WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Екологічна політика в Україні: проблемні питання та підходи до їхнього розв'язання. 1990 – 2000 роки - Реферат

Екологічна політика в Україні: проблемні питання та підходи до їхнього розв'язання. 1990 – 2000 роки - Реферат

закриття ЧАЕС. У 1996 р. був закритий перший енергоблок ЧАЕС. У липні 2000 р. у Берліні відбулася конференція країн-донорів, де були оголошені конкретні внески країн "великої сімки" , адже для повного виведення ЧАЕС з експлуатації - потрібно було біля 700 млн. доларів [20]. 27 вересня 2000 р. вийшов указ Президента України "Про заходи, пов'язані із актом закриття Чорнобильської атомної електростанції" було створено спеціальний організаційний комітет з підготовки й проведення зазначених заходів.
15 грудня 2000р. Україна здійснила акцію величезного природоохоронного й загально історичного-значення: відбулося офіційне закриття Чорнобильської атомної станції - історичний крок нашої держави на шляху поліпшення екологічної безпеки в усьому світі, Проте, залишається іще розв'язання усіх супутніх цьому складному процесу проблем, яке потребуватиме ще кількох років та величезного обсягу фінансових і матеріально-технічних ресурсів.
В надрах об'єкту "Укриття" знаходиться близько 200 тонн залишків ядерного палива, і через недоступність багатьох приміщень і високі радіаційні поля неможливо остаточно визначити місцезнаходження всього палива. В об'єкті постійно відбуваються руйнівні процеси, старіють його будівельні конструкції, зростає ймовірність їх локального обвалення. Отже, "саркофаг" потребує термінової заміни. 18 квітня 1997 р. було затверджено міжнародний проект перетворення об'єкта "Укриття" на екологічно безпечну систему - "Shelter Implementation Plan"(так званий проект SIP), розроблений спільними зусиллями урядів та спеціалістів України і держав "великої сімки". Реалізація проекту SIP при оціночній вартості у 2 - 2,5 млрд. доларів розраховане на 35 - 50 років. У травні 2004 р. Європейський банк реконструкції та розвитку (ЄБРР) оголосив тендер на будівництво нового безпечного укриття над зруйнованим четвертим енергоблоком ЧАЕС. Нове укриття у формі арки заплановано зібрати у безпечній зоні біля 4-го енергоблоку і потім спорудити над старим "Укриттям". Планується, що нове укриття забезпечить герметичність реактора, як мінімум, на 100 років. План "Укриття" фінансується через однойменний чорнобильський фонд , котрим керує ЄБРР [21].
Окрім Чорнобильської, в Україні існують й інші екологічні проблеми, що чекають на своє розв'язання. Екологічна реформа здійснювалась у складній економічній ситуації. Звернення до Президента, Верховної Ради й Уряду України під назвою "Відвернути екологічну катастрофу" надіслали у лютому 1993 р. учасники наради працівників державних природоохоронних органів. В ньому пропонувалося сконцентрувати асигнування, що виділяються на природоохоронну діяльність, в окремому розділі бюджету, і надати Мінприроди України можливість регулювати їх використання. Та в бюджеті на 1993 р. зберігся давній відомчий підхід, який себе дискредитував. Бюджетних асигнувань в Україні на 1993 р. було виділено всього 3 млрд. 275 млн. грн. (для порівняння: в Англії на екологічні цілі було закладено 7,8 млрд. фунтів стерлінгів - третина бюджету на оборону) [22].
В Україні все частіше ставиться питання еколого-економічної кризи, вихід з якої не можна знайти традиційними методами управління через адміністративно-правові важелі. Нове екологічне мислення включає екологізацію економіки. Природні ресурси слід розглядати як національні економічні ресурси, що використовуються у виробництві і мають відповідну вартість, яку необхідно компенсувати. Виходячи з цього, доцільно: створити механізм визначення вартості природних ресурсів і платити за їх використання; впровадити пільгове оподаткування ресурсозберігаючих і екологічно чистих технологій; ввести економічні санкції за забруднення природних ресурсів.
Слід підкреслити, що наша країна володіє дивовижною скарбницею природних ресурсів. Це - важливий фактор та передумова економічного розвитку. Не всі країни Заходу, навіть найбільш індустріально розвинені, могли б похвалитися наявністю такої кількості та розмаїття природних копалин, які існують в Україні (величезні запаси залізної руди, родовища марганцевої руди, поклади вугілля, сірки, запаси озокериту, торфу, граніту, лабрадориту, тощо). Так, одна з країн "великої сімки" - Японія під час здійснення "економічного дива" не мала такого багатства природних ресурсів і переважну більшість змушена була імпортувати з-за кордону. Сьогодні для України надзвичайно важливо зуміти розумно розпорядитися дарами природи, вміло використати цей сприятливий та надзвичайно вагомий чинник в ході проведення реформ економічного розвитку. Міністерство охорони природи України виступало за розробку цілісного пакету екологічних законів України. Зокрема, Уряду було представлено проект плану першочергових заходів покращання екологічної обстановки в Україні на 1992 - 1995 рр. У 90-і роки ХХ ст. розпочався й здійснювався перехід від адміністративних до ринкових методів управління природоохоронною діяльністю. Запроваджувалася спеціальна плата за використання природних ресурсів і забруднення довкілля, нова система фінансування й кредитування природоохоронних заходів. Впровадження еколого-економічних заходів створювало стимули до раціонального використання природних ресурсів, а також реальні джерела фінансування природоохоронної діяльності:
o запроваджено систему платежів за використання природних ресурсів (надра, лісові, водні ресурси, диких тварин);
o удосконалено механізм формування і стягнення платежів за забруднення навколишнього середовища;
o з 1994 р. у складі Державного бюджету України введено окремий розділ "Охорона навколишнього природного середовища та ядерна безпека", чим передбачено видатки на охорону і раціональне використання водних, мінеральних, земельних ресурсів, створення лісових насаджень і полезахисних смуг, збереження природно-заповідного фонду, утримання місцевих природоохоронних органів;
o починаючи з 1992 р., в Україні побудовано систему державних цільових фондів охорони навколишнього природного середовища на загальнодержавному та місцевому рівнях, які з 1998 р. ввійшли до складу відповідних бюджетів [23].
Створений еколого-економічний механізм, що передбачає плату за природні ресурси й плату за забруднення, забезпечує такий рівень економічного впливу на підприємства, коли забруднення довкілля стає невигідним. Здійснюється реформаційний перехід від адміністративно-командних на нові економічні методи регулювання природокористування, тим самим природні ресурси вводяться до повноцінного економічного обігу, створюються стимули до їх збереження, охорони і відтворення. Економічні важелі дають можливість перейти від принципів плати за фактом забруднення до використання принципів "запобігання забрудненню", до критеріїв екологічної безпеки, побудованих на оцінці екологічних ризиків.
Важливим здобутком є створення ефективної системи державного управління природокористуванням і природоохоронною діяльністю, що відповідає досвіду розвинених країн з ринковою економікою.Створено Державну екологічну інспекцію, службу екологічного контролю на державному кордоні - разом з

 
 

Цікаве

Загрузка...