, оскільки в ньому вміщено весь емоційно-експресивний, когнітивно-асоціативний потенціал наступного тексту. Він є своєрідною пружиною, кожен виток якої може бути усвідомлений тільки за умови детального розуміння всього наступного. Суттєвим є не тільки певне дублювання заголовка в межах того самого числа, а й його відповідне уточнення, пор.: Президентові ДАІ замало - заголовок (Поступ. - 2005. - 18-24 серпня) і текст: Після Помаранчевої революції Віктор Андрійович уже влаштував переворот у ДАІ, а тепер замахнувся ще й на годувальницю держави - Податкову адміністрацію та святая святих - Генеральну прокуратуру (це на першій сторінці як анонс); на с. 2: Президентові ДАІ замало. Ющенко хоче реформувати податкову та Генпрокуратуру - заголовок (Поступ. - 2005. - 18-24 серпня) і текст: Схоже Президентові України Вікторові Ющенку і хліба не треба, йому би тільки революції організовувати. Після Помаранчевої революції Віктор Андрійович уже влаштував переворот у ДАІ, а тепер замахнувся ще й на годувальницю держави - Податкову адміністрацію та святая святих - Генеральну прокуратуру.
Глава держави заявив, що має намір вдатися до радикальних кадрових рішень у цих двох відомствах - повідомляє агенція Інтерфакс України.
У середу у Великих Сорочинцах Полтавської області, де відбувається Національний ярмарок, відповідаючи на запитання, чи прийме він відставку першого заступника ДПАУ Миколи Катеринчука і чи буде призначено Володимира Стретовича у Генеральну прокуратуру, Ющенко сказав: "Через два дні я цими питаннями займуся. Я переговорив із різними сторонами цього конфлікту, є речі, які не сумісні".
Доведеться ухвалювати радикальні рішення, це стосується і податкової, і прокуратури, але я не хочу сьогодні випереджати події", - доповнив Віктор Андрійович.
Нагадаймо, що Катеринчук подав у відставку з посади першого заступника глави ДПАУ, мотивуючи своє рішення тим, він не згодний із політикою свого керівника Олександра Кіреєва. Стретович же заявляє, що Президент попросив його піти працювати в Генпрокуратуру, щоб навести там лад. Схоже, Ющенко не бажає втрачати Катеринчука, але Стретовича хоче бачити у відомстві Святослава Піскуна (Поступ. - 2005. - 18-24 серпня). Доданий компонент заголовка суттєво уточнює зміст тексту (Ющенко хоче реформувати податкову та Генпрокуратуру), водночас доданий внутрішньотекстовий компонент (Схоже Президентові України Вікторові Ющенку і хліба не треба, йому би тільки революції організовувати) відображає інтенцію на суб'єктивно-критичне осмислення прочитаного.
Текст може впливати на власні складники, водночас при всій власній членованості залишаючись семантично і концептуально цілісним, таким, що зберігає комунікативну і смислову єдність, що утворюється внаслідок об'єднання його окремих частин у ціле, пор. попередній текст, де членованість на абзаци і розвиток кількох інформативних площин - імпліцитна оцінка дій Президента України щодо реформування ДАІ, майбутні зміни в ДПАУ і Генпрокуратурі України, не репрезентує внутрішньотекстову роз'єднаність, а сигналізує про його цілісність і зв'язність. Останні постають можливими внаслідок активного вияву внутрішньотекстових міжреченнєвих синтаксичних зв'язків і смислових відношень, міжаргентної взаємодії. Саме тому доцільно розмежовувати поняття зв'язності (когезії) як зовнішньої упорядкованості тексту і цілісності (когерентності, інтеграції) як його змістової і смислової упорядкованості. Заголовок активно репрезентований в обох величинах. Щодо тексту - заголовок актуалізує стрижневий компонент когерентності, уточнення, ідентифікація якого посилює вертикальну функцію заголовка, пор.: Президентові ДАІ замало - заголовок і внутрішньотекстові компоненти: Віктор Андрійович (видове = Президент) > Президентові > Ющенко (видове = Президент) > Президентові України Вікторові Ющенку > Глава держави (синонім Президент) > Ющенко > Віктор Андрійович > Президент > Ющенко. Подібного типу замкнутість заголовка на текст слід кваліфікувати як хвилеподібну, що мотивується відносною обмеженістю ресурсів стрижневого компонента заголовка, який і прогнозує наступне спіралеподібне повторення. Добування реципієнтом інформації з тексту замикається на заголовку, в якому синсемантичний предикатний елемент замало як носій усіх категорійних ознак і властивостей предикативності в актуалізованій постпозиції заакцентовує причиново-наслідкове відношення з наступним текстом.
Комунікативний характер усього тексту передбачає виділення в кожній його одиниці актуалізації, перш за все, його змістових ознак у цьому широкому сенсі (намір комунікантів, денотат, ситуацію тощо) і саме ці ознаки входять у компетенцію тексту. Від комунікативної функції тексту залежить і його членування, що, у свою чергу, спрямоване на допомогу адресату сприйняти інформацію найбільш повно й адекватно (див. членування тексту Президентові ДАІ замало, в межах якого функціонально і структурно виділяється абзац-стрижнева фраза Глава держави заявив, що має намір вдатися до радикальних кадрових рішень у цих двох відомствах - повідомляє агенція Інтерфакс України, що визначає наступну композицію і розгортання двох співпаралельних інформативних площин - майбутні зміни в ДПАУ і Генпрокуратурі).
Взаємодія компонентів цілісної системи зумовлює утворення внутрішньої організації тексту (його загальної структури) і, як наслідок, породжує притаманні цьому цілому якісні особливості або його універсальні властивості. Це дає змогу говорити про одну з особливостей тексту - його структурність. Остання підтримується його внутрішньою членованістю і делімітативною функцією заголовка,

 
 

Цікаве

Загрузка...