WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Відродження села - відродження українського духу - Реферат

Відродження села - відродження українського духу - Реферат

освоєнні індустріальних тем, не позбулася селянського світовідчуття. Плужанська борозна поглибилася у творчості Ліни Костенко, Василя Симоненка, Михайла Стельмаха, Григора Тютюнника, Миколи Вінграновського та багатьох інших. Жоден алхімік "всєчєловєчєства" розщепленим атомом почуття не звеличить оселю нашої душі. Вона повниться природними звуками,запахами, барвами довкілля, виспіваним предківським словом. Не прижилася комункультура, не закоріниться й маскультура. Наперекір споживацьким тенденціям літературну ораницю не занедбають молоді плугатарі" [19].
А тепер, на закінчення, кілька міркувань практичного характеру. Для духовного відродження села потрібне економічне підґрунтя. Держава повинна допомогти селянам стати на ноги фінансово, інакше втеча з села молоді буде продовжуватися, що загрожує не тільки існуванню народних звичаїв, народної - національної - культури, але й існуванню української незалежної держави. Про сучасний стан села із сумом пише журналістка Оксана Бондарук: "Сільське життя в Україні, про яке століттями писали прозаїки й поети, залишається майже таким же спокійним та ідилічним у деяких відношеннях, як за часів Шевченка та інших його літописців. І саме в цьому, можливо, й криється проблема життя у більшості сіл України, бо воно, хоча дещо звільнене від міського напруження, також віддалене від деяких переваг та можливостей міста. Кількість сіл, в яких немає ані дітей, ні молодих людей, постійно зростає. Сумно, але багато українських сіл перетворилося на почекальню смерті [20].
Про необхідність аграрної реформи в Україні мова йшла майже відразу після здобуття незалежності, однак реально до цього ще не дійшло. Недавно у Міністерстві Аґроіндустріяльного Комплексу відбулася конференція під проводом Голови Верховної Ради Володимира Литвина та міністра Олександра Баранівського з участю представників Всеукраїнського Об'єднання Сільськогосподарських Організацій. Під час конференції, як сказано у звіті, "усі учасники погодилися, що села знаходяться в дуже поганому стані..."
Григорій Панасюк, голова сільськогосподарської компанії "Перемога" у своєму виступі сказав: "Сфера соціального розвитку стоїть тут на найнижчому рівні..." Її не можна поліпшити без поважного фінансування... Люди залишають села в пошуках кращого життя, подалі від примітивних умов, у пошуках постійного заробітку... "Земля повинна належати тим, хто її обробляє - це був основний принцип реформи в цій галузі.., однак, майже 30 відсотків сільського населення сьогодні складають старші люди й пенсіонери, їм не під силу обробляти великі ділянки землі".
І далі: "Одне з найважливіших питань: як притягнути людей до села... Ані вчителі, ані лікарі не хочуть їхати в села, їм потрібна якась спонука, якась компенсація за відсутність добрих доріг, газопроводів... В одному університеті 150 студентів зголосилося поїхати працювати на село, або відкрити там бізнес, але для цього вони вимагали 20 тисяч долярів, щоб там влаштуватися".
З другого боку, довідуємося й про деякі позитиви: "Україна має отримати 1,7 мільйона долярів від Японії на розбудову найбідніших сільських місцевостей... Селяни вже засіяли 99% землі... Україна наміряється надати допомогу сільському господарству в розмірі 1,14 мільярдів долярів, щоб бути прийнятою до Світової Торгової Організації [21].
Це остання, мабуть, найбільш втішна вістка. Отже, будемо сподіватися, що економічне відродження села йтиме у парі з культурним, і це сприятиме повному відродженню українського духа, до якого стрімить новозаснований "Плуг".
Відгуки і зауваги
1. Творчість новітніх "плужан" - це романтична ностальгія за минулим.
Відповідь: Українці всі в душі романтики, отже така творчість їм завжди імпонуватиме.
2. Не всі, згадані Іванченком письменники, мають "селянський світогляд", зокрема, Ліна Костенко.
Відповідь: Йдеться про те, що вони "не позбулися" такого світогляду, хоч "освоїли" індустріальні теми.
3. Сумнівно, щоб "плугатарі" змогли подолати сьогоднішню маскультуру.
Відповідь: Поживемо - побачимо. Усяка мода - тимчасова.
4. Занепад села - явище глобальне. Зокрема в Америці, в Європі (ще з XIX ст.).
Відповідь: Так, але водночас спостерігаємо рух із міста до села (влітку плекають городи).
5. Проблема села: хто володіє землею?
Відповіді не було. Ця проблема не розв'язана, багачі скуповують землю, будують що хочуть.
Цікавий поетичний відгук знаходимо в наступному вірші, який "написався" після мого виступу про "Плуг" і село:
АСЯ В УРВАНІ 2005
Скрипить старезна фіртка при хатині,
Під латаним дахом лишилось двоє.
Пригріло сонце кучеряві дині,
І бджіл знова заклубилися рої.
Здавалось-би ідилія наново:
Село, сади - та тільки всюди тиша -
Кудись у світ злетіла радість слова -
Лиш вітер в хмарах чиюсь долю пише.
Лелеки не сідають вже на стріху,
І не співають вже спудейські хори,
Та голос Твій нам забренів на втіху:
Жевріють знов далекі семафори!
Література:
1. Словник української мови, Академія Наук УРСР, "Наукова думка", Київ, 1974, т. V, ст. 176 (далі "Словник").
2. Борис Грінченко, Словарь української мови, Київ, 1908, т. 11, ст. 516.
3. Словник, т. V, ст. 174.
4. Див. Дуже інформативну статтю Марті Трофименко "Евразійська загроза і "гнучка географія", в колонці Наукового товариства ім. Шевченка, "Свобода", п'ятниця, 8 липня 2005р., ст.5, 24.
5. AUR # 492, Мау 25 - Ukraine's Political Rift Bad News for Russian and the West (...).
1. Paris. - Ukraine has finally outgrown ist deseed-long, East-West identity crisis. Ukrainians are no longer wondering whether to turn to Moskow of Washington for prosperity. They're wondering whether they need the rest of the world at all. (Angela Charlton, Columnist, RIA Novosti, Moscow, Tuesdey, May 24, 2005) Анджела Чарлтон, журналістка, "Новости", Москва, 24 травня 2005 (переклад з англійської мій).
6. Марко Андрейчик, "Проза мовної ідентичности", КРИТИКА, Березень 2005, ст. 23.
7. Максим Стріха, "На межі двох епох", СУЧАСНІСТЬ, Травень 2005, ст. 123.
8. там же, ст. 124.
9. Творчий гурт плужан, ПЛУГ, Літературно-краєзнавчий альманах, число 1, Звенигородка, 2002, ст. 1. (далі "Плуг").
10. Михайло Іванченко, "За чепігами "Плуга"", там же, ст. 2.
11. там же.
12. Доповідь готується до друку в НТШ-А в англійському перекладі.
13. Оля Гнатюк, "У себе, а не "між Сходом і Заходом"", КРИТИКА, Січень-ютий, 2005, ст. 15.
14. Михайло Іванченко, "За чепігами "Плуга"", ПЛУГ, ст. 7 - 8.
15. ПЛУГ, ст. 22.
16. ПЛУГ, ст. 14.
17. ПЛУГ, ст. 18.
18. ПЛУГ, ст. 42.
19. ПЛУГ, ст. 9.20. Передано на Інтернеті AUR # 492 на сайті Firs Tnews 25 травня 2005 (переклад з англійської мій).
20. там же.

 
 

Цікаве

Загрузка...