WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Аспарух: ім'я засновника Болгарської держави у світлі індоіранських фактів - Реферат

Аспарух: ім'я засновника Болгарської держави у світлі індоіранських фактів - Реферат

старший брат Баладева, відповідно восьме й сьоме втілення. Вішну й Крішна відомі "Влес-книзі" (IX ст.) як Вишень-Вишній-Всевишній і Кришень, сліди поклоніння їм засвідчені і в Україні, і в Болгарії, і в інших слов'янських країнах.
Санскр. віш творить низку важливих термінів, які мають свої слов'янські й українські відповідники. Наприклад, vishpati "старійшина", "сільський староста", "ватажок роду, громади", де pati тотожне рос. батя й укр. батько. Тож pati-батя-батько первісне означало "захисник", "охоронець" (родини, роду, громади, села, землі, краю). Санскр. vishpati тотожне литов. viespatis "пан", "господар", "всевишній", "владика", "бог". Наслов'янському ґрунті, певно, через іранське посередництво, воно набуло форми господь. А чергування в-г властиве і індоіранським, і слов'янським мовам: укр. гострий - рос. вострый, горобець - воробей, закінчення -го в росіян звучить во. Ім'я Віштасп в іранських мовах має і форму Гуштасп, яке греки передають Гістасп, ім'я богатиря з "Шахнаме" - Гураз "Вепр" має і форму Вараз (санскр. Varaha, хінді Varah, а печенізька назва Дніпра - Варух). Тож санскр. vishapati й лит. viespatis споріднені з укр. господь, господар, господиня (санскр. vishpatini), болг. й рос. господин (санскр. vishpatin).
Відбилося Віш як Виш і в слов'янських іменах. Одним із 12 синів великого київського князя Володимира - Вишеслав, давньоруські літописи знають імена Вишемир, Вишегор, Вишезар, Вишата, Вишатич. Останні два імені можуть споріднюватися з іменем Віштаспа, яке мав один із бактрійських царів-кеїв, котрий прихистив у себе Заратуштру, коли той зазнавав гонінь. Давня Бактрія називалася Балх, перегукується з елементом болг в етнонімі болгари, а одним із царів-кеїв був Кей Усан. Це цікаво з огляду на те, що царі Другої Болгарської держави зводили свій родовід до першопредка Асеня.
Міститься Виш і в численних Вишгородах - в Україні й Болгарії, Росії, Польщі, Чехії, Югославії, Угорщині, Естонії. Вішапури, Бішапури й Бішкенти - теж Вишгороди - є в Середній Азії, Ірані та Індії. У "Шахнаме" місто Вісегерд стоїть поряд зі знаменитими колись містами Самарканд і Бухара. У "Сказанні про Бориса й Гліба" є "Похвала Вишегороду", де мовиться: "Немає рівного йому в усьому світі. По праву названий Вишеградом - вище й найвище всіх міст: другий Солунь явився в Руській землі". Проте назва Вишгород означає не "Високе місто" в географічному плані, як його воліють пояснювати, а "Місто роду, племені". Воно справді високе, але перш за все в плані соціальному. Географічна прив'язка тут вторинна, бо племінні центри й так зводилися на підвищених місцях, що диктувалося й міркуваннями безпеки [4, 345 - 352].
Вишгород біля Києва був резиденцією княгині Ольги, про болгарське походження якої дедалі частіше кажуть дослідники, називаючи місцем її народження болгарську столицю Плесков (Плиска), а не маловідомий північний Псков, як досі вважається. "Володимирський літописець" (XV ст.) каже, що "Ігоря одружив Олег у болгарах, узяв за нього княжну іменем Ольга". Тому набувають особливого змісту болгарські походи й виразний болгарський слід у політиці київського князя Святослава, сина Ольги, який казав матері: "Хочу жити в Переяславці на Дунаї, тут середина землі моєї" [3, 160].
