WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Верховинщина як центральний район Гуцульщини - Реферат

Верховинщина як центральний район Гуцульщини - Реферат

"визволителі", надолужили і доповнили німецько-фашистські завойовники. Невдовзі після встановлення німецького окупаційного режиму у Жаб'ю та навколишніх селах набувають й поширення злочинні акції німецько-фашистських окупантів - повсюдно відбуваються арешти і розстріли українських патріотів, запроторення на каторжні роботи до Німеччини, накладають в неймовірно великі розміри поставок сільськогосподарської продукції, забороняється забивати худобу для власних потреб тощо. Проводяться злочинні акції німецько-фашистських окупантів проти духовенства грекокатолицької церкви. У липні-серпні 1941 р. були арештовані та згодом розстріляні священики Жаб'ївської церкви - П. Витвицький та Черемошнянської А. Наконечний. Вимушений був переховуватися до кінця німецької окупації дяк Верхньоясенівської церкви, після повітовий провідник ОУН, П. Голдищук. Це раз спростовує фальсифікації радянських "учених" та "ідеологів" і декого з сучасних їх послідовників про нібито якусь спільність Греко-католицької церкви і німецького фашизму, їх співпрацю.
Жителі Жаб'я та навколишніх сіл вели боротьбу проти німецько-фашистського окупаційного режиму. На весні 1943р. у Жаб'ю місцевими жителями убито коменданта німецької поліції. Особливо ця боротьба набуває посилення у наступному 1944 р., коли тут почали діяти сформовані повстанські сили ОУН-УПА. Ними весною 1944р. у Жаб'ю роззброєно майже півтисячний загін угорських фашистських військ. Наприкінці червня 1944 р. в урочищі Лустун біля румунського кордону відбувся майже цілоденний бій сотні УПА з чималим німецьким військовим формуванням, у результаті якого окупантам нанесено чималих втрат у живій силі та технічному озброєнні. 15 серпня 1944 р. в сусідньому із Жаб'єм селі Красноїлі протягом дня відбулись два тривалі бої формувань УПА, що дислокувались на окраїні села Голів, під г. Скуповою, з великими військовими формуваннями угорських фашистських військ, які часто вривались на територію села Красноїлля і чинили знущання над його жителями, грабували в них худобу та інше майно.
У ході боїв лінія радянсько-німецького фронту поступово відступала на Захід і вже 17 вересня 1944 р. Жаб'є було заняте радянськими військами. Тобто здійснено акт визволення від німецько-фашистських загарбників. Проте це визволення носило більш декларативний, ніж реальний характер, оскільки більшовицько-радянський режим в ході війни не змінив своєї довоєнної суті, а залишився тим суспільно-державним тоталітарним, яким був до війни. Тому визволення Жаб'я та його навколишніх сіл, як і всіх західноукраїнських земель, і взагалі України, від німецько-фашистських окупантів, призвело тут до нового закабалення в результаті насадження на визволених від німецьких фашистів територіях режиму більшовицько-радянської тоталітарної системи. Радянськими "визволителями" було відновлено по суті всі ті злочинні дії, які чинились тут до війни, лише в післявоєнні часи вони велись ще більше масштабно.
Продовжувались арешти, запроторення в тюрми, концтабори, розстріли, депортації, пограбування майна, підпали осель тощо. Це не могло не викликати масових обурень, гніву, протесту та дій опору у якнайширших мас людей. Головною силою цього опору була Українська Повстанська Армія, ряди якої повсюдно зростали та підвищувався рівень бойовистості їх формувань. Жаб'ї зосереджувалися чималі повстанські сили які завдавали чималих втрат більшовицько-радянським формуванням.
Так у результаті бою 31 серпня 1944 р. у с. Яблуниця групою УПА розгромлена група 12 московських парашутистів, 10 лютого і 20 лютого 1945 р. відбулись цілоденні бої УПА з більшовицько-радянськими каральними формуваннями на території с. Сеньківське та неподалік гори Круглої Бої завершились великою поразкою енкаведистських військ. Протягом осені й зими 1944-1945рр. бої та інші акції національно-визвольних змагань, у центрі та селах Верховинського району відбувалися постійно.
Жаб'є стало "столицею" самовідданої боротьби проти більшовицько-радянського режиму протягом 2-ої пол. вересня 1944 - 1-ої пол. квітня 1945 рр., тобто більше півроку . У жодному селі не було сільської ради, там по суті підпільно діяли станиці повстанської Української влади та знаходились і діяли формування ОУН-УПА, кущі самооборони тощо. Уся діяльність створених районних структур, зводилась до здійснення терористичних акцій, арештів, убивств, підпалів садиб громадян та інших злочинів. І лише на весні 1945 р., коли більшовицьким режимом в Карпати було закинуто понад 40 тис. військ, повсюдно здійснено каральні операції, якими завдано великих втрат національно-визвольним змаганням взагалі й на території самого Жаб'я зокрема, тут почали створюватись органи більшовицького режиму - сільські ради, насаджуватись у селах військові гарнізони та формуватись їм підручні групи так званих стрибків тощо.
Проте боротьба за незалежність тут продовжувалася у наступні роки - аж до осені 1955 р. І лише восени 1955 р. більшовицькому режиму в результаті посилених кагебістських операцій вдалось знищити останні підпільні осередки українських повстанців, що до того часу діяли в центріГуцульщини, навколо Жаб'я (Верховини), зокрема в селах Красноїлля, Голови, Замагора, Перехресне, Ясенів, Буковець, в той час, як в інших місцевостях України більшовицькому режиму вдалося розгромити повстанські угрупування ОУН на початку 50-х р.
І тут склалась унікальна ситуація, коли за 10 післявоєнних років СРСР укріпився на одній шостій суші планети, оволодів виготовленням атомної зброї, підпорядкував своєму впливу ряд держав Європи та Азії, перетворився на велику в мілітарну силу і став серйозною воєнною загрозою для всього світу, він лише на 11-му році після Другої світової війни досяга своєї мети - остаточно розгромив національно-визвольні змагання за незалежність України в центрі Гуцульщини, на Верховинщині.
Це, безперечно, не було випадковим, несподіваним, а мало свою закономірність, історичне підґрунтя, закладено тривалого боротьбою проти соціального і національного поневолення краю іноземними колонізаторами. Що стосується Гуцульщини, то тут завжди, на всіх історичних етапах, боротьба за волю України одержувала свій відгомін, який набирав особливого загострення, тривалості та національно-патріотичної спрямованості й передавався наступним поколінням як історична пам'ять.
З проголошенням незалежності України ця історична спадщина стала дорогоцінним надбанням для нинішнього покоління у здійсненні національно-культурного відродження і розвитку краю та розбудови Української незалежної держави. Верховина (колишнє Жаб'є) залишається "Гуцульською столицею", центром добрих справ, які тут зароджуються, розвиваються, одержують своє практичне втілення та поширюються на території всього Гуцульського регіону та за його межами. Нині Верховинщина за своїм соціально-культурним розвитком та збереженню самобутності етнокультурної та історичної спадщини Гуцульщини займає особливе місце. А це, у свою чергу, є необхідним ґрунтом для обнадійливих перспепектив щодо інтенсивного тут розвитку туристичної галузі, ремесел культурно-мистецького призначення, виробництва екологічно чистих продуктів, що вимагає і вимагатиме державної підтримки з боку різного рівня структур держави.

 
 

Цікаве

Загрузка...