WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Іван Бажанський — українознавець - Реферат

Іван Бажанський — українознавець - Реферат

рідного народу. Таким чином, у підході до розв'язання назрілих для того часу проблем української школи й національного виховання, буковинський педагог пройшов творчий шлях від етнографічного побутовизму й парафіяльності до потужної рідної школи нового європейського взірця, побудованої на сучасних наукових засадах автентичної української педагогіки й спрямованої на виховання українських патріотів, невтомних борців за самостійну Українську державу.
Ідеї українського народознавства знайшли відображення в художніх творах І.Бажанського, у педагогічних статтях, а також у практиці управління школою, інспекторській діяльності. З ними він був нерозривно й кровно зв'язаний упродовж усього життя.
Педагогічна діяльність І.Бажанського іще раз наочно довела, що нема й не повинно бути виховання без коріння, без генетичної лінії, без власного національного обличчя. Через систему національного виховання, яке відповідає етнопсихології української дитини, забезпечується її успішна етнізація. Завдяки цьому український народ відтворює, розвиває і продовжує себе, власну духовну культуру, український характер, самобутній склад розуму, спосіб мислення й світосприймання у своїх нащадках. Національна своєрідність української школи й виховання не виключає її загальнолюдської значущості.
Побудова нової незалежної Української держави розкриває реальні можливості для відродження та розвитку національної школи й виховання з урахуванням нових тенденцій та підходів до виховання молодого покоління на даному етапі й на перспективу розвитку. Складність нинішньої ситуації підсилюється економічною кризою, а головне - наявністю несформованого національного самоусвідомлення у більшості населення.
В.А.Ющенко у своєму привітанні учасникам XIV гуцульського фестивалю, який відбувся в серпні 2004 року в м.Путилі сказав, що ми маємо соборну Україну, вона є для нас, вільною та незалежною, такою, про яку мріяли наші духовні наставники. Гуцульщина пам'ятає Лесю Українку і Михайла Коцюбинського, Івана Франка і Олександра Олеся, Михайла Грушевського і Михайла Павлика. Нинішній гуцульський фестиваль проходить під ім'ям Буковинського Соловія, шануючи велич якого, ми низько схиляємо голови. Незалежний дух Федьковича і його свободолюбива душа витають над Путилою, над Карпатами, над Україною. Він мав широку душу, яка завжди прагнула до свободи власного народу у вільній, заможній, єдиній Українській державі.
Заслуга І.Бажанського є і в тому, що він, незважаючи на культурно-політичну і територіальну ізоляцію Буковини, не тільки сприйняв передові педагогічні ідеї своїх попередників і сучасників, але й актуалізував їх та творчо розвинув на засадах українства, європеїзму, народності, демократизму й гуманізму, і цим забезпечував прогрес вітчизняної педагогічної думки і шкільної практики, учив, що знищена народна традиція до добра не доведе.
Коли порушується спадкоємність поколінь, ламається народне свято, то на зміну їм приходять безпросипні пиятики. Відречення від рідної мови породжує суржиковий сурогат й отупіння розуму. Коли вмирає народна пісня, її замінює одурманюючий галас.
Розроблена І.Бажанським теорія і практика будівництва української школи й національного виховання набирає особливої актуальності в наш час. У зверненні Президента України Віктора Ющенка до українського народу на Майдані Незалежності відчулось його велике хвилювання за життя нашої молоді в таких словах, які спонукають до роздумів над долею всього українського народу, а саме: "Ви вимагаєте захистити дітей від розтління, прагнете жити не хлібом єдиним. Ми захистимо наш духовний спадок. Разом з вами я буду невтомно доглядати сад української культури, берегти його древні і молоді дерева. Наше коріння не дасть вітрам історії погнати нас перекотиполем. Наша культура змусить світ побачити нашу неповторність. Ми будемо нацією високої культури! Ми будемо сучасною нацією - у динамічному глобальному світі станемо рівними серед рівних. Майбутнє України - найкраща освіта, висока наука, технології завтрашнього дня. Для мене, як і для вас, національні інтереси України є понад усе!"
Педагогічна спадщина І.Бажанського має не тільки своє минуле і сучасне, але й гарантоване майбутнє. Адже XXI століття, за прогнозами світової науки, започатковує новий злет демократичного удосконалення суспільства, базованого на силі розуму й людяності, з його найтиповішими прикметами - відродженням і розквітом самостійних держав, націй, прав людини, інтелектуалізмом, інтенсивною науковою поінформованістю, соціальною справедливістю, компетентністю й професіоналізмом, високою духовністю і мораллю, виявом небувалої творчої ініціативи. Тож особливу перевагу у процесі глобального суспільного розвитку матимуть ті національні педагогічні системи, які зможуть забезпечити своєму народові максимальний вияв власної самобутності і неповторності.
Праці І.Бажанського - цікавий матеріал для філологів, істориків, етнографів, краєзнавців, а особливо для вчителів українознавства, початкового навчання. Знайомство з його педагогічною спадщиною, її практичне застосування в навчально-виховному процесі є необхідним етапом у складному процесі розбудови нашої незалежної держави та духовного відродження її народу.
"Наш сьогодні обов'язок поновити історичну пам'ять, - сказав поважний гість літературно-мистецького свята "Шовкова косиця", присвяченого 170-річчю з дня народження Ю.Федьковича в м.Путилі, Петро Кононенко. - Нам треба відновити високий дух геніїв, які утвердили наш народ, утвердили нашу історію не тільки в минулому, але й у майбутньому... На жаль, ми ще не вміємо осягати те, що маємо. Ми повинні пишатися тим, що буковинська земля дала нам справжніх патріотів. Прийдімо до них, станьмо мудрішими, патріотичнішими, станьмо людянішими і величнішими.
Література:
1. Бажанський І. Примірний народний діятель (Автобіографічне оповідання) // Руська Рада. - 1901. -7(21) вересня.
2. Бажанський І. Виховання дитини через дім і школу. - Вашківці, 1916. - ЧКМ. - С. 1 - 5.
3. Бажанський І.М. Рідна дитина. Розлука // Руська Рада. - 19901. - 11 - 12 червня.
4. Буковина, її минуле і сучасне / Під ред. д-ра Квітковського Д., Бриндзана Т., Жуковського А. - Париж-Філадельфія-Детройт. - 1956. - 965 с.
5. Грушевський М. Наша школа // Наша школа. - 1909. - 4.1 - 2. - С. 2.
6. Звернення до вчителів краю // Промінь. - 1904. - 4.1. - Січень. - С. 1.
7. Кононенко П.П. Українознавство Навч. посібник. - К.: Заповіт, 1994. - С. 55 - 56.
8. Лаба С. Ідея української національної школи у педагогічній пресі на західноукраїнських землях у другій пол. XIX - на початку XX ст.: Автореферат канд. дис. - Івано-Франківськ, 1994. - С. 12.
9. Про Івана Бажанського. Післямова до етюду "Яблоні" // Календар видавництва "Руська Бесіда". - 1902. - С.24.
10. Стельмахович М.Г. Українське родинознавство. -Івано-Франківськ., 1994. - С. 12 - 54.
11. Руснак І.С. Народу віддані життя і праця. Творчий шлях Івана Бажанського. - Чернівці, 2005. - С. 82.

 
 

Цікаве

Загрузка...