WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Йосип Племель. Сторінки біографії видатного вченого - Реферат

Йосип Племель. Сторінки біографії видатного вченого - Реферат


Реферат на тему:
Йосип Племель. Сторінки біографії видатного вченого
Український народ, прагнучи бачити нашу державу розвиненою і багатою, повинен об'єктивно оцінювати уроки минулого, аналізувати проблеми сучасності, давати науковий прогноз і спроектувати модель майбутнього. Історична пам'ять - це уроки і критерії оцінок людей, процесів, тенденцій. Минуле дійсно важить багато, але ми маємо бачити історію не однолінійно, а в усій її повноті. Досліджуючи складну історію Української держави, її переломні періоди, які впливали на подальшу долю і розвиток країни у майбутньому, ми маємо подбати про цивілізоване ставлення до вчених-чужинців, які волею обставин опинилися на українській землі, працювали та прямо чи опосередковано своєю викладацькою та науковою працею сприяли розвитку науки нашого краю, прагненню громадян до знань. З цієї ж причини відкриті й розбудовані чужою владою університети слід розглядати, передусім, як осередки науки й освіти, а вже потім - як засоби ідеологічного панування, адже вони сприяли зародженню наших наукових традицій, зокрема математичних.
Важливе місце в історії започаткування математичної науки на належному рівні, створенні математичної школи і напрямків математичних досліджень, у доборі науково-педагогічних кадрів у Чернівецькому університеті належить Йосипу Племелю (1873-1967) - професору Чернівецького (1907-1917) та Словенського (1919-1957) університетів, члену-кореспонденту Югославської академії наук і мистецтв, а також Сербської, Баварської академій наук і дійсному члену Словенської академії наук, відомому математичній громаді світу.
Відсутність в українській науковій літературі біографії цього вченого та аналізу його наукової спадщини є певною прогалиною, яку деякою мірою ставить за мету заповнити подана робота.
Йосип Племель народився 11 грудня 1873 р. у Град-на-Блед, селищі на березі озера Блед, розташованому на північному заході Словенії, що знаходиться на північному заході від Любляни, на висоті 475 м. над рівнем моря у підніжжя Юліанських Альп. Батьком Йосипа - Урбан Племель - тесля, що господарював на маленькому клаптику землі, а матір - Марія Мрак. Батько помер, коли хлопчику минув рік, тож його матері довелося дбати про сім'ю в дуже важких умовах. Словенія на той час вже протягом 500 років, знаходилася під владою Австрійських Габсбургів однак приблизно в цей період словенці, серби і хорвати почали шукати шляхи здобуття незалежності від Австрії, обговорювали різні ідеї політичного союзу. Пізніше така політична атмосфера значно вплинула на кар'єру Племеля.
Незважаючи на важке фінансове становище сім'ї, Йосип здобув освіту, яка в майбутньому дозволила йому реалізувати свої здібності, котрі вчителі помітили ще в початковій школі. Після закінчення початкової школи Племель продовжив навчання в середній школі у Любляні (з 1886 по 1894 рр.), де за чотири роки навчання опанував всю шкільну програму з математики. Виявивши схильність до викладання, готуючи інших учнів до випускних іспитів, хоча був набагато молодший за тих, кого навчав. З п'ятого року навчання він почав вивчати математику "вищого" рівня. Окрім математики, Йосип цікавився природничими науками, особливо астрономією. Вже у середній школі він вивчав механіку небесних тіл як теоретично, так і практично, проводячи багато вечорів за спостереженням зірок і планет. Його зір був настільки гострим, що він міг бачити планету Венеру в денний час.
У 1894 р. Племель склав випускні іспити і вступив на факультет природничих наук Віденського університету для вивчення трьох улюблених шкільних предметів - математики, фізики й астрономії. Йому поталанило вчитися у відомих лекторів: професора з аналізу Густава Ріттера фон Есшеріха, а Леопольда Бернарда Гегенбауера (призначений професором у 1893р.), і Франца Мертена (призначений професором у 1894р.), які навчали його алгебри й теорії чисел. Лекції з фізики читав Людвіг Больцман - найвідоміший з його вчителів, що був призначений на кафедру теоретичної фізики у 1894, а лектором з астрономії - Едмунд Вейс. Племель займався науковими дослідженнями під керівництвом Есшеріха й у травні 1898 р. захистив докторську дисертацію під назвою "Про лінійні однорідні диференціальні рівняння з постійними періодичними коефіцієнтами".
Роки, проведені Племелем у Віденському університеті, були періодом політичних подій, що в майбутньому призвели до здобуття Словенією незалежності від Австрійського правління і наступного утворення Югославії. У той час у Словенії створювалися перші політичні партії і Племель підтримував їхні програми.
Після присвоєння докторського ступеня, Племель виїхав до Німеччини, де продовжив навчання в Берліні (1899/1900) під керівництвом німецьких математиків Фердінанда Георга Фробеніуса і Лазаруса Іммануеля Фукса, а потім у Геттінгені (1900/1901) під керівництвом Фелікса Христіана Клейна і Давида Гільберта, де лекції з теорії інтегральних рівнянь Фредгольма читав Холмгрен. Гільберт відзначав важливість теорії Фредгольма і з цього часу в Геттінгені розпочалися дослідження з цієї тематики. Племель зробив у них вагомий внесок і був одним з перших, хто досягнув значних успіхів у цьому напрямку.
У квітні 1902 р. його призначено приват-доцентом Віденського університету, а з 1906 р. - Племель став доцентом Віденського технічного університету. Проте Йосип Племель обіймав цю посаду один рік, оскільки в 1907 р. був призначений ад'юнкт-професором Чернівецького університету (можливо, за рекомендацією свого учителя професора Віденського університету Густава Ріттера фон Есшеріха), а в 1908 р. - професором математики. З 1912 по 1913 р. він обіймав посаду декана факультету.
Безсумнівно, з приходом Й.Племеля в Чернівецький університет розвиток математичної науки в ньому значно пожвавився. У ці роки він був зарубіжним членом Німецького математичного товариства, користувався авторитетом серед математичної спільноти Австрії, зробив вагомий внесок у розвиток математичної освіти й науки на Буковині. За його наукові розробки в галузі інтегральних рівнянь й теорії потенціалу, що були підсумовані та опубліковані в 1911 р. [1], Племеля визнано гідним нагороди Принца Яблоновські, а у 1912 р. - нагороди Річарда Ліебена. Остання нагорода присуджена вченому у Відні: " ... за видатні праці в галузі математики і прикладної математики, написані австрійськими математиками за останні три роки".
Справді, Племель вважався австрійським математиком. Проте, за іронією долі, він був вченим-математиком Австрії напередодні здобуття незалежності різними націями, що входили до складу Австрійської імперії. Ідею незалежності націй підтримував і

 
 

Цікаве

Загрузка...