WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Аспарух: ім'я засновника Болгарської держави у світлі індоіранських фактів - Реферат

Аспарух: ім'я засновника Болгарської держави у світлі індоіранських фактів - Реферат

Брихаспаті (наставник богів), цар-ядава з династії Яяті, асура, який недовго правив світом, і данава. Тут маємо низку цікавих особливостей. Інша назва ядавів - данави, ядави тотожні літописним ятвягам, які теж мають другу назву дайнови. Родоначальник ядавів - Яду, найстарший син царя Яяті, а Яду, в свою чергу, брат Пуру, родоначальника пауравів. Назва паурави виявляє спорідненість із назвами половці й поляни. Яду й Пуру брати по батькові, матері в них різні: у Яду - брахманка, у Пуру - кшатрійка, тому престол і дістався Пуру. Ім'я Вішваджіт мав і асур, який деякий час правив світом, а мати асурів - Дану, за якою і ядави-ятвяги мають назву данави-дайнови [5, 51 - 57]. Тобто ядави-ятвяги-данави-дайнови - асурської природи, пов'язані з первісними водами, що їх уособлює Дану -"Ріка", "Потік", тотожна нашому Дана. Вони символізують перший етап світотворення, коли існували лише первозданні води, невпорядкований світ (хаос). Перемога Індри над головним асуром, змієм Врітрою, який затримував ці первісні води, символізує другий етап світотворення, коли з вивільнених вод творився організований, налагоджений світ (космос). Тому асури вважаються старшими братами богів-девів, а Баладева - старший брат Крішни. Він відноситься до асурів, уособлює матріархат і в "Махабгараті", як і ядави, виступає на боці кауравів-асурів. Пандави, їхнісупротивники, сприймаються як боги-деви, що уособлюють нову формацію - патріархат. Старшинство Баладеви над Крішною означає і первісність землеробства, бо атрибут його - рало, плуг, він землеробське божество. А Крішна - воїнське й пастушницьке божество.
Вішвадіпа (vishva+dipa "світильник") - "Світильник світу". Санскр. dіра, dіраk "світильник" - від дієслівної основи diр "світити, сяяти, горіти", з ними споріднені українське прізвище Диптан та одне з імен боспорського царя Тіберія Юлія Дуптуна (IV ст.). Санскр. dірtа "випромінюваний (про світло)", diрtа "випромінювач (світла)", "світильник". Українська семантична паралель до індійських чоловічих імен Діпа, Діпак, Диптан - прізвище Каганець, наприклад, у видавця-редактора журналу "Перехід-IV", автора книжки "Арійський стандарт".
Вішвакарман (vishva+karman "робитель, творитель") - "Всетворитель", "Усеробник". Епітет Сонця, а також ім'я божественного майстра-теслі, що виготовляв для богів зброю і колісниці. Вважається сином бога-творця Брахми. У "Ріґведі" ототожнюється з Праджапаті - творцем усього живого, в пізнішій міфології - з Тваштаром (у "Влес-книзі" Твастир). Тож давні українці знали Твастира-Вішвакарман, відомого ще "Ріґведі".
Інше ім'я Вішвакармана - Такшака "Тесля", досл. "Тесак, Тесун" (від основи taksh "тесати", "стругати", "різати"). Ім'я Такшака мають міфічні й епічні персонажі, зокрема, бенґальське божество дощу й син Лакшмана та Урміли [14, 433]. Урміла - сестра Сіти, а Лакшман - брат Рами, героя "Рамаяни". Ім'я Лакшман знаходить латиську паралель в імені Лайман (як і Лакшмі=Лайма). Урміла перегукується зі слов'янським жіночим іменем Уміла, яке мала мати Рюрика, середульша дочка князя Гостомисла, що на ньому урвалася князівська династія в Новгороді. Через що Рюрика й запросили на князювання.