Отож санскр. vishva - "світ, земля", утворене від vish "всі, все". А va у ньому - суфікс збірної множинності, наявний в українській і інших слов'янських мовах: литва, мордва, братва, татарва, рос. листва. У такому разі ім'я Ісперіх-Есперіх означає "Цар усіх", а що vishva й "земля", "світ", то й "Цар землі", "Правитель світу". У санскриті світ - вішва, цар - радж, тож індійський відповідник імені Аспарух - Вішварадж. Це ім'я індійський іменник справді знає: його мають боги й царі, міфічні й епічні персонажі. Індійське воїнське ім'я Вішварадж (різновиди Вішварай, Вішварой, Вішварао) значеннєве тотожне перському Шахджахан (jahan "світ") "Цар світу", яке мав, зокрема, могольський імператор в Індії, прославлений спорудженням знаменитого Тадж-Махала ("Корони-палацу") - безсмертного пам'ятника його коханню до своєї дружини Мумтаз-Махал.
Санскр. raj "цар" має і форми ray, roy, rao, raut, revat, відбиті в українських прізвищах Рай, Рой, Рева, Ревут, Реут і численних похідних від них. Інд. raj "цар" тотожне грец. арх в іменах Арістарх, Наварх, Плутарх тощо та urg в імені Аспург. Ім'я Аспарух має свого значно ранішого попередника - ім'я Аспург боспорського царя, який правив на зламі двох ер. Ім'я Ісперіх-Аспарух-Аспург семантичне тотожне імені Аларіх у короля вестготів (IV ст), в основі якого теж значення "всі" (англ. all, нім. alle "всі") і яке тотожне імені Ульріх (про різні форми ріх "цар" в і.-є. мовах див.: 15, 737, 750, 752). Отож відповідником болгарському імені Ісперіх-Аспарух є індійське воїнське ім'я Вішварадж-Вішварай-Вішварой-Вішварао. Де вішва й іспа-аспа та радж і ріх мають спільне походження й однакове значення.
Значеннєвий двійник імені Вішварадж - Вішванатх (nath "цар"). Його має індійський шахіст Вішванатхан Ананд, добре відомий болгарській спортивній громадськості. З божественних персонажів таке ім'я має Шіва, а з історичних - літературний критик XIV ст. з Оріси. Давньої Одіси-Удіси-Удріси-Удри-Удрадеші [5, 142 - 152]. Що відразу навіює на згадку одрисів, болгарську й українську Одеси й Одіссея-Улісса.
4. Деякі показові індійські й українсько-слов'янські паралелі з вішва
В індійців дуже багато імен із vishva, надто на означення богів, що засвідчує його високий статус: Вішвабгавана, Вішвадгара, Вішвадгарін, Вішваджіт, Вішваврікша, Вішварупа, Вішва-ґоптрі, Вішвахету, Вішванабга - Вішну; Вішвадгена, Вішвадгаріні, Вішваґандга, Вішвамбгарі, Вішвасаха, Вішва - Земля; Вішванатх, Вішвеша, Вішвешвара, Вішвакарака - Шіва; Вішваґа, Вішваретас, Вішвасрідж, Вішвайоні - Брахма; Вішвамбгара, Вішвапаті - Крішна. Вішвакету - Кама, Вішвапа - Сонце, Вішвашрі - Вогонь, Вішвабгудж - Індра, Вішваваті - Ґанґа [14, 498 - 501]. І Вішвамітра - легендарний мудрець, вічний суперник іншого знаменитого мудреця - Васіштхи, що нащадки його, як мовлять давні джерела, носили "оселедець". Давні болгари, як і запорожці та князь Святослав, носили пасмо волосся на голові. В "Іменнику" болгарські правителі - "князі з остриженими головами" [2, 35]. "Оселедці" мали й половецькі князі. Угорський ченець ще у XIII ст. пише про людність у Тмуторакані на Таманському півострові (історична Сіндика): "чоловіки тут голять голови. за винятком благородних, які на знак свого благородства над лівим вухом залишають пасмо волосся" [3, 160].
Вішвамітру знає ще "Ріґведа" - кшатрій від народження, він досяг статусу брахмана й став верховним жерцем (потім його змінив Васіштха) у ведійського царя Судаса. А прізвище Судас і твірне від нього Сдасюк і нині побутують в українців. Причому обидва сучасні носії цих прізвищ, відомі мені

 
 

Цікаве

Загрузка...