WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Йосип Племель. Сторінки біографії видатного вченого - Реферат

Йосип Племель. Сторінки біографії видатного вченого - Реферат

Племель. Він продовжував працювати в Чернівецькому університеті й у роки Першої світової війни, коли рух за незалежність Словенії від Австрії продовжував наростати. Після укладення договору Австрії з Німеччиною проти Антанти, боротьба за незалежність посилилася, призвівши до утворення у квітні 1915 р. Югославського комітету, що складався з біженців, якіпроживали у Парижі й Лондоні. У 1917 р. через політичні переконання Племеля уряд Австрії змусив його залишити Чернівці, і він перебрався на північ, у Богемію (Моравська). 20 липня 1917 р. Югославський Комітет разом з урядом Сербії у вигнанні видав Декларацію Корфу, яка проклала шлях до створення південнослов'янської держави сербів, хорватів і словенців. Королівство сербів, хорватів і словенців (яке в 1929 р. стало Югославією) було утворено 1 грудня 1918 р. Наприкінці Першої світової війни однією із змін карти Європи стало те, що Чернівці стали румунським містом.
Уряд Словенії утворив комісію для розгляду питання про відкриття університету в Любляні як Словенського і Племеля було призначено її членом. Фактично Люблінський університет було засновано у 1595 р., але створення Словенського університету був важливим кроком на шляху до незалежності Словенії. Люблінський університет повторно відкрився як Словенський у 1919 р., і Племель став його першим ректором. У цьому ж році Його також призначили на посаду професора математики факультету гуманітарних і математичних наук. Після Другої світової війни він працював на факультеті природничих наук и технології (FNT). Звільнився у 1957 р., після 40 років читання лекцій з математики.
Один з найвідоміших учнів Племеля в Любляні І. Відав згадує: "Приймаючи посаду в Люблінському університеті, Племель фактично приніс у жертву свою кар'єру вченого. У роки, проведені в Любляні, Племель в умовах дефіциту спілкування з науковим світом, професійного усамітнення, погіршення стану здоров'я, більше навчав, ніж створював нове"[2].
Переїзд Йосипа Племеля у 1919 р. до Любляни мав важливе значення для розвитку математики в Словенії: "Присутність Племеля в Любляні мала першочергове значення для розвитку математики й інших точних наук у Словенії. Кілька поколінь математиків здобули певні успіхи, навчаючись у нього. Він звичайно читав загальний курс математики і трирічний курс лекцій з диференціальних рівнянь, теорії аналітичних функцій і алгебри, включаючи теорію чисел"[2]. Будучи прекрасним педагогом, він підготував кілька поколінь математиків та інженерів. Найвідоміший його учень - Іван Відав.
Лекції з цих курсів стали основою для написання трьох підручників, опублікованих Словенською Академією природничих і гуманітарних наук (SAZU) після Другої світової війни: 1) "Теорія аналітичних функцій" (1953), 2) "Диференціальні й інтегральні рівняння. Теорія і застосування" (1960), 3) "Алгебра і теорія чисел" (1962).
Йосипа Племеля було обрано членом-кореспондентом JAZU в Загребі (Хорватія) у 1923 р., членом-кореспондентом SANU в Белграді у 1930 р. й дійсним членом SAZU з часу її утворення у 1938 р. У 1954 р. він одержав найвищу нагороду за дослідження в Словенії - Presernova nagrada Prize і в цьому ж році був обраний членом-кореспондентом Баварської Академії наук у Мюнхені.
У 1963 р. Люблінський університет присвоїв йому звання почесного доктора з нагоди 90-річчя. Племель був першим викладачем математики у Словенському університеті і в 1949 р. став першим почесним членом ZDMFAJ (Югославська спілка математиків, фізиків й астрономів).
Зазначимо, що Племель завжди читав лекції без конспекту (його у нього не було ніколи). Здавалося, він взагалі не готувався до лекцій спеціально. Насправді ж він готував лекції, ретельно обмірковуючи їх по дорозі з дому в Градичі до університету. Кажуть, що у студентів складалося враження, що він ніби створював матеріал, який викладав, на місці, й вони були свідками появи чогось нового. Він чітко й акуратно записував формули, чого й вимагав від студентів.
Йосип Племель був дуже уважний до мови, ретельно підбирав слова, очікуючи того ж від своїх студентів. Він заклав солідну базу для розвитку словенської математичної термінології, привчав студентів до чіткої, зрозумілої й логічної фразеології. Він говорив: "Інженер, що не знає математики, ніколи в ній не має потреби. Але якщо він її знає, то користується нею часто".
Племель вийшов на пенсію в 1957 р. 83-річним і помер у Любляні 22 травня 1967 р. (на 94 році життя). Його поховано у рідному місті Блед, де знаходиться будинок, який він заповів Спілці математиків, фізиків і астрономів Словенії. Сьогодні в ньому є меморіальна кімната одного із найвідоміших математиків Словенії. Бібліографія вченого включає 33 роботи, 30 з яких - наукові праці, що публікувалися в тому числі і в журналах, таких як: "Monatshefte f?r Mathematik und Physik", "Sitzungsberichte der kaiserlichen Akademie der Wissenschaften" у Відні, "Jahresbericht der deutschen Mathematikervereinigung", "Gesellschaft deutscher Naturforscher und ?rzte" у Вергандлунгені, "Bulletin des Sciences Mathematiques", "Obzornik za matematiko in fiziko" і "Publications mathematiques de l'Unіvеrsіtе de Belgrade".
Після того, як французький математик Шарль Еміль Пікар (1856-1941), член Паризької Академії Наук, відгукнувся про роботи Племеля, як про "два чудові мемуари", ім'я Племеля стало відомим у математичному світі.
Поталанило тим, хто мав можливість слухати його лекції. Його робота живе й нині, і буде жити навіть, коли будуть розв'язані усі проблеми математики.
Література:
1. Vidav Ivan. Josip Plemelj - on the centenary of his birth (Slovenian), Drustvo Matematikov, Fizikov in Astronomov SR Slovenije. Ljubljana,1973
2. Vidav Ivan. Josip Plemelj: on the twentieth anniversary of his death (Slovenian), Presekova Knjiznica 26 Drustvo Matematikov, Fizikov in Astronomov SR Slovenije. Ljubljana,1987
3. Bohtem Z. Josip Plemelj (on the occasion of the 25th anniversary of his death) (Slovenian), Obzornik Mat. Fiz. 39 (3) (1992), 65-71
4. Dobrovolskii V.A. Josip Plemelj (on the hundredth anniversary of his birth) (Russian), Uspekhi Mat.Nauk 28 6(174) (1973), 223-226
5. Kechkic J.D. On some forgotten results from the magister's thesis of Yu.V.Sokhotskii (Serbo-Crotian), in The present past (Serbo-Crotian), Istor. Mat.Mekh.Nauka 4 (Belgrade, 1991), 85-94
6. Krizanic F. Mathematics in Slovenia, An address given at the celebration of the centennial of the birth of Josip Plemelj (Slovenian), Obzornik Mat. Fiz. 21 (3) (1974), 5-8
7. Kurepa D. Josip Plemelj (Serbo-Crotian), Mat. Vesnik 5(20) (1968), 229-242

 
 

Цікаве

Загрузка...