WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Анкетування як метод соціолінгвістики (на матеріалах опитування школярів Полтавщини) - Реферат

Анкетування як метод соціолінгвістики (на матеріалах опитування школярів Полтавщини) - Реферат

важливу роль у процесі спілкування з респондентом, він має бути чітким та лаконічним. Після вступу до анкети подається її основна частина, що безпосередньо стосується досліджуваного об'єкта. Особливої уваги вимагає і встановлення послідовності питань. Питання повинні ставитися в логічній послідовності. Анкета є гнучким інструментом опитування, оскільки для отримання необхідної інформації можутьвикористовуватися питання, що відрізняються формою, формулюваннями, послідовністю.
Залежно від форми, розрізняють два типи питань: відкриті й закриті. Відкриті питання мають форму, що дає для опитуваного повну волю у формулюванні відповіді. Закриті питання надають опитуваному набір альтернативних відповідей, з яких він має вибрати одну або кілька, що якнайкраще відображають його позицію. Ці запитання можуть вимагати однозначної відповіді ("так" чи "ні") або надавати множинний вибір (так зване "напівзакрите питання") на випадок, якщо дослідник не може відзначити усіх варіантів відповідей. Підбір питань є досить складним та відповідальним етапом складання опитувальних анкет. Немає чітко встановлених правил щодо кількості відкритих та закритих питань в анкеті. Рекомендується використовувати більше закритих питань, які легше обробляти й аналізувати.
Велике значення має правильне проведення збору даних. При особистому інтерв'юванні необхідно представитися і сказати кілька слів про мету дослідження, яке проводиться. При використанні анкети ця інформація має міститися в її вступній частині. Варто підкреслювати конфіденційність відповідей.
Після завершення польових досліджень всі анкети збираються в одному місці, і вони є попередніми даними. Потім потрібно узагальнити отримані відповіді на питання. Кожну відповідь треба ретельно проаналізувати і в разі потреби відкинути, якщо зрозуміло, що вона свідомо неправильна, чи з неї неможливо що-небудь зрозуміти, або ж якщо опитуваний відповів просто "для галочки", не знаючи предмета дослідження. Після завершення збору даних, а іноді й у процесі їхнього надходження, провадиться їхня систематизація й аналіз.
У зв'язку з підготовкою до Міжнародного конгресу "Українська мова вчора, сьогодні, завтра в Україні і в світі" відділ мови НДІ українознавства проводить соціолінгвістичний моніторинг [7], метою якого є визначення стану функціонування української мови в усіх сферах життя суспільства: в сім'ї, в дошкільних, загальноосвітніх та вищих навчальних закладах, в системі науки, культури, у сфері міністерств внутрішніх справ, оборони, юстиції, в прокуратурі та в системі державного управління, в засобах масової інформації та сфері інформаційних технологій. Були розроблені різні типи анкет (див. попереднє число журналу "Українознавство"). У статті зробимо спробу проаналізувати результати анкетування учнів на Полтавщині. Це дослідження передбачало масове опитування учнів за місцем навчання методом заповнювання анкети респондентами у присутності (при потребі за допомогою) інтерв'юера та педагога.
Опитування учнів було проведене в двох загальноосвітніх школах Полтавської області. Одна з цих шкіл донедавна була навчальним закладом із російською мовою викладання, а друга - гімназія гуманітарного профілю. Вибіркою охоплено учнів 6-х, 9-х та 11-х класів віком 11 - 17 років. Формування саме такої вибірки зумовлене необхідністю відстеження та порівняння зміни ставлення до української мови учнів протягом навчання саме в цих "випускних класах" (6-й клас є перехідним від початкової школи, в учнів починає формуватися власна мовна позиція (вибіркою не охоплювали п'ятикласників, тому що діти у 5 класі лише починають систематично вивчати курс української мови, і окремі питання для них можуть виявитися складними), 9-ий клас - закінчення основної школи, а 11-й клас - завершення загальної середньої освіти). Обсяг вибірки становить 168 чоловік. Серед опитаних: хлопців - 50%, дівчат - 50%, українців - 97,6%, росіян - 2,4%.
Опитування учнів 6-х класів відображене в табл. 1.
Таблиця 1
№ так ні
1. Ви спілкуєтесь українською мовою з:
o Бабусею; 75% 11%
o Дідусем; 83% 13%
o мамою; 75% 6%
o татом; 80% 16%
o учителями в школі; 95% 2%
o однокласниками; 75% 5%
o друзями 75% 13%
2. Ви вважаєте українську мову:
o мовою навчання, офіційного спілкування; 13% 30%
o своєю рідною 100% 0%
3. Ви спілкуєтесь українською мовою, але інколи:
o соромитесь; 5% 65%
o не хочете бути "білою вороною"; 16% 67%
o не вважаєте за потрібне нею спілкуватися; 9% 76%
o не спілкуємося, бо в молодіжному середовищі ніхто не розмовляє нею 33% 65%
4. Ви часто дивитеся передачі по телебаченню українською мовою 70% 24%
5. Ви в шкільному комп'ютерному класі працюєте з програмами українською мовою 42% 58%
6. Ви в комп'ютерному клубі розважаєтеся іграми українською мовою 24% 58%
7. У вашій школі всі предмети викладаються українською мовою 65% 25%
8. З вами всі вчителі на уроках і після уроків спілкуються українською мовою 87% 10%
9. Ви читаєте українську художню літературу:
o програмову; 85% 2%
o не за програмою 76% 13%
10. Ви часто користуєтеся українськими словниками, довідниковою літературою 76% 15%
11. Ви хочете вивчити українську літературну мову для того, щоб:
o спілкуватися нею у повсякденному житті; 80% 9%
o бути справжнім громадянином України; 90% 2%
o вступити до вищого навчального закладу; 100% 0%
o стати успішним у майбутній професійній діяльності 87% 2%
З цієї таблиці ми бачимо, що учні на 100% вважають українську мову своєю рідною мовою, і лише 13% мовою навчання, офіційного спілкування, 9% школярів просто не вважають за потрібне спілкуватися українською мовою. Незмінним залишився рівень перегляду телепередач українською мовою 70%. Значно переважає російська мова, коли йдеться про вибір сайтів та комп'ютерних ігор. У більшості випадків мова родини є українською (83%), натомість лише 16% сімей спілкуються російською. Дуже приємно відзначити, що 95 % учнів зі своїми вчителями спілкуються українською мовою, і лише 2% - російською. 70% респондентів віддають перевагу передачам українською мовою, хоча більшість телепрограм транслюється російською. Бачимо стан української художньої літератури - 85% опитаних читають програмову літературу, а 76%, паралельно з цим, ще й цікавляться літературою у домашніх бібліотеках (тобто не програмовою), що приємно вражає. На питання: "Для чого ви хочете вивчити українську мову?" відповіді коливаються від 80% - 100%: щоб спілкуватися нею в повсякденному житті, бути справжнім громадянином України, вступити до

 
 

Цікаве

Загрузка...