WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Герб України - Реферат

Герб України - Реферат


РЕФЕРАТ
на тему:
Герб України
Зміст
1 Історія використання тризуба як герба України
1.1 Тризуб в Київській Русі
1.2 Історичні знаки і герби
1.3 Тризуб в УНР
1.4 Незалежна Україна
1.4.1 Постанова Верховної Ради України Про Державний герб України
1.4.2 Стаття 20 Конституції України
1.5 Проект Великого герба
2 Посилання
?
Державний Герб України - герб держави Україна, один із чотирьох її офіційних символів поряд з прапором, гімном і Конституцією. Складається з Малого і Великого гербів. Наразі використовується лише Малий, що був затверджений 19 лютого 1992 року. Великий герб України існує у вигляді законопроекту.
Центральною геральдичною фігурою обох гербів є тризуб Володимира І Святого, великого князя київського, володаря Русі. Окрім цього, згідно Конституції України, головними елементами Великого герба мусять бути лев, герб Галицько-Волинського князівства і козак із мушкетом, герб Війська Запорозького.
Історія використання тризуба як герба України
Тризуб на монеті Володимира Святославича.
З найдавніших часів тризуб шанується як магічний знак, свого роду оберіг. Це зображення археологи зустрічали у багатьох пам'ятках культури, датованих першими століттями нашої ери. Відомий серед народів Сходу і Середземномор'я з найдавніших часів, на українських землях з II ст. Існує до ЗО теорій походження і значення тризуба (сокіл, якір, символ триєдинства світу тощо).
Тризуб в Київській Русі
За часів Київської Русі тризуб був родовим знаком Рюриковичів. Його зображення археологи знаходять на монетах, печатках, посуді, цеглі, настінних розписах.
Посли київського князя Ігоря (912-945 рр.) при укладанні договору з візантійцями мали свої печатки з тризубами. Київський князь Володимир Святославович (980-1015 рр.) карбував тризуб на монетах, де з одного боку зображувався портрет володаря, а з іншого - тризуб. Тризуб символізував поділ Всесвіту на небесне, земне й потойбічне, поєднання Божественного, Батьківського й Материнського - священних начал, трьох природних стихій - повітря, води й землі.
Історичні знаки і герби
Двозуб Святослава І
10 століття Тризуб Володимира І
10 століття Тризуб Ярослава І
11 століття
Київський архангел
13 століття Чернігівський орел
13 століття Волинський хрест
13 століття Перемишльський орел
13 століття Галицька галка
13 століття Галицько-волинський лев
14 століття
Запорозький мушкетер
16 - 18 століття
Тризуб в УНР
Малий герб УНР зі стилізованим тризубом Володимира
У грудні 1917 Українська Центральна Рада прийняла тризуб в якості герба УНР. Фактично це було схвалено 18 січня 1918, а 1 березня проголошено закон про герб, на виконання якого 22 березня 1918 було викладено опис герба з тризубом як головним його елементом. Законом було встановлено великий та малий державний герб, які мало різнилися композиційно.
Авторитетні знавці геральдики того часу, В.Mодзалевський і Г.Нарбута висловили закид авторові - відомому мистцеві професорові В.Kричевському, що він, малюючи герб, робив це тільки як xудожник, "не звертаючи ніякої уваги на вимоги геральдики і навіть цілком незнайомий з нею". Згодом їx підтримали й інші фаxівці, які вбачали основні xиби гербів у різному відтворенні на кожному з ниx "знака Володимира", не геральдичному його оздобленні у вигляді ромбів, а також у невиразності орнаменту. Не був досконалим і сам березневий закон 1918 р., зокрема в його тексті не дано опису гербів, не зазначено їxніx розмірів тощо. На це вказав у праці "Історичні та правні основи українського державного герба" професор В.Tрембіцький.
З 22 січня 1919 року згідно з законом про Злуку тризуб увійшов у крайовий герб Західної області УНР. Залишався він головним елементом герба гетьманської держави П.Скоропадського, а також Директорії.
Уперше конституційно тризуб був оформлений як державний герб у травні 1920 Всеукраїнською Національною Радою, а вдруге - спеціальною "Урядовою Комісією по виготовленню Конституції Української Держави" 1 жовтня того ж року.
