WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Місце та значення Корсунь-Шевченківської битви серед операцій Великої вітчизняної війни (До 60-річчя визволення України) - Реферат

Місце та значення Корсунь-Шевченківської битви серед операцій Великої вітчизняної війни (До 60-річчя визволення України) - Реферат

оборони противника на ділянці 52-ї армії було прорвано До 10-ї години ранку, однак розвивати наступ у високому темпі армія не змогла через сильний опір ворога, особливо в районі Оситняжки (Кіровоградська обл.) та західніше Райментарівки. Найбільшого успіху досягли дивізії 26-го стрілецького корпусу, які просунулися за добу на 10 км [9].
Протягом доби війська 4-ї гвардійської та 53-ї армій оволоділи Оситняжкою, Писарівкою, Тишківкою (Кіровоградська обл.), Буртами. До ранку 26 січня 1944 р. у смузі 2-го Українського фронту були створені сприятливі умови для переслідування противника.
З боку 1-го Українського фронту завдання по прориву оборони німецьких військ виконували об'єднання 40-ї армії (командувач - генерал-лейтенант П.Ф.Жмаченко) та правофлангові об'єднання 27-ї армії (командувач - генерал-полковник С.Г.Трофіменко), а також щойно сформована 6-а танкова армія (командувач -генерал-лейтенант А.Г.Кравченко).
Командування фронту вирішило прорвати оборону ворога на 27 кілометровій ділянці фронту між населеними пунктами Тинівка (Черкаська обл.) і Ківшувате (Київська обл.): 40-а армія на ділянці Тинівка - Косяківка (Київська обл.) (ширина 17 км), 27-а армія - на ділянці Косяківка - Ківшувате (10 км). Ударне угруповання 40-ї армії разом із 6-ю танковою армією мало завдання наступати після прориву оброни противника в напрямку Звенигородки для об'єднання з військами 2-го Українського фронту; 27-а армія - на Богуслав (Київська обл.) і Корсунь.
Зранку 26 січня 1944 р., після 35-хвилинної артилерійської підготовки, війська 1-го Українського фронту перейшли в наступ.
На ділянці прориву противник чинив відчайдушний опір, особливо жорстокий у смузі 40-ї армії. Лівофланговим підрозділам армії 26 січня 1944 р. вдалося просунутися вперед лише на 2 - 3 км. Крім того, німецькі війська намагалися атакувати правофлангові частини 40-ї армії в районі Охматова (Черкаська обл.) [23]. Більшого успіху досягла 27-а армія. Її 180-а стрілецька дивізія просунулася вперед на 6 - 8 км. та оволоділа населеними пунктами: Косяківка, Кучківка, Анотонівка (Черкаська обл.), 337-а стрілецька дивізія просунулася на 6 - 10 км та оволоділа Софіївкою, Закутинцями (Київська обл.), вела бої за Бране Поле (Київська обл.) [10]. 27 - 28 січня 1944 р. правофлангові об'єднання 27-ї армії, не зазнаючи сильного опору, просунулися вперед на 22 - 36 км, звільнили близько 30 населених пунктів, зокрема м. Богуслав (Київська обл.), кілька сіл Корсунського району (Сидорівка, Миколаївка, Комарівка).
Коли оборону супротивника на ділянках обох фронтів було прорвано, війська почали виконувати нове завдання - оточення угруповання німецьких військ. На цьому етапі операції головна роль відводилася танковим арміям. З боку 2-го Українського фронту це завдання виконувала 5-а гвардійська танкова армія (командувач - генерал-полковник П.О.Ротмістров).
За короткий час 5-у гвардійську танкову армію було перекинуто з-під Кіровограда на ділянку головного удару. Щоб приховати від німецького командування перегрупування армії, було вирішено зосередити східніше Кіровограда велику групу танків. Для цього сапери виготовили 126 макетів танків і 36 макетів артилерійських гармат, створили 5 районів удаваного зосередження великих танкових об'єднань і артилерії, були розроблені також тексти фальшивих наказів і бойових повідомлень, які передавалися по радіо; у районах імітації зосередження працювали тягачі із знятими глушниками. Передислокація 5-ї гвардійської танкової армії в новий район відбувалась вночі, за 20 - 39 км від передової, з використанням світломаскування та артилерійського вогню [11]. І хоча передислокацію військ повністю приховати не вдалося, німецьке командування було дезорієнтоване відносно головного удару 2-го Українського фронту.
