WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Політико-правові засади утвердження української мови як державної в Україні - Реферат

Політико-правові засади утвердження української мови як державної в Україні - Реферат

українській столиці". Ця Програма була підготовлена на виконання ст. 10 Конституції України, рішення Конституційного Суду від 14 грудня 1999 р. у справі застосування української мови, а також постанови Кабінету Міністрів України від 8 вересня 1997 р. "Про всебічний розвиток і функціонування української мови". Багато хто привітав появу цієї Програми, пов'язуючи з нею надії на те, що вдасться переламати вкрай несприятливу ситуацію, яка склалася у мовному питанні не лише у Києві, а й у цілому в державі. Проте, як зазначає київський оглядач Т.Марусик, замість звіту про виконану роботу присутні почули лише інформацію про те, що робота із систематизації заходів, які здійснювалися впродовж семи років, була виконана у 2002 р., а в Програмі є ряд надто цікавих заходів, та від слів до діла довго ще чекати [13].
Мовна політика здійснюється не лише державою, а є складовою політичної діяльності партій. Так, В.Медведчук у статті "Духовні чинники державотворення" відзначає, що активна гуманітарна політика нашої держави, яка спирається на науково обґрунтовану концепцію розвитку національної культури, сприятиме тому, що українська мова утвердиться як державна, як мова інтелектуального і культурного життя усього суспільства, мова, що адаптує для нього культурну реальність світу. Зрозуміло, що зробити це вдасться за умови потужної матеріальної і моральної підтримки з боку держави, сприяння розвитку книговидавничої справи, національного телебачення, кіномистецтва, театру. Шедеври світової філософської і художньої літератури, наукові видання, енциклопедична й довідкова література у перекладі українською мовою повинні стати доступними широкому колу читачів в Україні. Якщо до цього додати реальну можливість отримати в Україні якісну освіту українською мовою, прогресуючий розвиток вітчизняної науки та інші складові, які формують культурне середовище, то проблема "двомовності" втратить гостроту сама собою.
У суверенному українському культурному просторі, який є органічною частиною європейського і світового цивілізаційного простору, мають вільно, безконфліктно, гармонійно розвиватися суто національна українська культура та культури всіх етносів, які становлять український народ, і спільними зусиллями формувати відкриту світові сучасну українську культуру, яка активно взаємодіє з іншими культурами і без якої палітра світової культури втрачає багатство та різнобарвність [14]. І це є позицією не лише В.Медведчука, а й очолюваної ним партії.
Щоб визначити найвірогідніший сценарій формування мовної політики на найближче майбутнє, слід розглянути:
1) наскільки зміниться середовище, яке висуває вимоги до її формування;
2) чи зміняться позиції тапотенціал впливу ключових суб'єктів мовної політики, чи їхній склад залишиться незмінним.
Щодо середовища, то підстав припускати його суттєву зміну немає. Головною тенденцією еволюції середовища можна назвати посилення регіональної диверсифікації за ознакою функціонування мов у повсякденному спілкуванні. У разі її збереження виникатиме дедалі більше підстав для закріплення існуючого нині де-факто диверсифікованого підходу до впровадження мовної політики в регіонах.
Що ж до політичних сил - суб'єктів мовної політики, то їх нинішня конфігурація дає змогу припустити можливість збереження сучасного її характеру до 2006 р. - часу парламентських виборів.
Отже, державна політика у мовній сфері, метою якої є створити умови для національної консолідації українського суспільства, має бути спрямована на заохочення суспільного діалогу і досягнення загальноприйнятного консенсусу у мовному питанні. При цьому слід враховувати об'єктивні інтереси та можливості сторін у досягненні згоди між різними частинами українського суспільства. Лише принципове розв'язання мовних питань, утвердження державного статусу української мови в усіх сферах життя, України, розширення її функціонального навантаження в різних виявах громадянського суспільства прискорить процес побудови міцної Української держави. Українське мовне законодавство має виходити з національних інтересів та пріоритетів, ґрунтуватися на засадах толерантності, взаєморозуміння і поваги етнокультурних традицій усіх народів, які населяють Україну.
Література:
1. Стріха М. Мовна політика і мовне законодавство України - vesna.sammit. kiev. ua/ukr/konf/mp 2000/03.html
2. .Кривенко Д. Мова і нація // Державотворчість. - 1991.- № 1.
3. Закон "Про мови в Українській РСР": Прийнятий на 10-ій сесії Верховної Ради Української РСР одинадцятого скликання 28.10.1989. - К., 1991. - 16 с.
4. Закон України "Про національні меншини в Україні": Прийнятий 25.06.1992 // ВВР. - 1992. - № 36. - Ст. 529.
5. Закон України "Про інформацію": Прийнятий 02.10.1992 // ВВР. - 1992. - № 48.- Ст. 650.
6. Закон України "Про рекламу": Прийнятий 03.07.1996 // ВВР.-1996. - № 39. - С. 181.
7. Рішення Конституційного Суду України у справі за конституційним поданням 51 народного депутата України про офіційне тлумачення положень ст. 10 Конституції України щодо застосування державної мови органами державної влади, органами місцевого самоврядування та використання її у навчальному процесі в навчальних закладах України: Прийнято 14.12.1999 № 10-рп/ 99 // Офіційний вісник України. - 2000. - № 4. - Ст. 125.
8. Карпачова Н. Заява Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини // Урок української. - 2000. - № 7. - С. 13 - 18.
9. Закон України "Про розвиток і застосування мов в Україні". Проект // Бюлетень. Державний комітет у справах національностей та міграції. - К., 1999. - 216 с.
10. Закон України "Про розвиток і застосування мов в Україні". Проект // Бюлетень. Державний комітет у справах національностей та міграції. - К., 1999. - 216 с.
11. Закон України "Про мови в Україні" - Проект внесено на розгляд Верховної Ради України 13.09.2000 народними депутатами Красняковим Є.В. та ін. / Проекты законов о языках. Экспертный анализ. - К., 2000. - 216 с.
12. Державна Програма розвитку і функціонування української мови на 2004 - 2010 рр.: Затверджено постановою Кабінету Міністрів України № 1546 від 02.10.2003 / Офіційний вісник України. - № 40. - К. - 2003. - № 40. - Ст. 2105.
13. Замість звіту про виконання міської програми / Радіо свобода "Українська мова в українській столиці. - К., 17.11.2003.
14. Медведчук В. Духовні чинники державотворення / Персональний інформаційний сервер.

 
 

Цікаве

Загрузка...