WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Соціально-побутові пісні с.3агайпіль - Реферат

Соціально-побутові пісні с.3агайпіль - Реферат

мотивом туги, патріотичні почуття відступають на другий план, основне місце займає смуток прощання з сім'єю, коханою дівчиною чи молодою дружиною. Картина проводжання козака до війська не позбавлена ритуальних рис: батько сідлає, а мати напуває коня, дівчина дарує весільну хустину, ворожить на дорогу, замовляє сили природи допомагати її коханому на шляху і т.п. Мотив розставання може драматизуватися проханням дівчини взяти її з собою, плачем матері за єдиним сином або ж провіщенням смерті козака.
Козацьке життя у ліричних піснях змальовано, як правило, поза межами насильницький характер. Масове примусове виселення українців з етнічних земель у Сибір, північні та східні регіони Росії на заслання та тюрми породило в українському фольклорі тюремно-каторжанські пісні. Власне це було продовженням розвитку жанрового різновиду лірики, започаткованого ще у 17-18 ст. (мається на увазі пісні про тюремне життя ватажків гайдамацько-опришківських рухів, їхню втечу з каторги і т. п.). Політичні утиски і переслідування національне свідомих українців з боку уряду царської Росії, а пізніше масові арешти 20 ст. спричинили нову хвилю розжитку тюремно-політичних (в'язнично-таборових) пісень.
Оскільки заслані на каторгу політв'язні представляли в основному інтелігенцію, то ці пісні споріднені з авторською творчістю. Серед них побутували й покладені на музику тексти поезій П. Грабовського, І. Франка, але є й анонімні твори. Вони істотно відрізняються від поширених у російському фольклорі тюремних пісень, створених у криміногенному середовищі бандитським жаргоном, де відверто з сарказмом злочинці вихваляються у скоєних злочинах, згадують привольне життя на свободі і погрожують помститися винуватцям їхнього ув'язнення (таких пісень українською мовою взагалі нема). Тюремні пісні в українському фольклорі є групою суспільно-побутової лірики, в якій окрім описів важкої тюремної недолі, каторжної праці, нелюдських знущань, домінують виразні патріотичні мотиви. Туга за домівкою, віддаленість від рідної землі переплітається з мотивом розлуки з побратимами, звучать звертання до молодих борців продовжити розпочату спільну справу. Ці пісні побутували не лише серед в'язнів, а й серед національне свідомих людей на волі (звичайно, приховано).
Українська народна пісня... В серці струною ніжності звучить мелодія кобзи, виринають з пам'яті образи славних козаків, які заради волі рідної батьківщини, віддали своє життя. Як бачимо, всі пісні відтворюють події минулого. Мені здавалось, що усна народна творчість колись прогресивніше розвивалася ніж тепер, хоча тоді умови були гіршими, та й люди були інші. Усна народна творчість - це минувшина, щось таке, що давно записане, видрукуване і зберігається на полицях. Підтвердженням цього можна навести на прикладі, коли наші бабусі і ми збираємось разом гарного сонячного, літнього дня, коли в повітрі пахне ароматом трав, коли серце співає, коли є бажання зробити щось таке незвичайне, та не тільки влітку все це відчуваєш, але, здається що це пора року, яка приносить нові враження, нові почуття, новий погляд на життя у всіх по-різному. Тож, зібравшись, наші бабусі люблять згадати за минуле і спогади навіюють той настрій, ті почуття, коли хочеться співати. І вони співають, але якщо спостерігати за цим кілька разів то можна помітити, що в основному співають одні й ті ж пісні. І я подумала чи розвивається народна творчість зараз, у наші дні. Спершу я думала, що вона не розвивається, бо мені невідомі сучасні народні пісні, весь час чую тільки старі, записані багато років тому. Я просто подумала, що вони взагалі не творяться зараз, що люди, маючи старі, просто навіть не думають над розвитком народної творчості. Але ми повинні йти далі, не зупинятись на досягнутому, так потрібно пам'ятати і не забувати за минуле. Можливо, пісенна народна творчість набула інших форм, про які ми не здогадуємося? За невеличким опитуванням, я дізналась, що ми маємо велику кількість пісень, які люди залюбки співають нарівні з традиційно народними, але, на відміну від народних пісень, ці пісні мають авторів, їх творилу поети і композитори. І кожна пісня має своє життя. Найчастіше співають пісні, створені за останні 20-25 років. Наприклад:
