WWW.REFERATCENTRAL.ORG.UA - Я ТУТ НАВЧАЮСЬ

... відкритий, безкоштовний архів рефератів, курсових, дипломних робіт

ГоловнаУкраїнознавство → Що означає Святий Збір? (Українська традиція Святого Збору і містика Різдва Світа) - Реферат

Що означає Святий Збір? (Українська традиція Святого Збору і містика Різдва Світа) - Реферат

реліґійно-моральними науками. Після довершення обряду ініціяції творять з ініціятів, обов'язково, статеві (полові) гурти (Хлопців і Дівчат) з ціллю розділити молодіж обох статей (полів) від себе, а заразом улегшити обом сторонам вибір дружини - з більшого гурту.
Отож такі статеві гурти повинні задержувати приписану їм етику і культивувати її на будуче. З бігом часу і життя ці реліґійно-моральні норми могли б затрачуватися, що звичайно й буває; тому їх пригадується в часі Святочних племінних зборів; а цю пригадку сповняє звичайно сама молодь Святочними піснями.
Є сенсаційне в піднятих тут етнольоґічних дослідах над Українським народом, що згадані вище суспільні засади і норми, властиві дуже старинним народам природи, зберіг Український нарід традиційно в Колядках і Щедрівках, а тим самим дав доказ, що ці засади і норми не перестали бути для нього цікавими як провідні життєві ідеї - і до сьогодні.
Самогуртування: статеві, вікові та станові гурти.
В Колядках і Щедрівках є образці статевих гуртів молоді та вікових відділів молоді і старших людей. Є там спомини про
" вандрівні й осілі гурти Хлопців-Молодців (вандрувати = бродити, блукати) - Й а в Лісі в Лісі й а в Медоборі;
" гурти для реліґійної пропаганди (типові гурти пізніших Колядників);
" вандрівні гурти для полагодження економічних справ (гурти "Купців");
" гурти спеціальних ремісників, працюючих удома для родини;
гурти фахових рільних робітників обох полів, працюючих окремо - Ой в Чистім Полі на Оболоні,
" гурти працівників старших;
" гурти мужви зі схильністю емансипувати себе від жіноцтва задля ідейних цілей - і такі ж
" гурти задля емансипації чисто статевої (безперечно пізніші, в округах, де вибивалася на верх матеровлада);
" гурти боєві і козацькі.
Всі оті гурти уложилися в пам'яті народу неначе ступінь за ступенем в міру культурно-історичногої еволюції - і приявляються нам сьогодня у відповідній культурно-історичній характеристиці.
Таке самогуртування народу в статеві, станові та вікові гурти лежало безперечно в засадах Старовіцького суспільного світогляду Українського народу, а не було ділом припадку. А що воно перейшло було в суспільну норму, свідчать про це Колядки й Щедрівки, які згадують часто про установу Трьох Сел на Україні і дають докази, що були вони не тільки в Старинні часи, але перетривали до новішої доби. Були це окремі села: Старих людей, Молодців (Парубків) і Дівчат.
(Самогуртування: У праці Кс. Сосенка вжито "гуртуванняся", що відповідало б "самоорганізації" в сучасній науковій термінології. Самоорганізація як явище є предметом вивчення окремої сучасної науки - синергетики. Доречно говорити про етнологічну синергетику.)
Є таких Колядок і Щедрівок про Три Села більше, та з образцями не однакової культурної доби, що якраз свідчить про колишню довготривалість тої суспільної установи.
Схильність до народних чи племінних зборів.
Оця дуже цікава Староукраїнська суспільна проблема варта всестороннього опрацювання; відкладемо її до ширшого розглянення при розділі про Щедрівки, бо найбільше на цю тему є Щедрівок; а тут рад би я дати вибрані приклади з Колядок і Щедрівок, щоби удовіднити, що
тенденція народних чи племінних зборів, а вслід за тим і свято всенародного Збору на Україні , - яке треба розширити, окрім збору Різдвяного й Богоявлінського, і на Великодній, - має в основі дуже поважні етно-культурні задатки - і від них зачинаючи, треба би ці Свята поясняти.
Бо - і зараз Українські всенародні святочні (церковні) збори, приміром Різдвяні, Йорданські й ін., мають давнє етно-суспільне забарвлення: загального збору поодиноких статевих гуртів і вікових відділів віку. Хто не довіряє, нехай придивиться до збору народу в великі свята по всіх церквах на Україні: нарід стоїть там самочинно поділений: по правій руці - на переді діти-хлопчики, за ними підростки, відтак старші господарі, за ними молодші господарі, а далі гурт парубоцтва; по лівій руці - на переді дівчатка-недолітки, за ними дівоцтво, за дівоцтвом бабусі (звичайно біля лавок), а в "бабинці" матусі та молодиці з маленькими діточками на руках. Такий Старовіцький лад є без виїмку по всій Україні, і нема цього у ніяких інших, т. зв. Індоєвропейських, народів, що окружають Українців. Щось подібного знаходимо у Жидів в їх Святинях, де чоловіки в часі богослужень займають долішню наву Святині, а жіноцтво перебуває на горішніх її поверхах. Гуртовий статевий поділ є і в Турецько-Арабських Святинях.
Праісторичність і містика самогуртування.
Майже всі Колядки і Щедрівки на тему вікових і статевих гуртів відзначуються Місячно-мітольоґічною символікою, що є характеристикою старинности тих Пісень тай цієї теми. Через оцю мітольоґічну закраску набирає і сама тема мітичного значення, що однакож не відбирає їй значення реальної традиції, а за те окружує її німбом Святости і творить з неї окремий об'єкт шанування й скріплює її повагу. Але все те вказує, що традиції ці не історичні, але праісторичні.
Це стверджую, супроти того, що дехто з Українських істориків видить у Колядках про більші молодецькі гурти ("700 молодців") - спомини історичних військових орґанізацій, буцім-то зорґанізованих військових полків, готових до найму. Забарвлення цих Колядок є може пізніше, але воно не затирає в них Старинних традицій.
Староукраїнські клясові й статеві гурти: вибір Колядок і Щедрівок.
Подаємо вибір Колядок і Щедрівок про Староукраїнські клясові й статеві гурти.
Вістуни великого Свята, аскети, люди ідеї.
І.
Ой забарився Місяць у Крузі
Місяць у Крузі Гість у Дорозі
Ой ішлож тудав бай Девять Купців
Бай Девять Купців Хлопців-Молодців
Ой питалися тай Десятого
Отсего Ґазди тай і Ґречного
Він собі сидить у своїм Дому
А в своїм Дому вой Коло Стола
Вой Коло Стола Яворового
Поперед Нього Білі Колачі
............................
Він собі сиди тай Раду ради
Тай Раду ради я из Ґаздинев
Я из Ґаздинев из Діточками
Що до них прийшли я в рік Гостеве
Як би й удати відвінувати?
Відвінуємо Сріблом-Золотом
Сріблом-Золотом Яров Пшеницев
І вступ до Колядки, з покликом на Місяць і Нічну годину, та і символічні числа 9+1, що нагадують Старовіцький астрономічний тиждень місяця й одну з фаз Місяця (тут - останню ), вказують, що Дев'ять Купців Хлопців-Молодців - це полумітольоґічні постаті. З дальшого тексту виходить, що це гурток бурлак-блудців, що не мають своєї хати (не так як Ґазда в своїм Дому посеред Святочних обставин) та, що може не мають куска хліба і раді б його добути ("Купці").
Але ці бурлаки приходять до Ґазди з особливою міссією, вони є вістунами великого

 
 

Цікаве

Загрузка...