WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Від перса Абу Алі Ібн Сіни до українського Степана Руданського – дорога в 1200 літ. (Медицина і поезія) - Реферат

Від перса Абу Алі Ібн Сіни до українського Степана Руданського – дорога в 1200 літ. (Медицина і поезія) - Реферат

українців визначною постаттю в поезії і медицині був Степан Васильович Руданський, якому 6 січня 2004 р. виповнилося 170 років з дня народження. Народився С.Руданський у с.Хомутниці Вінницького повіту (нині Калинівського району Вінницької області). Батько майбутнього поета і лікаря наполягав, щоб син вступив до духовної семінарії. Але, всупереч волі батька, юнак вступає до Петербурзької медико-хірургічної академії. Там він, перебуваючи у колі передової інтелігенції, познайомився із творчістю Т.Шевченка, М.Вовчка, що сприяло подальшому розвитку його світогляду і таланту.
Академію С.Руданський закінчив із званням доктора медицини, а також додатково склав іспит на повітового лікаря. У зв'язку із хворобою легень, отримав призначення на посаду міського лікаря в м. Ялту. Там, окрім лікарської практики, займався літературною діяльністю, захоплювався живописом, архітектурою, метеорологією, фольклором, познайомився з А.Метлинським, М.Щепкіним, художниками І.Айвазовським та В.Ковальовим.
Найбільше часу і сил вінвіддавав медицині. У 1872 р. у Криму спалахнула епідемія холери, і С.Руданський з обов'язку карантинного лікаря і члена санітарної комісії, винищуючи з профілактичною метою джерела інфекції, захворів сам. На 39 році життя (3 травня 1873 р.) С.Руданського не стало. Поховали його в Ялті.
Поетичною творчістю С.Руданський займався понад два десятиліття. Її можна поділити на три періоди: кам'янець-подільський, петербурзький та ялтинський. Його твори відзначаються мелодійністю і пісенністю ("Мене забудь", "Ти не моя", "Сиротина я безродний", "Не згадую гадки"). Балади ("Упир", "Розмай", "Два трупи", "Люба", "Хрест на горі") своїм ліризмом, реалістичністю відтворення життя українського народу продовжили традиції Т.Шевченка.
Змалку призвичаєний до народних традицій, до усної народної творчості, C.Руданський відвідував у Кам'янці-Подільському народознавчий гурток. Там же, у 1852 р. він підготував дві рукописні збірки - "Народные малороссийские песни, собранные в Подольской губернии С.В.Р.". Переважно в рідних Хомутцях записав письменник 113 прислів'їв і приказок, які опублікував згодом М.Номис у книзі "Українські прислів'я, приказки і таке інше" (1864). Частина записаних ним легенд увійшла до збірки М.Драгоманова "Малороссийские народные предания и рассказы" (1876).
Значним внеском у реалістичну літературну спадщину ХІХ ст. є громадянська лірика С.Руданського ("Наука", "Гей, бика!", "До України", "Псалом 136" та ін.). Патріотична пісня "Ой з-за гори, із-за кручі" примушує задуматись над долею України. Поет висловлює сподівання: "Може, знову розв'яжуться зв'язані руки, може, знову бряжчатимуть козацькі шаблюки". У ці ж роки, на основі історіографічних праць М. Бантиша-Каменського і М.Маркевича, С. Руданський створив історичні поеми-хроніки періоду Гетьманщини: "Іван Мазепа, гетьман український", "Павло Апостол", "Мініх", "Вельямін", "Павло Полуботок", "Іван Скоропада".
Шедевром інтимної лірики є поезія "Повій, вітре, на Вкраїну", що покладена на музику і стала улюбленою піснею українців. Деякі поезії С.Руданського під час його навчання в медико-хірургічній академії опубліковані в журналах "Основа", "Правда" та в газеті "Русский мир".
Відомі його три рукописні книжечки - "Співомовки козака Вінка Руданського", що об'єднали твори, написані з 1851 по 1860 рр., та упорядковані й начисто переписані самим автором. Всі твори поет називав "співомовками". Пізніше, власне співомовками назвуть гумористично-сатиричні вірші С.Руданського, написані здебільшого у формі коломийки за змістом прислів'їв чи приказок, або народних анекдотів. За своє життя поет створив понад 200 співомовок. Написані вони переважно протягом 1857-1860 рр. У петербурзькі роки С.Руданський писав ще й байки, балади, перекладає українською з інших мов.
У Ялті поет не припиняв занять літературною працею. Щоправда, оригінальних творів тут написав небагато через цензурні утиски, доноси на нього як автора "шкідливих, неблагонадійних" пісень. У 60-ті рр. ХІХ ст. С.Руданський перекладав або "переспівував" з польської, чеської, російської, німецької та інших літератур. Головною справою життя поета, за словами І.Франка, переклад "Іліади" - перший повний переклад геніального епосу українською мовою. Заслуговує на увагу і його переклад сучасною українською мовою "Слова о полку Ігоревім". Поет працював і над перекладом "Енеїди" Вергілія. У Ялті С.Руданський підготував до друку збірки "Подольське весілля" та збірник "Копа пісень".
На жаль, за життя С.Руданський не зміг видати жодної книжки. Лише у 1880 р., завдяки Олені Пчілці та Петру Косачу, у Києві побачила світ перша його збірка "Співомовки". Найповніше видання творів у семи томах з'явилося у 1895-1903 рр. у Львові, підготовлене турботами І.Франка, А.Кримського, М.Комарова, В.Лукича. У радянський час (1972-1973) вийшов у світ тритомник С.Руданського, до якого не увійшли твори, що вважали "ідейно хибними" (історичні поеми: "Іван Скоропада", "Мазепа, гетьман український" та ін.)
Професія лікаря і поетична творчість у своєму поєднанні - приклад відданого служіння народу, приклад того, як берегти людську душу і людське тіло. Людина - це безцінний дар природи, а природу треба берегти заради життя на Землі.
Незважаючи на плин століть, різноманіття традицій, соціальний лад, національність, людство завжди з великою вдячністю і шаною згадає тих, хто служив і служить добру.
Федір Тишко
Бики Степана Руданського
"Гей, бики, чого ж ви стали?" -
Запитав Степан Руданський,
А бики в ярмі мовчали,
Заморив їх труд селянський.
Майже вже биків немає
І ярма майже нема,
Та ще дехто не знімає
З шиї власного ярма.
Ще у декого в натурі
На догоду хазяїв
Залишилось: лізти з шкури,
Тягнуть плуга за биків.
Свіжий вітер в Україні
Надихає на життя
І не матиме віднині
Наш Руданський забуття.

 
 

Цікаве

Загрузка...