WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Енциклопедія українознавства за редакцією В.Кубійовича у становленні та розвитку науки самопізнання - Реферат

Енциклопедія українознавства за редакцією В.Кубійовича у становленні та розвитку науки самопізнання - Реферат

до 60-х рр. XX ст. Звичайно, життя й наука не стоять на місці. Тож у виданні того часу певні положення та факти уже застарілі, потребують змін або уточнень, бо відбивали той рівень розвитку науки і життя, коли ця праця створювалась. Тому з'явилася потреба у зміні та доповненні ЕУ з урахуванням змін та досягнень у науці й житті за останні десятиліття. Необхідно внести нові дані про сучасний стан в Україні. Керуючись благородними намірами розбудови нової України й усвідомлюючи необхідність заповнення духовного вакууму, сучасна українська інтелігенція, політики й громадські діячі підтримали ідею перевидати Енциклопедію Українознавства. Було створено видавничий комітет, який очолили 3 співголови - Іван Гель, Микола Жулинський і Олег Романів. Залучено також цілий ряд знаних в Україні та поза її межами вчених і суспільно-культурних діячів. Серед фундаторів-меценатів перевидання ЕУ такі відомі підприємства та організації, як "Львівенерго" (генеральний д-р З.Буцько), Дрогобицький нафтопереробний завод (генеральний д-р М.Католич), обласний Ощадбанк (директор О.Рибай), фірма "Світанок" (генеральний д-р Р.Чайковський), виробниче об'єднання "Полярон"(генеральний д-р О.Чаус) та ін. Завдяки їхній допомозі у 2003 р. вийшов додатковий 11-й том Енциклопедії Українознавства. Він складається з 3-х частин, що містять 178 нових статей. У першій частині однією з найважливіших є стаття "Історія України", в якій у стислій формі висвітлюються події на українських землях від найдавніших часів до сьогодення. Вона поділена на 10 розділів-періодів, характерних для буття українського народу. Особливу увагу в ній приділено другій половині XX ст. [4, 8].
З інших історичних статей, які є оригінальними й цікавими, назвемо такі: Гетьманський рух, світові війни, погроми, Чернігово-Сіверська земля, Єрусалим, Надволжя, Північна Слобожанщина, Москва, Німеччина; з соціології - нація, родина, селянство, соціалізм; з економіки - хліборобство, електроенергія, фінанси, оренда тощо. Знайомимося також із загальними статтями: українці, україністика, українознавство, українсько-російські культурні відносини. Головний редактор її - проф. В.Кубійович, більшість статей була ним запрограмована.
Друга частина ЕУ це Виправлення і Доповнення. Тут подано припущення щодо помилок в опрацьованих попередніх 10-ти томах, а також доповнення щодо дат, місця народження і смерті (там, де їх не було) та інших біографічних відомостей згадуваних осіб. Доля декого з них до 1990 року не була відома, і тільки зараз із відкриттям раніше закритих архівних фондів є можливість знайти ці відомості. У написанні статей до цієї частини взяли активну участь С.Янів, Н.Ясинчук, В.Коптілов за планом І.Кошелівця.
В кінці подано список фундаторів ЕУ за алфавітом, який склав Іван Корестіль. Передмову до нього написав Атанас Фіголь [4, 9].
Паралельно з підготовкою 11 -го тома НТШ в Європі розроблено план перевидання 3-х томів ЕУ-1 і 10-ти ЕУ-2 масовим тиражем в Україні. Загальну частину ЕУ-1 перевидав у 1994р. Інститут Української археографії АН України, а словникову частину ЕУ в 10-ти томах упродовж 1993 - 2001 рр. видало НТШ у Львові.
Значення ЕУ в тому, що вона залишається витвором вільної української наукової думки, акумулює життєвий, політичний і фаховий досвід своїх авторів, їхню любов до рідного краю і надії на його відродження як вільної і незалежної держави. Вона сприяє становленню українознавства як цілісної інтегративної системи знань про Україну та українців, супроводжує активізацію українознавчих досліджень, сприяє ознайомленню зарубіжної громадськості з відомостями про Україну. ЕУ - одна із найвагоміших праць зарубіжного українознавства, яка творчо використовується для підготовки нових енциклопедичних та наукових праць з українознавства, благотворно впливає на формування національної самосвідомості українців. Сьогодні необхідно дати інформацію про сучасних діячів науки, культури, літератури, політики, економіки, мистецтва, дані про яких шукає кожен, хто цікавиться сучасним науковим, громадсько-політичним та культурним життям в Україні.
Тепер, коли видані УРЕ, Енциклопедія етнодержавозавства, Енциклопедія етнокультурознавства, Енциклопедія сучасної України, Енциклопедія історії України, постала необхідність підготувати нове видання Енциклопедії українознавства, в якій було б вірно висвітлено українознавство як наукову систему знань, звернено увагу на історію становлення і розвитку українознавства, його періодизацію, методологічні та теоретичні засади науки.
Світ почав усвідомлювати велич духу та історичну місію нашого народу, і вже не може обходитися без України. Тому вкрай необхідно, щоб Енциклопедія українознавства дійшла до якомога ширшого кола читачів і не лише в Україні, щоб вона стала надбанням кожної національної бібліотеки в усіх країнах світу, в усіх посольствах зарубіжних країн у Києві, в українських посольствах за кордоном, міністерствах, інституціях, причетних до формування внутрішньої та зовнішньої політики України, у наукових та навчальних закладах. Енциклопедія повинна стати настільною книгою у формуванні національної свідомості української молоді на основі філософії українознавства, об'єктивним джерелом знань про Україну, які відповідають національним потребам та інтересам українського народу.
Література:
1. Блокгауз Ф., Зфрон Й. Энциклопедический словарь в 86 книгах й 4 дополнениях (1860 - 1907).
2. Енциклопедія Українознавства. - Т. 1 - 10,11 т., додаток. - Львів: НТШ у Львові.
3. Енциклопедія, або Тлумачний словник наук, мистецтв і ремесел (фр.) // За ред.Д.Дідро, Ж. - А. д'Аламбера (1751 - 1780).
4. Жуковський А. Вклад Олександра Оглоблина в Енциклопедію Українознавства // Український історик. - № 1 - 4. - 1995. - С.209 - 220; Йогож. Передмова до одинадцятого тому // Енциклопедія українознавства. Т. 11. - Львів: НТШ,2003. - С.8 - 10.
5. Кошелівець І. Володимир Кубійович //Літературна Україна. - 1992. - № 22. - С.5.
6. Кубійович В. Наукове товариство ім. Шевченка у 1939 - 1952 р. // Український історик. - 1973. - № 1 - 2. - С. 1 - 35.
7. Кузеля Зенон. Дотеперішні українські енциклопедії// ЕУ. - Мюнхен; Нью-Йорк, 1949. Т.1. - С.9 - 11.
8. Одарченко П. Видатні українські діячі: Статті, нариси / Передмова Р.Харчук. - К.: Смолоскип, 1999. - 322с.
9. Романів О. Універсальний лексикон "народу, що вгору йде" (До завершення перевидання ЕУ-2" // Енциклопедія українознавства. Т. 11. - Львів: НТШ, 2003. - С. 5 - 7; Його ж. Незнана українська енциклопедія // Вісник НТШ. - 1992. - №4. - С.12 - 13.
10. Українська Загальна Енциклопедія. - Книга Знання // За ред. І.Раковського. У 3-х тт. - Львів-Станіслав-Коломия, 1930 - 1935.

 
 

Цікаве

Загрузка...