WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Українці на теренах Польщі - Реферат

Українці на теренах Польщі - Реферат

перейде в руки народу. Активісти товариства "Люд людський" з'являлися в українських землях, привозили літературу, створювали таємні гуртки. Діяльність таємних товариств на теренах України не обмежувалася підготовкою збройних повстань у Польщі. Перебуваючи в Україні, члени товариства "Люд людський" мали змогу знайомитися з новими суспільно-політичними ідеями, культурними течіями і через їхню призму осмислювати минувшину і тогочасний соціальний стан поляків.
Польський уряд вдався до дій, що примусили учасників повстанського руху залишити Польщу й емігрувати на західноукраїнські землі. Еміграція була досить численною, після чого на ці терени посягнули у 20-30 роки польські магнати, а у 40-50 роки - польські демократи. Чи не забагато претензій з боку польського уряду до українського народу? І чи маємо ми право закривати очі на історичні факти неправомірних дій проти етнічних українців? Якою ціною можна виміряти втрати, яких зазнала Україна з вини сусідньої держави?
Наведемо ще одну історичну довідку. 22 серпня 1945 року у Міністерстві громадянської адміністрації Польщі була проведена нарада за участю начальника Генерального штабу генерал-полковникаКурчиця для вирішення питання переселення українських громадян з країни. Ухвалили виділити 3 дивізії Війська Польського для того, щоб прискорити організацію у всіх населених пунктах органів нової польської влади, добитися виконання українцями розпоряджень і законів польського уряду, негайного утримання всіх боргів по грошових податках і натуральних поставках. Крім того, у прикордонних повітах було попереджено українців, що вони протягом двох тижнів повинні виїхати з цієї місцевості, бо в разі невиконання вони будуть виселені у примусовому порядку.
Наслідки дій частин Війська Польського були надзвичайно жахливими щодо українців. Не менш трагічною була і подальша доля переселенців. Від 2 листопада 1944 до 12 липня 1946 року тривало так зване добровільне переселення. За весь час евакуації було перевезено гужовим транспортом 13131 господарство, або 49263 особи з майном та 169491 родина з кількістю 433717 осіб були відправлені залізничним транспортом. Всього використано 49684 вагони. Польська влада не надавала від'їжджаючим необхідної допомоги. Доставка від місця помешкання до станції вантаження проводилася підводами самих евакуйованих.
Із свідчень самих очевидців дізнаємося, що евакуйовані з Польщі 1400 українських родин понад півтора місяці очікували прибуття ешелонів на залізничну станцію Сокаль Львівської обл. Переселенці табором розташувалися в неймовірно важких антисанітарних умовах, через що траплялися випадки масових інфекційних захворювань, зокрема було 44 випадки із фатальними наслідками. А під час евакуації на станціях Белз, Новий Сонч, Грилов, де збиралося понад тисячу українських родин переселенців, їх очікування тривало більше місяця. Запаси продовольства та фуражу спливали з кожним днем. Були випадки інфекційного захворювання людей, зокрема тифом, та худоби. Траплялись пограбування, вбивства, бандитські напади.
Надзвичайно складним став переїзд для тих, хто відправлявся у зимовий період. Вагони здебільшого були без опалення, часто відчинені. Враховуючи тривалість переїзду, виникало багато захворювань та епідемій. Зрештою, переселенці прибували на місця помешкання вщент розбитими і деморалізованими. Загалом же, евакуйовані українські громадяни залишили у Польщі рухомого та нерухомого майна, а також посівів на загальну суму 635758135 злотих, що становило в середньому 6 545 злотих на одне господарство. У зазначену вартість входила, перш за все, вартість залишених житлових будівель на загальну суму 615 807 305 злотих.
Ніби відлунням добровільного переселення прокотилася репресійна хвиля під назвою воєнна операція "Вісла", яка передбачала примусове переселення українців на східні та північні землі. Розгорнулася офіційна пропагандистська кампанія із звинувачення етнічних українців в організації масових розправ з поляками. Їм інкримінували зв'язки з гітлерівцями, ОУН та УПА.
Для проведення операції "Вісла" було створено оперативну групу, що налічувала понад 20 тисяч солдат і офіцерів, якою керував генерал С. Моссор. Влітку 1947 року впродовж трьох місяців польські військові сили примусово переселили понад 140 тисяч етнічних українців, непокірних 1335 осіб полонили і знищили. Більшість переселенців пройшла через спеціальні табори, де над ними чинили допити і знущання. Їхнє майно було конфісковано, землі і житло відібрано, а декретом уряду Польщі 1949 року було заборонено повернення на батьківські землі. Все це поглибило взаємну недовіру, неприязні стосунки між поляками та українцями.
Отже, керівництво Польської держави завдало значну моральну і матеріальну шкоду етнічним українцям як у 1920-1930 роки, так і у повоєнні роки. Висновки надамо можливість зробити читачам, які з позиції сьогодення оцінюватимуть ситуацію у стосунках з поляками.
Україна і Польща є суверенними державами, стратегічними партнерами, добрими сусідами. На знак порозуміння встановлено військові меморіали у Польщі та в Україні. Створено польсько-український миротворчий батальйон. На державному рівні відбуваються зустрічі польсько-української історичної комісії при Польській академії наук і Національній академії наук України, члени якої вивчають суперечливі події минулого і намагаються подолати непорозуміння та гіркоту, що залишилася в історичній пам'яті багатьох українців. Адже пам'ятаючи про трагічне минуле, ми повинні дбати про те, щоб уроки історії були враховані майбутніми поколіннями українців, що розбудовують свою незалежну, соборну державу.
Література
1. Збірник історичних нарисів "Україна - Польща". - Львів, 1992.
2. Крижанівська О. О. Таємні організації в Україні. - К., 1998.
3. Обушенкова Л. А. Статистика учасників повстань у Польщі. - Мінськ, 1959.
4. ЦДІАК України. Ф. 470, оп. 1, спр. 37,арк. 48.
5. ЦДАВО України. Ф. 4626, оп. 1, спр. 10, арк. 4.
6. Геник М. Проблема деформації національної структури населення західноукраїнських земель у польській суспільно-політичній думці //Акція "Вісла" в контексті українсько-польських відносин ХХ ст. - Івано-Франківськ, 1997.
7. ЦДАГО України. Ф. 1, оп. 23, спр. 1466, арк. 55.
8. Щерба Г. Історична правда про переселення українців з Холмщини в 1944-1947 рр. у спогадах переселенців // Визвольний шлях. - 1991. - № 11.

 
 

Цікаве

Загрузка...