5-а гвардійська танкова армія була зосереджена південно-східніше Баландиного і призначалася для розвитку успіху загальновійськових угрупувань, але, щоб прискорити прорив німецької оборони 25 січня 1944 р., з рубежу Коханівка - Бурти були введені в бій 20-й і 29-й танкові корпуси. Вночі, 25 - 26 січня 1944 р. танкісти спільно з піхотинцями 26-го стрілецького корпусу 53-ї армії вели бої в районі Оситняжки, Капітанівки (Кіровоградська обл.), Тишківки. 27 січня 1944 р. 155-а та 8-а гвардійська танкові бригади 20-го танкового корпусу раптовою нічною атакою звільнили м. Шпола. До 10:00 27 січня 1944 р. Шпола була повністю очищена від німецьких військ. Для захисту міста від можливих контратак противника 7-а гвардійська мотострілецька бригада зайняла оборону на його околицях. Намагаючись ліквідувати прорив у смузі 2-го Українського фронту, противник створив дві великі групи військ, перед якими було поставлено завдання зустрічними ударами з півночі, з півдня і сходу від Капітанівки й Тишківки в напрямку на Оситняжку зірвати наступ військ Червоної армії та відновити втрачені позиції. З цією метою північніше та західніше Пастерського (Черкаська обл.) та північніше Капітанівки були зосереджені частини 167-ї, 332-ї, 57-ї піхотних дивізій, мотополк "Германія" з танкової дивізії СС "Вікінг"; у районі Листопадового (Кіровоградська обл.), Златополя (Черкаська обл.), Каменєватки (Кіровоградська обл.) - частини 11-ї та 14-ї танкових дивізій, перекинуті з кіровоградського напрямку, а також частини 3-ї танкової та 106-ї піхотної дивізій. Перша група мала близько 50 танків, друга - до 70.
27 січня 1944 р. німецькі війська нанесли удар по підрозділах Червоної армії в районі Тишківки, Капітанівки, перерізали комунікації 5-ї гвардійської танкової армії, порушили зв'язок штабу армії з 20-им та 29-им танковими корпусами та штабу 20-го танкового корпусу з основними силами, чим поставили під загрозу зриву операцію з оточення корсунь-шевченківського угруповання.
До Звенигородки залишалося 25 км. Незважаючи на ситуацію, що склалася, 28 січня 1944 р. о 3:30 танкова група 20-го танкового корпусу в складі 155-ї танкової бригади (6 танків Т-34, 4 танки Т-70, 1 танк МК, 3 од. 482-мм мінометів, 1 трофейний танк "Пантера" і 70 осіб мотострілецького батальйону), 8-ї гвардійської танкової бригади (2 танки Т-34, 2 САУ-76) та80-ї танкової бригади (6 танків Т-34, 3 танки Т-70) вийшли в напрямку населеного пункту Звенигородка [13]. Зв'язок зі штабом армії підтримували по радіо, коли ж радіозв'язок перервався, командир 8-ї гвардійської танкової бригади гвардії, полковник В.Ф. Орлов узяв на себе командування всіма бригадами. Об 11:00 розвідка досягла Звенигородки, об 11:35 до Звенигородки зі сходу та південного сходу підійшла танкова група. У середині дня танкісти увійшли у місто.
З боку 1-го Українського фронту до участі в оточенні німецьких військ долучилася 6 танкова армія. Танкісти мали завдання спільно з 40-ю армією прорвати оборону противника і розвивати наступ на Звенигородку. Для його виконання командування 6 танкової армії створило рухому групу у складі 233-ї танкової бригади, 1228-го самохідно-артилерійського полку, мотострілецького батальйону і батареї винищувально-протитанкової артилерії. Її очолив заступник командира 5-го механізованого корпусу, генерал-майор танкових військ М.І. Савельєв [14].
Оскільки на початку операції більший успіх мали війська 27-ї армії, було вирішено ввести в прорив танкову групу в смузі цієї армії.
Увечері 26 січня 1944 р. група одержала завдання рухатися в напрямку Лисянки (Черкаська обл.). О 12:00 27 січня 1944 р. на ділянці 180-ї стрілецької дивізії 27-ї армії група перейшла в наступ. За день було пройдено 12 км. О 20:00 командування 5-го механізованого корпусу 6 танкової армії одержало радіограму з повідомленням про те, що рухома група, обійшовши Лисянку зі сходу та заходу, почала штурм. О 22:00 танкісти оволоділи селищем.
По дорозі на Звенигородку, у районі Ризиного, Тихонівки (Черкаська обл.), рухома група звільнила з оточення 136-у стрілецьку дивізію, полк 167-ї стрілецької дивізії та 6-ту

 
 

Цікаве

Загрузка...