Великий і малий державні герби УНР. 1918 р.
Г.Нарбут. Велика державна печать УНР. 1918 р.
Поштовa маркa ЗУНР - Травень 1919.
Середній і малий державні герби України за M.Битинським. 1930-ті рр.
Проект герба Української Держави з тризубом Влодимира і стрільцем Війська Запорозького.
Великий і малий герби 1918 р. стали першим втіленням ідеї дуалізму українського державного герба, яка згодом набула свого розвитку. Tак, наприкінці 30-x рр. XX ст. відомий український геральдист M.Битинський на замовлення Уряду УНР в екзилі розробив проект державниx відзнак України, серед ниx великого, середнього й малого державниx гербів. Лейтмотивом цієї праці - справжнього шедевра українського геральдичного мистецтва - стала соборність українськиx земель, що на час створення проектів перебували в складі різниx державниx утворень: Чеської Республіки, Другої Речі Посполитої, Румунського королівства, СРСР. Проекти M.Битинського здобули суспільне визнання й приxильність. Вони є визначною пам'яткою української геральдичної культури та політичної історії. У радянській Україні тризуб піддавався офіційній дискредитації, попри це залишаючись символом національно-визвольного руху.
Незалежна Україна
У 1992 р. Верховна Рада України затвердила сучасний Державний Герб України, розроблений групою у складі: А. Гречило, О. Кохан та І. Турецький.
Постанова Верховної Ради України Про Державний герб України
Верховна Рада України постановляє:
1. Затвердити тризуб як малий герб України, вважаючи його головним елементом великого герба України (кольорове та схематичне зображення герба додаються).
1. Зображення Державного герба України поміщується на печатках органів державної влади і державного управління, грошових знаках та знаках поштової оплати, службових посвідченнях, штампах, бланках державних установ з обов'язковим додержанням пропорцій зображення герба, затвердженого пунктом I цієї Постанови.
Голова Верховної Ради України І. ПЛЮЩ
м. Київ 19 лютого 1992 року N 2137-XII
Стаття 20 Конституції України
Головним елементом великого Державного Герба України є Знак Княжої Держави Володимира Великого (малий Державний Герб України).
Великий Державний Герб України встановлюється з урахуванням малого Державного Герба України та герба Війська Запорізького законом, що приймається не менш як двома третинами від конституційного складу Верховної Ради України.
Проект Великого герба
Історія Вперше великий герб з'явився в Україні у результаті діяльності Другої малоросійської колегії. 1765 року її президент граф Румянцев запропонував замінити стару печатку із козаком (гербом Війська Запорозького) новим знаком і подав два "абриси на апробацію: один із щитотримачами-малоросіянами з бунчуком, а інший - під короною імпереторською з сінню, щити ж під короною княжою". На щитірозміщувалися герби п'яти князівств, які колись були на території Гетьманщини: Київського - срібний Архангел Михаїл на блакитному тлі, Переяславського - срібна вежа на червоному тлі, Стародубського - срібний дуб на червоному тлі, Сіверського - золотий мур на червоному тлі, Чернігівського - чорний орел із золотим хрестом на срібному тлі, в центрі - герб Російської імперії у вигляді двоголового орла з Юрієм-змієборцем на щитку. На дану пропозицію геральдична контора зауважила, що недоцільно державний герб Росії розміщувати в центральному щитку, адже так може скластися враження, що Росія є часткою чи князівством Малоросії. Саме тому затвержений імператрицею варіант великого герба Малоросії був таким: на золотому щиті імператорський орел, що тримає на грудях щиток з гербами п'яти малоросійських князівств покритий князівською короною, щит розташований під сінню, яку покриває імператорська корона. Герб із щитотримачами імперський уряд відкинув з бажання позбутися згадки про козацтво, хоч якогось натяку на герб Гетьманщини. Таким чином, даний герб став об'єктивно відображати статус Гетьманщини часів Другої малоросійської колегії - статус обмеженої автономії р рамках імперії. З ліквідацією 1781 р. традиційного адміністративного устрою Малоросія

 
 

Цікаве

Загрузка...