WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Специфічні проблеми організації праці і життя людей в гірських умовах Карпат, їх взаємозв’язки з соціально-економічними, етнокультурними та державотво - Реферат

Специфічні проблеми організації праці і життя людей в гірських умовах Карпат, їх взаємозв’язки з соціально-економічними, етнокультурними та державотво - Реферат

останніх десяти років. Це підготовка і захист учнями загальноосвітніх шкіл та ін. типів освітянських закладів атестатних профільних робіт (матур) (див. журнал "Українознавство", № 1. - 2005. - 123с. ).
У результаті постійної і тісної співпраці Філії "Гуцульщина" НДІУ з органами освіти та навчально-виховними закладами Путильського і Вижницького районів, а згодом і всієї області, вивчення українознавства тут набуло систематичного, багатоаспектного і цілеспрямованого характеру як в обласному центрі, так і в усіх містах і районах. Згідно наказу управління освіти і науки Чернівецької облдержадміністрації, українознавство вивчається в усіх класах, групах, курсах НВЗ, виробилась відповідна система навчальних, науково-пошукових та виховних заходів шкільного (місцевого), районного, обласного рівнів та активної участі учнівської молоді у загальноукраїнських заходах.
Це шкільні, районні та обласні олімпіади, конкурси, конференції, зльоти, інші заходи з українознавства, в яких важливе місце відводиться відродженню і розвитку народних традицій, звичаїв, обрядів, традиційної кулінарії, одягу, мистецтва Буковинського краю.
Освітянські заклади Буковини є також ініціаторами та активними учасниками започаткування цих заходів на загальноукраїнському рівні, хоч, на жаль, ці добрі починання в деяких інших регіонах не завжди одержують підтримку.
Цим успіхам освітян Буковини, звичайно, позитивно сприяють відповідна управлінська система, що склалась в органах освіти на районному та обласному рівнях, а також система підготовки педкадрів українознавства. В обласному Інституті позадипломної освіти та рай-, міськметодкабінетах є методисти з українознавства, щорічно проводяться обласні курси викладачів українознавства Інститутом післядипломної освіти, на яких відводиться належне місце поглибленому вивченню теорії українознавства та ознайомленню з її практичним втіленням у навчально-виховний процес. В обласному центрі та районах періодично проводяться семінари та конференції з проблем українознавства.
За ініціативою відомого вченого-педагога І.Руснака на педагогічному факультеті ім. Ю.Федьковича у 2005 р. ректором університету відкрито відділення підготовки вчителів українознавства та зроблено перший набір, де нині навчається стаціонарно 27студентів і заочно - 35.
Цей почин керівництва Буковинського університету заслуговує особливої уваги та наслідування іншими ВНЗ.
Адже проблеми багатогранних і глибоких знань про Україну, збереження та розвиток етнокультурної та історичної спадщини були, є і залишаються важливими не лише для Буковини, Галичини чи Карпат, у цілому, вони є такими для всіх регіонів України.
Тому непоодинокі вимоги і клопотання з регіонів щодо повного та остаточного розв'язання проблеми впровадження вивчення українознавства в НВЗ як важливого чинника збереження історико-культурної спадщини українського народу заслуговують на відповідну увагу Міністерства освіти і науки України та взагалі уряду держави.
Збереженню етнокультурної та історичної спадщини Карпат сприяють також видання журналів, зокрема: Карпатським біосферним заповідником - "Зелені Карпати", Гуцульською освітянською радою - "Гуцульська школа", Філією "Гуцульщина" НДІУ і Товариством "Гуцульщина" журналу "Гуцульщина" і "Гуцульського калєндаря" та перевидання ними 5-томної монографії В.Шухевича "Гуцульщина", яка будучи виданою 100 років тому, більшовицьким режимом у період його диктатури в Україні взагалі та на Західно-українських землях зокрема, була забороненою і по суті знищеною. В останні роки побачили світ чимало книг, брошур, фотоальбомів з історії міст, окремих районів і навіть сіл. Ці надбання є важливими джерелами засвоєння і пізнання культурно-історичних процесів, що відбувались у навколишньому суспільному середовищі, та усвідомленням необхідності їх збереження спадщини й передачі її наступним поколінням.