Ім'я Такшака засвідчене і в Давній Україні, у скіфів: про скіфського воєначальника й царя Таксакіса пише Геродот у V ст. до н.е. В.Абаєв пояснює це ім'я tak+saka "прудкий олень", бо в осетинській мові tеh нібито "швидкий", а sаg "олень" [7, 305]. Насправді ж його значення пов'язане з божественним ремеслом - теслярством і покровителем цього ремесла - Вішва-карманом-Тваштаром-Такшаком.
Вішвакрішті (vishva+krishti "землероби, селяни") - "Всеселянський", "Всенародний", "Вселюдський". Санскр. krishti утворене від основи krish- karsh "орати, обробляти землю" (санскр. karshaka, krishaka "орач", karshin, krishin "селянин"). Рос. крестьяне, яке іноді хибно пов'язують з християни, споріднене саме з krishti. Певно, й ім'я Крішна первісне пов'язувалося з основою krish, а потім переосмислилося й стало означати "Чорний". Та й Баладева, старший брат Крішни - землеробське божество, атрибут і зброя його - плуг. Обоє вони невіддільні один від одного, уособлюють протилежні категорії, а водночас і нерозривну єдність, цілокупність всесвіту. Обом властива синьо-жовта символіка: якщо Крішна синюватошкірий і має жовте вбрання, то Баладева - золотавошкірий і має синє вбрання. Покровитель землеробського стану - Вішну, а колір стану, за давньоіндійською барвною класифікацією, жовтий (жерців-брахманів - білий, воїнів-кшатріїв - червоний, залежних общинників-шудрів - чорний).
Вішванара (vishva+nara "чоловік, муж, герой") - "Муж світу", "Всегерой". Таке ім'я мав батько бога Аґні-Вогню і цар, батько Ґріхапаті. Санскр. grіhараti означує Сонце й Аґні, а означає "господар дому", "домохазяїн" (раtі=укр. батько). Синонім його - grihastha, яке через різновиди gehastha-gehasta прибрало в українській мові форми ґазда (укр. ґаздиня "господиня" = інд. Grihasthini-gehastini). Жіночий варіант імені Вішванара означує Савітрі, символ подружньої вірності в індійців, яка, за міфом, ціною половини свого життя оживила померлого чоловіка.
Таким чином, маємо наочний перегук епох і народів: у Давній Україні народився, отримав ім'я, жив-князював, а потім повів свій народ на Балкани майбутній болгарський цар Аспарух, щоб заснувати там Перше Болгарське царство. А через тринадцять віків, у XXI столітті, вже сучасна Україна спробувала пояснити, що насправді означає ім'я її видатного сина.
Сина України і сина Болгарії.
Література:
1. Корпус боспорских надписей. - М. - Л.,1965.
2. Москов М. Именник на бьлгарските ханове (новотьлкуване). - София, 1988.
3. Наливайко Сергій. До перегляду питання про походження й етнічну історію гуннів та болгарів // Українознавство, 2005, №1.
4. Наливайко Степан. Індо-арійські таємниці України. - К., 2004.
5. Наливайко Степан. Таємниці розкриває санскрит. - К., 2000.
6. Наливайко Степан. Пан і пані: наш високий предківський спадок // Українознавство,2004, №3 - 4.
1. ба. Наливайко Степан. Етногенеза українців за "Влес-книгою" // Українознавство, 2005, №2.
2. 6Ь. Наливайко Степан. Назва Полтава за "Ріґведою" і "Махабгаратою" // Українознавство, 2005, №1.
7. Основы иранского языкознания: древнеиранские языки. - М., 1979.
8. Санскритско-русский словарь. - М., 1978.
9. Словник гідронімів України. - К., 1979.
3. 10.Трубачев О.Н. Іпсіоагіса в Северном Причерноморье. - М., 1999.
10. Успенская Е.Н. Раджпуты. Рыцари средневековой Индии. - М., 2000.
11. Чичуров И.С. Византийские исторические сочинения. - М., 1980.
12. Bouzek J. Hosek R. Anticke Cernomori. - Praha, 1978.
13. Gaundhi, Maneka. HinduNames. - New Dehli, 1993.
14. The Oxford Dictionary of English Etymology. - New York, 1985.

 
 

Цікаве

Загрузка...