WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Аспарух: ім'я засновника Болгарської держави у світлі індоіранських фактів - Реферат

Аспарух: ім'я засновника Болгарської держави у світлі індоіранських фактів - Реферат

Страбоном, різні племена в басейні Кубані (Куфіс, Гіпаніс) мали збірну назву - маїти.
Напис №41 на уламкові постаменту з сірого мармуру, знайдений у Керчі 1829 року, коли розбирали турецьку фортецю. Зараз в Ермітажі.
"Імператора Нерона (статую), сина Клавдія, цезаря, августа, втретє консула, вп'яте трибуна, батькаВітчизни, свого спасителя й благодійника, цар Котіс, син Аспурга, друг цезаря і друг римлян, благочестивий, дожиттєвий першосвященик августів, присвятив".
Напис датується 58 р. н.е., коли Боспором правив Котіс І, син Аспурга, за якого посилилася залежність Боспору від Риму. Про це свідчить поява на Боспорі культу римських імператорів і включення за Котіса до титула тури боспорських царів римського імені й звання дожиттєвого першосвященника августів.
Напис №42 на уламку мармурового постаменту, куплений у Керчі 1902 року. Зараз в Археологічному музеї (Одеса). Напис має дату: 390 р. б.е., тобто 93 р. н.е.
"Який походить від предків-царів, сина царя Боспору Котіса, сина Аспурга, благочестивого, царя Тіберія Юлія Рескупорида, друга цезаря й друга римлян, благочестивого, дожиттєвого першосвященника августів і благодійника Вітчизни, я, Тіберій Юлій Савромат, син Рескупорида, свого батька і благодійника (статую) поставив 390 року".
З напису виходить, що Тіберій Юлій Рескупорид - син Тіберія Юлія Савромата, предки яких - Аспург і Котіс. Всі вони - Рескупориди. Хоча не зовсім зрозуміло, що означає Рескупорид - титул, рід чи щось інше. Рескупоридів було 6: Рескупорид І - Аспург, II правив у 68 - 91 рр., III -у 210 - 226 рр., IV - у 233 - 234 рр., V - у 239 - 275 рр., VI - у 318 - 332 рр. Саме 332 року припинилася чеканка його монет (з чого, втім, ще не випливає, що тоді ж Рескупорид VI залишив трон).
Напис №958 на плиті з білого мармуру, яка, судячи з форми, була частиною карнизу якоїсь архітектурної споруди. Знайдена на північ від Аджимушкая, на хуторі Кистеня (згодом хутір Фабіано), зараз у смузі селища Партизани. Нині - в Ермітажі.
"Це щедроливне джерело явила доблесть сина Аспурга, благочестивого Котіса, який підніс старовинну славу землі та предків і який володіє всіма скипетрами інахійців".
Напис - два елегійні двовірші - був, видимо, вирізьблений на карнизі, що обрамлював водойму чи фонтан, куди підведено воду джерела, можливо, цілющого. "Син Аспурга, благочестивий Котіс", на загальну думку, боспорський цар Котіс І, тож напис відносять до його правління. Судячи з напису, Котіс обладнав джерело й передав у загальне користування. Інахейці напису, як на дослідників, ахейці, одне з племен Чорноморського узбережжя Північного Кавказу, південніше Сіндики й Горгіппії (свідчення Страбона). За переказом, плем'я походило від давніх ахейців. В іншому місці Страбон повідомляє, що племенами в цьому регіоні управляли так звані скептухи, підлеглі тиранам чи царям. Тож слова "володіє всіма скипетрами інахійців" дозволяють гадати, що скептухи - правителі ахейців підлягали боспорському царю Котісу І. Einahioi(= inahioi замість inahidai) - поетична назва ахейців (від річки Іпапоз в Арголіді), бог якої вважався родоначальником давніх ахейських царів.
Напис №985 на плиті з білого мармуру, знайдений на березі Таманської затоки 1880 року, в городищі Фанагорія. Зараз - в Ермітажі. На плиті дата: 313 р. б.е, тобто 16 р. н.е.
