WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Національна ідея, нація, націоналізм - Реферат

Національна ідея, нація, націоналізм - Реферат

ті, що мали найвищу освіту. Але чи мали вони гуманістичне світорозуміння?
Природа формує критерії життя і не тільки тимчасовості, прагматизму, а й вічності, романтизму; не тільки доцільності, а й довершеності, етичності, естетичності, людяності. Природа - мати Мови, отже - найуніверсальнішої форми буття і свідомості народу.
Воїни Кия, Аскольда, Святослава, Володимира, герої київських билин, автор "Слова о полку Ігоревім" не могли зректися формотворчої сили природи, тому сприймали елементи пишного християнства (візантійщини), однак не зрікалися і язичництва - голосу дитинства. Більше того: в глибині душі нерідко були, насамперед, язичниками. Так започаткувався синтез двовірності: космополітизуючу роль у ньому відігравала нова релігія, а охоронну щодо власної сутності й місії - своя віра та держава.
Свідомо диференціюємо віру і релігію, до яких маємо доточити і церкву.
І Кий, і Аскольд, і Володимир при зіткненні з іншим світом спочатку стикалися в ньому з церквою, потім - з релігією, і лише згодом - з вірою: бо віра - константа сакрально-індивідуальна; релігія - колективно-ідеологічна; церква - інститут політичний. Усі вони можуть як гармоніювати, так і різко протистояти одне одному.
В Україні своя віра мала як спільні, так і помітні відмінності від інших релігій; а християнська церква від самого початку була опонентом. І не лише язичницьких капищ, а й багато в чому - Київської держави.
Найгостріший конфлікт з юдейством зафіксовано літописцем: 1113 року кияни звернулися до Ради києворуських князів з проханням захистити їх від місіонерів Хазарії, котрі не тільки захоплювали промисли та угіддя, а й вели наступальну пропаганду іудаїзму, схиляли до зречення своєї віри. Князі винесли вердикт: виселити все юдейство з держави. Чужа релігія несла неспокій і розбрат, підточувала міцність держави.
Піком протистояння язичництва з християнством стало хрещення киян Аскольдом і Діром: язичницька партія налагоджує контакт із варязькими ватажками, по змові з Олегом, Аскольда й Діра позбавляють життя, а на Київський трон всідається варязька династія.
Варто нагадати: легенда про київський заклик: "Ідіть і правте, бо земля наша багата, однак немає в ній ладу", - є неісторичною. Вирішувалось питання не стільки державне, скільки релігійно-політичне. Прийшли чужі князі, але не творити державу (як те буде на угро-фінських і татарських землях, колонізованих київськими князями та місіонерами у ХІІ ст.), а правити нею. Був повновладний народ, були всі гілки влади: князівська, віче, боярська дума; була своя релігійна система. Але вже змінювалася загальноєвропейська ситуація: зі сходу напливало християнство, а з півночі - хвиля войовничих вікінгів, що правили фактично всією Європою (династичними тронами).
Є рація нагадати: українсько-скандинавські контакти мають давню історію. Свідченням цьому, зокрема, розкопки Мезенської стоянки та археологічні розкопки Шестовицького комплексу на Чернігівщині. Як показують Л.Яновська і В.Коваленко та Ю.Ситий, ще М.Грушевський зазначав: Мезенська стоянка - це "наш український скарб, не менш важний, а може навіть важніший, ніж, скажем, Ольвія". І важніший, бо Ольвія розкриває реальність римської колонії, а Мезин та Шестовиця - праукраїнської давнини.
