WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Місце та значення Корсунь-Шевченківської битви серед операцій Великої вітчизняної війни (До 60-річчя визволення України) - Реферат

Місце та значення Корсунь-Шевченківської битви серед операцій Великої вітчизняної війни (До 60-річчя визволення України) - Реферат


Реферат на тему:
Місце та значення Корсунь-Шевченківської битви серед операцій Великої вітчизняної війни (До 60-річчя визволення України)
З кожним прожитим днем від нас все більше віддаляються ті грізні роки, коли фронти Другої світової війни двічі прокотились через українські землі. Вшановуючи пам'ять героїв, що перемогли ворога в лютому протиборстві, Україна цього року відзначає 60-ту річницю Великої Перемоги. Історіографія Великої вітчизняної війни одна із найчисельніших. Науковці та літератори також не обійшли своєю увагою Корсунь-Шевченківську стратегічну операцію. Безумовно, це одна із найяскравіших сторінок в історії визволення українських земель від німецько-фашистських загарбників. Науковці порівнювали цю битву зі Сталінградом, письменники називали її "льодовим побоїщем", "Каннами на Дніпрі" [1].
Проте, незважаючи на велику кількість літератури, присвяченій Корсунь-Шевченківській битві, історія зберігає ще багато "білих плям". Заідеологізована радянська література не розкривала історичної дійсності в повній мірі. По-сьогодні залишаються невирішеними питаннями про "ціну" нашої перемоги; достовірність та правдивість інформації радянських органів військового керівництва щодо успішного знищення оточеного угрупування ворога; основи морально-психологічної стійкості німецько-фашистського угрупування військ, особовий склад якого, на відміну від оточених під Сталінградом, не капітулював; відносно низький відсоток полонених в Корсунь-Шевченківській битві; число загарбників, яким вдалося вирватися з "Черкаського котла".
Ці питання потребують ґрунтовного історичного дослідження із залученням джерельної бази обох воюючих сторін. Таке дослідження виходить за рамки однієї статті. Тому автор поставив собі за мету висвітлити хроніку подій, що пов'язані з Корсунь-Шевченківською операцією, її результати та особливості.
Успішні дії військ 1-го Українського фронту південно-західніше Києва та 2-го Українського фронту північніше Кіровограда спричинили утворення виступу між суміжними флангами фронтів. Сили противника, котрі знаходилися на ньому, сковували дії радянських військ.
Німецьке командування намагалося за будь-яку ціну утримати Корсунь-Шевченківський (Звенигородсько-Миронівський) виступ, оскільки він був найзручнішим для відновлення позицій, втрачених в середній течії Дніпра. На ділянці Канів - Тинівка (Черкаська обл.) перед 1-им Українським фронтом тримала оборону 1-а танкова армія, на ділянці Канів - Каніж (Кіровоградська обл.) перед 2-им Українським фронтом - 8-а польова армія. Це були боєздатні війська, які тривалий час перебували на радянсько-німецькому фронті і мали великий досвід ведення бойових дій проти Червоної армії.
Проаналізувавши ситуацію, що склалася, Ставка Верховного Головнокомандування в директиві від 12 січня 1944 р. поставила перед військами двох фронтів завдання: "Оточити і знищити угрупування ворога в Звенигородсько-Миронівському виступі шляхом змикання лівофлангових частин 1 Українського фронту і правофлангових частин 2-го Українського фронту" [2].
Площа виступу між суміжними флангами 1-го і 2-го Українських фронтів становила більше 10 тис. км2 . Своєю вершиною виступ упирався в Дніпро в районі Канева і мав ширину біля основи майже 130 км [3].
На виступі оборонялися дев'ять піхотних і одна танкова дивізії, моторизована бригада, танковий батальйон, шість дивізіонів штурмових гармат, артилерійські та інженерні частини першої танкової та восьмої польової німецьких армій [4]. За іншими даними - одинадцять піхотних, дві танкові дивізії, моторизована бригада та полк піхотної дивізії, підсилені трьома дивізіонами штурмових і одним дивізіоном важких штурмових гармат, а також велика кількість артилерійських та інженерних підрозділів [5]. Середня чисельність піхотної дивізії становила 8,5 тис. осіб. Угруповання мало 1640 гармат і мінометів, 140 танків і штурмових гармат. Усі війська стояли в першому ешелоні, але північніше Умані та західніше Кіровограда у противника було близько восьми танкових дивізій, які він міг швидко перекинути на напрямки військ Червоної армії.
