WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Від перса Абу Алі Ібн Сіни до українського Степана Руданського – дорога в 1200 літ. (Медицина і поезія) - Реферат

Від перса Абу Алі Ібн Сіни до українського Степана Руданського – дорога в 1200 літ. (Медицина і поезія) - Реферат


Реферат на тему:
Від перса Абу Алі Ібн Сіни до українського Степана Руданського - дорога в 1200 літ. (Медицина і поезія)
Все, що робиться заради добробуту і благополуччя людей, виконується людиною. Прикладом самовідданого служіння людям є лікарі. Саме вони, не шкодуючи сил, здоров'я, свого часу, працюють день і ніч. Найкраща винагорода для справжнього лікаря - почуття радості від своєї праці, можливість повернути здоров'я, життя людині.
Серед лікарів є багато художників, письменників, поетів, композиторів, музикантів і співаків. Адже свої почуття, своє ставлення до людей вони прагнуть передати через художню творчість.
У цьому аспекті хочеться згадати величні постаті: перса Абу Алі Ібн Сіни і українця Степана Васильовича Руданського.
Минуло понад 1000 літ з дня народження та початку наукової і творчої діяльності видатного мислителя Близького Сходу Абу Ілі Ібн Сіни. Той період людського життя характеризувався розквітом культури і політичної активності майже у всіх регіонах світу. І не випадково, що саме в цей час народився Ібн Сіна - "князь філософів", "князь лікарів". Та його можна назвати ще й "князем поезії". Стиль його поезії - вишуканий та наповнений глибоким змістом, пройнятий гуманізмом. Його афористичні вірші, газелі, бейти, рубаї - короткі за формою і блискучі за змістом.
Серед його творів особливо виділяється "Поема про медицину".
Перекладач - професор філософії М.В. Попов, не будучи медиком, зумів надзвичайно точно передати ідею і зміст "Поеми…". Навіть нині мало хто в поетичній формі здатний передати людям так просто, щиро і ясно медичні поради, як це зробив Ібн Сіна і його перекладач.
У "Поемі про медицину" утверджується важливе значення єдності філософії, поезії, мистецтва і медицини. Тому вплив її на формування світогляду українських лікарів - незаперечний. Думаю, що для студентів медичних вузів цей твір має бути прологом у пізнанні таємниць медицини, своєрідною пропедевтикою. Абу Алі Ібн Сіна, використовуючи поетичний жанр, знайомить нас із такими нині відомими і значними положеннями, як: роль людини в навколишньому середовищі, вплив зовнішнього середовища на життя і здоров'я людини, на її діяльність, а це питання екології, які сьогодні надзвичайно актуальні. У мізаджі "харчів" про поєднання природи і людини Ібн Сіна пише:
В поживу йдуть нам з днів творіння
Харчі тваринні та рослинні.
Солей та мінералів довгий пас,
То ліки, що здавен лікують нас.
Чи не за це сьогодні бореться гігієнічна наука, розуміючи, що забруднення життєвого середовища згубне для людини?
Ібн Сіна не мав на той час сучасних методів, доказів, але завдяки логічному мисленню, довів, що сьогодні вважається досягненням сучасної науки. У "Поемі про медицину" він поєднав два важливих для фізичного і духовного розвитку людини напрямки, вважаючи, що медицина зціляє тіло, а література, поезія - душу. Філософію він розглядав як любов до мислення, шлях до розвитку людського розуму.
Ось так звучать його думки в перекладі М.В.Попова:
поети словами бавляться красиво,
А лікарі панують, зціляючи тіло.
Нас красномовність перших зачарує,
А відданість других - від болячок врятує.
Ібн Сіна свій твір називає ще поемою "… про науку лікування".
Завдання медицини він розуміє:
Здоров'я зберігати - то поклик медицини.
Хвороб пізнати суть, усунути причини.
Минатимуть віки, змінюватимуться умови життя, соціально-політичні устрої суспільства, але нові покоління будуть виховуватися на досягненні розуму своїх попередників, а лікарі дбатимуть про людське здоров'я і життя. Така суть природи і людських відносин.
Ібн Сіна стверджував, що "… ознаки варто з'ясувати, щоб розуміти суть хвороби", і зауважував, що не тільки хворобу, а й характер людини повинен брати до уваги лікар: "У людини кожної свій норов".
"Поема про медицину" - свого роду медична енциклопедія. Погляди вчених перегукуються з висновками і порадами на всі випадки життя. Його мізаджі - це справді квінтесенція логічних роздумів мудрої, віруючої в Бога людини.
Сьогодні гостро стоїть питання про поліпшення якості медичного обслуговування народу через організацію сімейної медицини, його необхідно вирішити уряду. І про це ще писав Ібн Сіна.
Ознайомившись із "Поемою про медицину", лікар знайде добрі поради щодо спілкування з пацієнтом щодо здоров'я та його поліпшення, тобто ми відкриваємо біотичні аспекти творчості Ібн Сіни.
Ось як він пише про зміни, які відбуваються в людині протягом життя:
Всьому живому свій дається вік.
Свій вік життя теж має чоловік.
Палкий в дитинстві, в юності - вогонь,
З роками холоднішає, либонь.
У пору зрілості - твердий розум,
А старість, мов пора зими, з морозом.
Безумовно, педагоги, готуючи медичні кадри, звертають увагу студентів на необхідність враховувати особливості перебігу захворювання та лікування хворих різних вікових груп. Це є завданням і сімейних лікарів. До речі, Ібн Сіна дає поради, як жити в старості:
Помірними та спокійними будуть між тим,
Такий режим корисніший старим.
І далі він говорить:
На схилі відчує розум торжество,
Він допоможе зберегти єство.
Ніби сьогодні написані поради лікарям у мізаджі Ібн Сіни "Відновлення здоров'я хворих ліками та режимом харчування":
… Коли охопить організм якась хвороба,
У неї два начала завжди б'ються оба.
Тепла надлишок - варто холодом згасити,
А зимні болячки гарячим виганяти.
Сухі недуги - лікуй вологим, до речі,
А вигнання вологи - сухість забезпечить.
Ще трапиться, що часом, органи одні
Наповнить сік - ти їх негайно спорожни.
І, навпаки, закрий відкритий недугу бідою,
Щоб орган знову став самим собою.
Отже, хто любить медицину, мистецтво лікування, той знайде багато корисних порад у "Поемі про медицину" та інших творах Абу Алі Ібн Сіни.
Серед

 
 

Цікаве

Загрузка...