WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Національна ідея покликана консолідувати українську націю - Реферат

Національна ідея покликана консолідувати українську націю - Реферат

утвердження, переконливо доводячи, що українська соборницька ідея базується на міцних історичних підвалинах, закладених у часи Київської Русі, Галицько-Волинської держави, в козацько-гетьманську добу, в період Української революції 1917 - 1920 рр., в історичному Акті Злуки УНР та ЗУНР, проголошеному 22 січня 1919 р. на майдані Св. Софії в Києві [11].
І.Ф.Курас зарекомендував себе талановитим організатором і менеджером науки, працюючи директором Інституту політичних і етнонаціональних досліджень, академіком-секретарем Відділення історії, філософії і права Академії наук, членом Президії, а з листопада 1998 р. - віцепрезидентом Національної академії наук. Його енергійна діяльність у керівному штабі науки сприяла зростанню авторитету української науки, її престижу в світі. Талант ученого полягав у тому, що він умів своєчасно визначати пріоритети, зосереджуватись на головному, уникати дріб'язковості та конфліктних ситуацій. Серед цих пріоритетів перше місце відводилось підготовці наукових кадрів. Під його керівництвом понад 50 науковців успішно захистили докторські та кандидатські дисертації. Він створив навчальний Інститут політології, був засновником,членом редколегій або й шеф-редактором кількох міжвідомчих наукових збірників та журналів, зокрема таких, як "Діалог", "Історичний журнал" та ін. Іван Федорович був незмінним членом редакційної ради наукового, громадсько-політичного, культурно-мистецького, релігійно-філософського та педагогічного журналу "Українознавство", публікувався на його шпальтах [12].
Маючи неабиякі організаторські здібності та практичний досвід, набутий в апараті ЦК КП України та в наукових установах, Іван Федорович брав активну участь у політичному і державному житті незалежної України. В 1994 - 1997 рр. він працював на посаді віце-прем'єра уряду України з питань гуманітарної політики, віддаючи багато сил і знань розв'язанню складних проблем розвитку національної науки, освіти, культури, охорони здоров'я, соціального забезпечення. Був членом Конституційної комісії від Президента України в 1994-1996 рр., очолював державні комісії у справах депортованих народів Криму у справах депортованих німців; у справах неповнолітніх; з питань реформування вищої освіти в Україні; з питань реорганізації науки, плодотворно очолював робочу групу з розроблення Концепції реформування політичної системи України. І.Ф.Курас залучався до опрацювання концепції системи нагородження України, в 1994 - 2002 рр. був членом Комісії з державних нагород, очолював Раду з питань мовної політики (1997), Ради з питань збереження національної культурної спадщини при Президенті України (1997 - 1998). Він був головою Наглядових рад акціонерної кампанії "Надра України", Науково-дослідного інституту українознавства, Київського національного медичного університету. На всіх цих постах учений показав себе патріотом і державником, людиною небайдужою, здатною вирішувати загальнодержавні справи, що й забезпечило йому обрання в 2002 р. народним депутатом Верховної Ради України, де він активно долучився до законотворчої діяльності. У 2003 - 2004 рр. був секретарем Політичної ради при Президенті України.
Держава високо оцінила самовіддану працю і великі заслуги І.Ф.Кураса перед Україною, його вагомий внесок у розвиток української науки. Він був удостоєний почесного звання Заслуженого діяча науки і техніки України (1998), Лауреата Державної премії України в галузі науки і техніки (1999), нагороджений орденами Дружби народів (1986), Ярослава Мудрого ІV ступеня (2003), рядом зарубіжних відзнак, зокрема італійським орденом "Великий хрест" (1997), литовським орденом князя Гедимінаса ІV ступеня ( 1998) та ін.
Нам, його родині, землякам та колегам - історикам, етнологам, українознавцям, ученим інших галузей знань, численним політикам, як і багатьом-багатьом співвітчизникам, кому випало щастя знати Івана Федоровича Кураса, працювати і спілкуватися з ним, нестерпно боляче від того, що його немає серед нас. Немає фізично, але він залишається з нами духовно, своїм вагомим науковим доробком, своїми учнями та послідовниками, своїми добрими і благородними справами, а його світлий образ як людини чуйної, щирої, порядної назавжди залишиться в нашій пам'яті. Українській історіографії та історіософії ще належить об'єктивно оцінити внесок покійного в історичну науку, в етнополітологію та етнографію, в українознавство, загалом, оцінити його погляди, створити наукову біографію, окреслити місце вченого в історіографічному процесі, в інтелектуальному, політичному й культурному житті незалежної України.
Петро КОНОНЕНКО, доктор філологічних наук, професор, директор Науково-дослідного інституту українознавства;
Ярослав КАЛАКУРА, доктор історичних наук, заслужений професор Київського національного університету імені Тараса Шевченка;
Май ПАНЧУК, доктор історичних наук, професор, співробітник відділу Інституту політичних і етнонаціональних досліджень НАМ України.
Література:
1. Курас І.Ф. Етнополітологія. Перші кроки становлення. - К.,2004. - С.635.
2. Курас І.Ф. В.І.Ленін і національно-визвольний рух трудящих України в Жовтневій революції. - К., 1979; Його ж. Торжество пролетарського интернационализма и крах мелкобуржуазных партий на Украине. - К.,1978.
3.
3. Центральний державний архів громадських об'єднань України. - Ф.1, оп.62, спр.4577, арк.41.
4. Про минуле - заради майбутнього. - К.,1989.
5. Голод 1932 - 1933 рр. на Україні: очима істориків, мовою документів. - К.,1990.
6. Національні відносини в Україні у XX ст. Збірник документів і матеріалів. - К.,1994.
7. Курас І.Ф. Етнополітологія. Перші кроки становлення... С.10.
8. Етнонаціональний розвиток України. Терміни, визначення, персоналії. - К.,1993; Мала енциклопедія етнодержавознавства. - К.,1996 та ін.
9. Курас І.Ф. Михайло Сергійович Грушевський (1866 - 1934) // Курас І.Ф. Етнополітика: історія і сучасність. - К.,1999. - С.535 - 538.
10. Курас І.Ф. Мовна політика: здобутки і проблеми. // Курас І.Ф. Етнополітологія. Перші кроки становлення... - С.464.
11. Курас І.Ф. До проблеми української соборності. // Курас І.Ф. Етнополітика: історія та сучасність. - С.236 - 246.
12. Курас І.Ф. Інноваційна культура української гуманістики. // Українознавство. - 2002. - Ч.4. - С.30 - 32; Його ж. НАМ України у сучасному політичному процесі. - Там само. - 2003. - Ч.2 - 3. - С.40 - 45.

 
 

Цікаве

Загрузка...