"За царювання царя Аспурга, друга римлян, 313 року, в місяці даїсії, 7-го числа, Фодак, син Пофона, присвячує при молільні Аполлону свого вигодуванця Діонісія, він же Лонгіон. За умови шанування і ревного відвідування молільні".
Напис найраніший із відомих боспорських документів про відпущення рабів на волю.
Таким чином, маємо 8 написів з іменем Аспург. 6 із них згадують боспорського царя Аспурга (8 р. до н.е. - ЗЗ р. н.е.), 2 стосуються двох носіїв імені Аспург нецарського, та все ж високого статусу (навклери), обидва написи про яких знайдено в Анапі. 5 написів про царя Аспурга знайдено в Керчі, давньому Пантикапеї, столиці Боспорської держави, один - у Фанагорії (Таманське узбережжя). Два найраніші написи (№985 і №39) датовані 16 і 23 р. н.е., тобто початком нового літочислення і за правління Аспурга, почате 8 р. до н.е. Вкрай істотно, що написи №39 і №40 зазначають, що цар Аспург правив сіндами й меотами. Це дає ще більші підстави ширше залучати до пошуків індоіранський матеріал.
Є кілька боспорських написів, де згадуються аспургіани (аспурги, аспургії).
Напис № 36 на постаменті з білого мармуру, знайдений в Керчі 1843 р. під час пошуку води, за 60 кроків від моря, ліворуч від давнього молу, у фундаменті "турецької лазні". Напис цікавий тим, що перелічує найголовніші тодішні посади на Боспорі і що тут відлунюють якісь важливі події в 70-ті роки III ст. Напис умовно поділений на 3 частини - А, Б і В. Про аспургіан мовить частина А, тому наведемо лише цей уривок:
"У добрий час. За царювання царя Тіберія Юлія Тейрана, друга цезаря і друга римлян, благочестивого, поставили цей пам'ятник богам небесним Зевсу Спасителю та Гері Спасительці, за перемогу і довголіття царя Тейрана й цариці Елії арістопіліти своїм богам і благодійникам за жерця Юлія Хофарна, сина Афродісія, колишнього лофага, та інші арістопіліти: Менестрат, син Госемфлія (?), намісник царської резиденції і намісник Феодосії; Фанн, син Сакла, хіліарх і начальник аспургіан.".
Про аспургіан науковий коментар до напису пояснень не дає, а щодо терміну арістопіліти припускається, що він - придворна гвардія.
Напис №1246, на вапняковій плиті з 3-х уламків, знайдених 1853 р., коли прокопували траншеї через південний вал городища в Танаїсі. Нині - в Ермітажі. Напис - копія напису № 1248, тому сам текст і коментарі - в ньому.
Напис №1248 на мармуровій плиті, розбитій на дрібні шматки, знайденій 1853 року в північній частині городища Танаїс, зараз в Ермітажі. Напис датується десь 220 р. н.е.
"У добрий час. За царя Рескупорида, сина великого царя Савромата, й Зенона, сина Фанна, начальника аспургіан і пресбевта царя Рескупорида, і Хофразма, сина Форгабака, і Басиліда, сина Феоніка, еллінарха, часом зруйнована стіна відновлена від фундаменту попечінням епімелетів Деметрія, сина Аполлонія. 5. року, місяця артемісія, 1 числа".
З напису видно, що пресбевт Танаїсу обіймав і іншу державну посаду - начальника аспургіан. Між Фанагорією і Горгіппією мешкали аспургіани (або аспурги, аспургії), в назві яких відлунює особове ім'я Аспург. Проте в боспорських написах назва аспургії виступає начебто в значенні воїнському, скажімо, "Фанн, син Сакла, хіліарх і начальник аспургіїв", як у написі №36. З чого дехто висновує, що йдеться про нащадків або наступників Аспурга чи про якесь невідоме плем'я, що приблукало сюди й стало частиною кримських готів. Нині переважає думка, що аспурги місцеве меотське плем'я.
Під 8 р.н.е., коли на Боспорі правив Аспург,

 
 

Цікаве

Загрузка...