WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Етногеографічна складова українознавчої терміносистеми - Реферат

Етногеографічна складова українознавчої терміносистеми - Реферат

мешкають на всій українській національній території. Вона розташована у центрально-східних районах Європи, прилягаючи до північних берегів Чорного й Азовського морів. Українці мешкають в усіх адміністративно-територіальних одиницях, в усіх міських і майже в усіх сільських поселеннях країни. Але територіальне розміщення українців є нерівномірним. Заселеність українцями лісостепової смуги та індустріалізованих районів степової смуги загалом більша, ніж південних та північних територій, а також гірського карпатського пасма. Більшість українців мешкає в містах. У центральній, північній та західній частині української національної території порівняно велику вагу становить людність сільських поселень, а також людність містечок, маленьких та середніх міст. У ХХ ст. в Україні активно формувалися групові системи розселення,найбільшою з яких є Київська агломерація.
Кримські татари, караїми, кримчаки, а також усі зарубіжні етнічні спільноти, представлені сьогодні в Україні, розташовані на національній території вкрай нерівномірно. Кримські татари, караїми й кримчаки розселені головним чином на Кримському півострові. Серед зарубіжних народів найширше представлені росіяни. Вони мешкають в усіх районах України, але надто маленька частка їхньої етнічної групи мешкає в сільській місцевості, і зосереджені вони переважно на сході й півдні країни. Для більшості найчисельніших етнічних груп характерним є розселення в одному або в декількох районах України. Більшість поляків розселена в Житомирській, Хмельницькій, Львівській областях; більшість угорців та словаків - у Закарпатській області; більшість румунів - у Чернівецькій та Закарпатській областях; більшість молдован - в Одеській та Чернівецькій областях; болгар - в Одеській та Запорізькій областях; гагаузів - в Одеській області; греків - у Донецькій області; білорусів - у Криму та на Донбасі, турків - у Криму. На сучасний стан розселення етносів в Україні великий вплив справили зворотна міграція та етнічна асиміляція чужинців.
Розгляд лише кількох етногеографічних термінів переконує нас у тому, що група етногеографічних термінів хоч і невелика чисельно, проте надто важлива складова частина українознавчої терміносистеми. Адже стосується вона підвалин українського етносу й української нації - географічного розміщення й територіальної організації українського етносу в світі, корінних та прийшлих етнічних спільнот в Україні.
Формування державного кордону України відбувалося у зв'язку з етногеографічною реальністю, яка змінювалася деякою мірою й через пересування державних кордонів. Певні властивості етногеографічної будови української нації створювали в минулому і продовжувати створювати сьогодні неабиякі політичні проблеми. Відповідно, етногеографічні терміни часто використовуються і в політологічних текстах, зокрема в етнополітології. Багато термінів, що існують в етногеографії, активно вживаються і в інших науках, які (так само, як і етногеографія) є джерелом збагачення системи українознавчих термінів, - у демографії, соціології, лінгвістиці, культурології, історичних науках, де вони сприймаються як свої. Оскільки в одне слово чи словосполучення в різних науках інколи вкладають інший зміст, виникає омонімія серед українознавчих термінів. А про синонімію годі й говорити - це вельми поширене явище. Однак першість етнічної географії на тлумачення певного кола термінів є природною.
У зв'язку з важливістю етногеографічної складової для українознавчої терміносистеми низку етногеографічних термінів буде внесено не лише до понятійно-термінологічного енциклопедичного словника "Українознавство", але й до термінологічного довідника "Україна - етнос", укладання якого здійснюється в 2006 р. співробітниками відділу української етнології НДІУ на виконання наукової роботи за державною бюджетною темою: "Дослідження етнічної історії українського народу та науково-методичне забезпечення вивчення її в середній та вищій школі".
Література:
1. Волобуєв В. Етногеографія // Малий етнополітологічний словник. -- К.: МАУП, 2005.
2. Географічна енциклопедія України: В 3-х т. -- К., 1989-1993.
3. Дністрянський М. С. Кордони України. -- Львів: Світ, 1992.
4. Етногеографія. // Мала енциклопедія етнодержавознавства. -- К., 1996. -- С. 61.
5. Карта етнічного складу населення України. -- К., 2003.
6. Колонізація України // Політологічний енциклопедичний словник - К.: Ґенеза, 1997. -- С.161.
7. Крип'якевич І. Історія української колонізації // Географія українських і суміжних земель. -- Львів, 1938.
8. Кубійович В. Положення, границі й територія України.; Кубійович В. Національні відносини.; Кузеля З. Племінний розподіл і етнографічні групи // Енциклопедія українознавства. Загальна частина. Перевидання в Україні. (Репринтне відтворення видання 1949 р.) -- К., 1994.
9. Кубійович В. Територія й людність українських земель. -- Львів, 1935.
10. Максименко Ф. Межі етнографічної території українського народу // Бібліотечний збірник. -- 1927. -- № 3.
11. Наулко В. І. Етнічний склад населення Української РСР. Статистико-картографічне дослідження. -- К., 1965.
12. Огляд національної території України // Степан Рудницький. Чому ми хочемо самостійної України? -- Львів: Світ, 1994.
13. Рафальський О. О. Національні меншини України у ХХ ст.: Історіографічний нарис. -- К., 2000.
14. Сергійчук В. Етнічні межі і державний кордон України. -- К., 2000..
15. Трощинський В. П., Шевченко А. А. Українці в світі. -- К., 1999..
16. Украинская ССР. Этническая карта // История Украинской ССР. -- К., 1985.; В 10 т. Т.10: Украинская ССР в условиях развитого социализма (60-е - начало 80-х годов).
17. Україна - Етнос. Наук. бібліогр. дов-к з етнологічних та дотичних до них проблем українознавства / Укл. Фігурний Ю. С., Чирков О. А. -- К., 2005. -- 202 с.
18. Чирков О. А. Слабкі місця сучасної українознавчої термінології (за текстами навчальних програм з українознавства) // Українознавство. -- 2002. -- № 3. -- С. 79-81.
19. Чирков О. А. Чи відновлять народи України втрачену чисельну перевагу в Криму? (Сучасні та можливі майбутні зміни етнічної будови людності Кримського півострова) .-- К., 2006.
20. Чирков О. Вплив зовнішньої міграції V-ХХ ст. на сучасну етнічну мозаїчність людності України // Українознавство.-- К., 2002. --Ч. 1-2. - С. 215-220.
21. Чирков О. Втрачені землі (порівняння "національної території України", визначеної С. Рудницьким на початку 1920-х р. з сучасною державною та етнічною українською територією) // Україна просторова в концепційному окресленні Степана Рудницького. Монографія. -- К., 2003. -- С.131-141.
22. Этногеография // Этнография и смежные дисциплины. Этнографические субдисциплины. Школы и направления. Методы. -- М., 1988.

 
 

Цікаве

Загрузка...