Мамо, мамо вічна кохана
Ви пробачте, що був не уважний,
Знаю, ви молилися за мене
Дні і ночі, сива моя нене.
І таких пісень, які співає не одне покоління багато. І назви вони мають часто не такі, як давали їм автори: "Чорнобривців насіяла мати", "Сіло сонце...", "Ой летіли дикі гуси...", і т.д. Ці пісні є народними: їх співають, вони живуть і пам'яті і передаються з уст в уста надзвичайно мелодійним струменем, який змушує кров холонути в жилах людини, яка відчула енергію, життєдайну силу цього потоку. Вони є безсмертними, бо сила часу не стирає пісні з пам'яті людей.
Поважайте народну творчість - скарбницю нашої мудрості, нашої історії яку ми передамо наступним поколінням. Як казав М. гоголь, що для України народні пісні - це все! "... і поезія, і історія, і батьківські могили".
Тема кохання актуальна в усі часи. Всі звертаються до неї, бо всіх вона зачіпає. Мені дуже подобається пісня "Цвіте терен", вона дуже гарна і саме в ній зображується тема кохання, та не тільки в ній, є безліч пісень, але мені просто хочеться навести приклад на цій пісні.
Цвіте терен.
Цвіте терен, терен цвіте, листя опадає,
Хто в любові не знається, той горя не знає,
А я молода дівчина тай горя зазнала
Вечероньки недоїла, нічки недоспала.
Нічки недоспала, сяду край віконця
І ще очі не дрімають а вже сходить сонце,
- Хоч дрімайте - не дрімайте не буду спати,
Десь поїхав мій миленький, іншої шукати.
Очі, мої що ви наробили?
Кого люди обминали, того полюбили.
Любов до батьків,Вітчизни, природи, до всіх, що тебе оточують - це те найкраще, що існує в нашому житті, це те, що наповнює кожен радістю і є метою існування людини на землі. Я не можу уявити світ, в якому не було б любові, він, напевно, перетворився б тоді в страшний сон. Це почуття переповнює серце, воно приносить в цей світ яскравий промінь надії і віри. Світ без любові - це світ, наповнений хаосом і стражданнями. Постають в уяві страшні картини: безліч безпритульних дітей, похмурих людей, що прямують сірими вулицями міста; замість лісів безмежні пустирі або нові будівлі, які не приносять ні радості, ні користі. Навіть від самої думки про такий світ стає моторошно, жах проходить крізь думки. Життя наповнене складними моментами, але часто цей період пережити допомагає саме любов, саме воно розкриває всю красу і велич життя.
А любов, кохання між молодими людьми. Що це? Важко говорити про те, що сам не відчув. Хтось думає, ось воно, справжнє кохання, а насправді, це може бути звичайним захопленням. Як розпізнати ці почуття? На мою думку, справжнє кохання не обов'язково повинно бути першим, не у всіх випадках це звичайно правда, знайти свою другу половину можна відразу, а можна через багато років. Любити - це не означає дивитись одне на одного, а дивитись в одну сторону.
Це почуття, яке приносить радість або горе, яке робить твоє життя прекрасним або жахливим, яке підновить до небес або на самий низ...
When love comes into the door mind flies out the window. (Коли любов заходить у двері, розум виходить крізь вікно.)
ВИСНОВОК
У своїй роботі я намагалась повніше та якнайдоступніше розкрити тему усної народної творчості нашого регіону.
Хочу зазначити, що відкрила для себе безліч цікавих і корисних речей, розширила свої знання і поглибила їх завдяки дослідженню та аналізуванню різних писемних та усних джерел. Загалом я намагалася знайти відповіді на питання, що виникли в процесі ознайомлення з предметом мого реферату.
Я зробила важливий для себе висновок: сучасні культурні зміни є також певною мірою народно. Творчістю; сучасні музика, книжки, які пишуться, писатимуться і вже написані, це все в майбутньому стане українською народною творчістю. І я глибоко переконана в тому, що вона житиме вічно, бо вона є наш народ, його душа, сутність і доки народ український існуватиме, доти пісня народна буде лунати в серці кожного українця.

 
 

Цікаве

Загрузка...