Ці та інші заходи, що проводяться нині на Гуцульщині і взагалі на території Карпатського регіону, корінним чином сприяють не лише збереженню етнокультурної та історичної спадщини, а й відродженню та розвитку інших соціально-культурних і духовних сфер.
Тут корінним чином розвинулась і вдосконалилась структура закладів освіти, культури, охорони здоров'я та інших галузей. Так, наприклад, у Верховинському районі за роки незалежності України кількість ЗОШ І-ІІІст. збільшилась більш, ніж удвічі, тут створені і функціонують Філія "Гуцульщина" Науково-дослідного інституту українознавства МОН України, Верховинський коледж туризму і готельного господарства Прикарпатського національного університету ім. В.Стефаника, Криворівненський навчально-консультаційний пункт Бережанського агротехнічного інституту Київського національного аграрного університету та Верховинський локальний центр дистанційного навчання Міжнародного університету розвитку людини "Україна", в Косівському районі в 2000 р. коледж прикладного мистецтва реорганізований у Косівський державний інститут прикладного і декоративного мистецтва, у Рахівському районі протягом ряду років функціонує філія педагогічного факультету Прикарпатського університету ім. Стефаника і т.д.
Все це є незаперечним підтвердженням того, що в Карпатах, у відповідності до інтересів і потреб їхжителів, створений могутній культурно-інтелектуальний потенціал, який позитивно впливає на збереження і розвиток соціально-економічних, культурно-духовних та інших життєво важливих сфер цього гірського краю.
Однак не всі ще проблеми розв'язані повністю й остаточно. Перепоною ще в непоодиноких випадках залишаються прояви "урівнялівських підходів" з боку окремих державних інстанцій, зневажання специфіки географічних, природно-ландшафтних, кліматичних і демографічних умов. Ця "урівнялівка" в усій своїй повноті відобразилась у проекті Закону "Про адміністративно-територіальний устрій України", поданий навесні 2003 р. на розгляд Верховної Ради України. Суть цього законопроекту полягала в тому, що в ньому передбачалось проживання не менше 5 тис. жителів на території сільської ради і не менше 60 тис. на території району, незважаючи на географічні і природно-ландшафтні умови села чи району. Цей критерій, у разі його прийняття призвів би до руйнації етнокультурної та історичної спадщини Карпат, оскільки невідповідність управлінських систем географічним, природно-рельєфним умовам, їх специфіці породжує суперечності, унеможливлює регуляцію процесів у тій чи іншій суспільній сфері з боку управлінської системи. Тому Філія "Гуцульщина" ініціювала термінове проведення спільно з Асоціацією органів місцевого самоврядування регіону Гуцульщини та товариства "Гуцульщина", регіональної науково-практичної конференції "Про несприйнятність проекту Закону "Про адміністративно-територіальний устрій України". Учасниками конференції прийняті відповідні рекомендації-звернення та надіслані Президенту, Верховній Раді, Кабінету Міністрів, ряду депутатів Верховної Ради від виборчих округів Карпатського регіону. Філією "Гуцульщина" Голові Верховної Ради В.Литвину надіслано наукове обґрунтування, недоцільності прийняття Верховною Радою даного законопроекту у зв'язку з невідповідністю його основних критеріїв і положень специфіці гірських умов Карпатського регіону. На щастя, невдовзі нас було офіційно повідомлено, що "...проект Закону "Про адміністративно-територіальний устрій України" відхилено Верховною Радою України" і вказано на те, що наші "пропозиції при підготовці нового законопроекту будуть розглянуті" [7].
Представники комісії з розробки та вдосконалення проекту реформи в середині 2005 р., побувавши у Верховинському та деяких інших районах Карпатського регіону, ознайомившись на місцях з конкретним станом, внесли деякі зміни до законопроекту реформи адмінтериторіального устрою, зокрема ті, що стосувались Карпатського краю. Однак ці

 
 

Цікаве

Загрузка...