А саме: Мезин - стоянка 20-тисячолітньої давності, площею 1200 м2, стоянка, на якій знайдено залишки п'яти жител та п'яти господарсько-побутових комплексів. Вони засвідчують: будинки на стоянці споруджувалися з дерева, кісток та шкур тварин. Увінчували й прикрашали будівлю роги північного оленя та бивні мамонта, а на стрісі розміщувався череп вовка - тотем насельників. Навколо будинку нараховано майже 8тис. фрагментів кременя, а загальна кількість їх сягає 113 тисяч. Окремо містилося приміщення, яке слугувало, очевидно, ритуальною залою. Скрізь були знайдені предмети, розписані червоною охрою, своєрідні ударно-шумові інструменти для ритмічної музики (у тому числі - типу кастаньєт), ромбічні фігурки, зокрема жінок; прикраси, підвіски з морських молюсків, жіночі "громади" - господині та берегині дому, - і все було прикрашене орнаментами, визнаними хрестоматійними для людини-кроманьйонця. Тут панували свої Буття і Віра.
Не дивно, що розкопки біля села Шеставиці засвідчили як продовження традицій, так і модернізацію життя епохи становлення давньоруської народності і держави. Найперше, те що залежні від Києва сіверяни повністю відбивали суспільну ситуацію внутрішнього життя, але водночас - і найширших міжнародних зв'язків: на їхніх землях перебували представники не лише слов'янських, а й балтських та фінно-угрських племен, а з ІХ століття помітною силою стають скандинави. Саме вони відстоюють інтереси імперії Рюриковичів, а тому ведуть зносини з країнами арабського Сходу та з Візантією, з Хазарським каганатом та країнами Європи. Шлях із Варяг у Греки стимулює інтеграційні процеси. З Чернігова простягаються шляхи через Десну й Дніпро до Волги й Оки, Дону, Прип'яті, Німана. Заселена територія ще в VІІ - ІV тис. до н.е. стає однією з міжнародних артерій не лише торгово-економічних зв'язків, а й культурно-релігійних. Скандинави мають свої традиції, писемність на основі рунічного алфавіту, сильну військово-управлінську еліту. Є підстави вважати, що їм було відоме християнство, однак вони жили за своїми віруваннями.
І все ж уже "в третьому-четвертому поколіннях вони (скандинави) практично нівелюються: північний елемент повністю розчинився у слов'янському середовищі" (Чернігівщина - incognito). Наші прапредки були не підлеглою масою, а суспільством високої самосвідомості, віри та волі. Взаємодіючи із світом, вони залишалися собою, бо мали свою державну організацію, мову, релігійну систему.
У ІХ ст. візантійсько-скандинавський прес накотився й на пра-Україну. І це мало далекосяжні наслідки - позитивні, і вкрай негативні. Найперше - в системах "держава й релігія", "народ і влада та інтелігенція". Позитивним було те, що Київська держава із занепадом першорядної ролі шляху із Варяг у Греки не зменшила своєї присутності у міжнародному світі, а ще розширила її, у тому числі й на церковному та династичному рівнях. Негативне найбільше виявилося у послабленні власної релігійно-ідеологічної енергії, що спровокувало відчутне послаблення й загальнодержавної етнополітичної ідеї. Мається на увазі, що до того часу різні племена мали часом навітьчималі відмінності у способі життя (осідло-хліборобського і номадно-кочового), а разом з тим у сімейних та родових, виробничо-власницьких відносинах, в обрядах і віруваннях, у правових нормах, у мовній практиці.
Язичництво і держава сприяли інтенсифікації їхнього зближення. Сформувалася суспільно-народна ідентичність, важлива як для внутрішнього, так і для міжнародного спілкування та розвитку. Християнство ж сприяло або розколу клітин державного організму, або солідаризації на значно відмінній ідеологічній основі.
Іудейські Каїн і Авель стали братами-ворогами через ставлення бога до їхніх жертвоприношень: дари землероба були відхилені, а скотаря - прийняті. Каїн підняв брата на вила, вважаючи волю бога несправедливою, - і немилосердний, не схильний до правдошукацтва бог-самодержець прирік Каїна на довічні муки, а тим самим - на жорстоке безсмертя. "Життя - рай" і "життя - пекло" втратили первісні смислові характеристики.
На

 
 

Цікаве

Загрузка...