Німецька оборона мала глибину 6 - 8 км, складалася з опорних пунктів і взаємопов'язаних вузлів оборони, була слабкою в інженерному відношенні, але спиралася на щільний автоматно-кулеметний та артилерійський вогонь.
На суміжних флангах 1-го та 2-го Українських фронтів знаходилось двадцять сім стрілецьких дивізій та два укріплені райони, а також 3979 гармат і мінометів, 376 танків і самохідно-артилерійських установок. Середня чисельність стрілецької дивізії становила 4,7 тис. осіб. У резерві 1 Українського фронту в районі Білої Церкви перебувала Друга танкова армія, у другій половині січня 1944 р. розпочалося формування Шостої танкової армії; у резерві 2-го Українського фронту в районі Кіровограда знаходилась П'ята гвардійська танкова армія, у районі Знам'янки - П'ятий гвардійський Донський козачий кавалерійський корпус. Співвідношення сил сторін на початок операції було таким: піхота - 1,7:1; артилерія - 2,4:1; танки і самохідно-артилерійські установки - 2,7:1 на користь Червоної армії [7].
Загальний задум командування 1-го (командувач - генерал армії М.Ф.Ватутін) та 2-го (командувач - маршал Радянського Союзу І.С. Конєв) Українських фронтів в цілому відповідав директиві Ставки Верховного Головнокомандування від 12 січня 1944 р.: з двох боків прорвати німецьку оборону і, завдаючи зустрічних ударів під основу виступу в напрямку Шполи - Звенигородки (Черкаська обл.), через 3 дні після початку операції з'єднатися у Звенигородці, оточивши корсунь-шевченківське угрупування німецьких військ. Початок операції був призначений на 25 січня 1944 р.
Хроніку бойових дій в Корсунь-Шевченківській операції можна розділити на три етапи: перший - (25 - 28 січня) прорив німецької оборони та об'єднання рухомих груп 1-го та 2-го Українських фронтів в районі Звенигородки; другий - (29 січня - 3 лютого) створення суцільного зовнішнього та внутрішнього фронту оточення; третій - (4 - 17 лютого) бойові дії зі знищення оточеного супротивника та спроби німецьких військ вирватися з кільця.
Першими розпочали бойові дії війська 2-го українського фронту. Командування фронту планувало прорвати оборону ворога на 19-кілометровій ділянці в районі селищ Вербівка (Черкаська обл.) і Красносілки (Кіровоградська обл.) суміжними флангами 4-ї гвардійської (командувач - генерал-лейтенант О.І.Рижов) та 53-ї (командувач - генерал-лейтенант І.В.Галанін) армій, і в смузі останньої ввести в прорив 5-у гвардійську танкову армію.
24 січня 1944 р. з метою проведення розвідки, перейшли в наступ передові батальйони армій (по одному батальйону від кожної дивізії в 53-й армії, по два - в 4-й гвардійській армії). Раптова атака була успішною. В районі селищ Буртів і Райментарівки (Кіровоградська обл.) війська 53-ї армії, переслідуючи противника, просунулися вперед на 2 - 3 км [8]. У смузі 4-ї гвардійської армії передові батальйони 31-ї та 69-ї гвардійської стрілецькоїдивізій перейшли в наступ, зробивши по шість - вісім проходів у дротяних та мінних загородженнях, і до 9:30 оволоділи населеним пунктом Баландино (Черкаська обл.), а гвардійська стрілецька дивізія перейшла в наступ і до 18:00 звільнила с.Коханівка (Черкаська обл.). Використовуючи успіх 31-ї стрілецької дивізії, 5-ї гвардійська повітрянодесантна дивізія прорвала оборону ворога і вийшла на околиці селищ Калинівка та Радиванівка (Черкаська обл.), а 62-а гвардійська стрілецька дивізія захопила центральну частину с.Вербівка. У результаті силової розвідки війська 4-ї гвардійської армії просунулися вперед на 2 - 5 км, зайнявши 3 населені пункти. Отже, на ділянці 2-го Українського фронту війська 4-ї гвардійської і 53-ї армій прорвали тактичну оборону противника.
Головні сили обох армій перейшли в наступ 25 січня 1944 р. о 7:45, після 10-хвилинної артпідготовки. Головну смугу

 
 

Цікаве

Загрузка...